« Tagasi

Riiklik pilootprojekt avab rohkematele inimestele võimaluse soetada abivahendeid soodushinnaga

Selle aasta esimeses pooles on avatud sotsiaalkindlustusameti ja sotsiaalministeeriumi pilootprojekt, mille raames saavad riigipoolse soodustusega abivahendeid ka ilma töövõime languse ja puudeta tööealised inimesed. Soodustuse kasutamiseks on vaja arsti või spetsialisti väljastatud abivahendi tõendit.

30. juunini kestva abivahendite pilootprojektiga ja selle raames laiendatud soodustingimuste võimalusega soovivad sotsiaalkindlustusamet ja sotsiaalministeerium selgitada välja, kui suur on tegelik vajadus abivahendite järele nende tööealiste inimeste seas, kellel ei ole tuvastatud puuet või töövõime langust. Nii ongi pilootprojekti esimeste kuude jooksul jõudnud abivahendikeskustesse huvilised, kes on saanud osta või üürida vajalikke vahendeid soodushinnaga või uurinud uute võimaluste kohta lisainfot.

"Riiklik soodustus võimaldab vajalikke abivahendeid kohati täishinnast koguni 90 protsenti soodsamalt soetada, mispärast on huvi tööealiste seas selle võimaluse vastu täiesti olemas," kirjeldas Tallinnas Mustamäe teel asuva Invaru abivahendikeskuse klienditeenindaja Kristi Vaiga, kelle sõnul on esimese kuu jooksul projekti raames soodustusega soetatud või üüritud näiteks karke, keppe või potikõrgendusi.

Soodustingimustel saab pilootprojekti raames soetada kõiki abivahendeid, mis on seni olnud riiklikult kompenseeritavate abivahendite valikus - olgu nendeks liikumisabivahendid, mähkmed ja sidemed või abivahendid tualeti- ja pesemistoiminguteks. Sealhulgas kehtib laiendatud soodustus nii väljaostmiseks kui ka üürimiseks mõeldud abivahenditele.

"Näiteks kui varem sai täisealine inimene osta või üürida vajaliku potitooli või tugiraami vaid täishinnaga, siis nüüd võib ta need projekti jooksul saada näiteks kuni 80-protsendise soodushinnaga ja see on kindlasti oluline rahaline võit," toob Vaiga näite ja lisab, et abivahendi lühiajalise kasutamise korral on mõistlik eelistada üürimist. 

"Ka ootamatu haigestumise ja haiguslehele jäämise puhul on pikalt voodirežiimil viibimisel elektriliselt juhitava voodi või väiksemate olmeabivahendite nagu haaratsi soetamine soodustusega kordades taskukohasem." Sarnase võrdluse toob Vaiga ka uriinipidamatustoodete kohta, mille puhul saab tõendi alusel täiskasvanute mähkmeid ja sidemeid soetada 40% soodsamalt ning laste mähkmeid 50% soodsamalt.

Tervisemure ja abivahendi vajaduse korral soovitab Vaiga pidada nõu perearstiga, kes ühtlasi saab ka abivahenditõendi väljastada. Trauma korral saab aga tõendi EMO-st ehk erakorralise meditsiini osakonnast kohe kaasa küsida. Küll aga tuletab abivahendikeskuse klienditeenindaja meelde, et abivahendi soetamiseks tuleb lisaks paberil või digiallkirjastatud abivahenditõendile võtta kaasa ka isikut tõendav dokument.


Invaru abivahendikeskus on liikumiserivajadustega inimeste abivahenditele spetsialiseerunud valdkonna suurim ekspert Eestis. Üle Eesti üheksas linnas asuvates teeninduspunktides käib igal kuul enam kui 10 000 abivajajat.


Fotod abivahendikeskusest ja abivahenditest: https://photos.app.goo.gl/2f3MokuswxE1qR1J8  


Lisainfo:

meedia@invaru.ee

5262227

 Elva vald soovib 2021. aasta lõpuks koguda miljon aktiivset kilomeetrit

Elva linna Pika tänava ehitusblogi

Elva valla üldplaneeringu blogi

Tutvu Elva Vallavalitsuse tegemistega nädalakirja abil!