Võidutule jagamine Elva vallas 23. juunil 2022

23. juunil tähistatakse võidupüha ja maakaitsepäeva traditsiooniliselt võidutule jagamisega üle Eesti. Elva valla kõikidesse piirkondadesse saabub võidutuli Tartust ning igaühel on võimalik oma piirkonnast tulla tuld võtma ka endale.

Võidutuli saabub ja jagamine toimub orienteeruvalt:

  • kell 15.45 Puhjas, Vabadussõja mälestussamba juures
  • kell 16.00 Kongutas, Annikoru Taska platsil
  • Kell 16.15 Rannus, Vallapalu tulealtaril
  • Kell 16.30 Rõngus, Vabadussamba juures
  • Kell 16.45 Hellenurmes, kultuurimaja ees
  • Kell 17 Elvas, keskväljakul

 

Traditsioonist

23. juuni kuulutati võidupühaks 1934. aastal ning alates 1936. aastast alustati piduliku tule jagamise traditsiooniga. Võidutule süütamine ja jagamine on üleriigiline traditsioon, kus Eesti Vabariigi Presidendi võidupüha paraadil süüdatud võidutuli jagatakse kõigi maakondade esindajatele, kes viivad tule oma kodumaakonda. Maakondades jagatakse tuli omakorda laiali valdade esindajatele ja neilt saavad tule piirkondade esindajad. Maakaitsepäev on oluline eeskätt tähtsa ajaloolise sündmusena, traditsioonina ja ka sissejuhatusena jaaniõhtule. Ajaga on üritus muutunud kultuuripärandiks ning tänapäeval on sellel traditsioonil ka uusi põlvkondi teavitav ja hariv mõte. Kuna traditsiooni kohta on kirjalikke allikaid vähe, siis hoiavad seda traditsiooni peamiselt aktiivsed kogukonna liikmed, kellele on olulised isamaa-armastus, kokkuhoidvus, kohaliku pärandi säilitamine, meie vabaduse eest võidelnute mäletamine ja mälestamine.

Loe lähemalt, kuidas traditsiooni on läbi aegade hoitud Rannus:
https://rahvakultuur.ee/2022/06/13/v6idutuli-vallapalus/?fbclid=IwAR0gWshv0W1JN8MAASiNKqF471AxPCsk9cFxd_Zmmc5iTY5KZXiREzj6bwY

 

Postituses kasutatud illustratiivne foto: Dmitri Kotjuh / Järva TeatajaSündmused

Piirkonnakogude 2022 hääletuse vahelduva tekstiga pilt.

Elva raadio logo

Elva valla üldplaneeringu blogi