« Tagasi

Päästeamet tunnustas aumärgiga 112 inimest

Eile, 22. septembril tunnustasid president Kersti Kaljulaid, siseminister Mart Helme ja Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu Pärnus päästeteenistuse aumärgiga 112 inimest, kes on silma paistnud hoolivuse, missioonitunde ja vaprusega inimeste elu ja vara päästmisel või kel on märkimisväärseid teeneid päästevaldkonna arendamisel.

President Kersti Kaljulaid avaldas oma kõnes lootust, et möödunud aasta on tekitanud olukorra, kus hakkame laiapindsesse riigikaitsesse ja ühiskonna kriisivalmidusse tõsisemalt suhtuma. „Igaks meist võib ootamatult sattuda liiklusõnnetuse, tulekahju, lähedase inimese terviserikke või ka võhivõõra inimese uppumise tunnistajaks. Me ei saa selliseid olukordi kunagi lõpuni ära hoida ega välistada, küll aga nendeks paremini valmis olla," lausus riigipea ning nentis, et mida rohkem on ühiskonnas julgeid ja ennastsalgavaid, aga ka teadlikke ja oskuslikke inimesi, seda vähem on kaotatud elusid. 

Siseminister Mart Helme tänas kõiki vapraid elupäästjaid, kelle kiire ja professionaalne tegutsemine on tõestus sellest, et Eesti inimesed märkavad, hoolivad ja abistavad. „Eesti on seda turvalisem, mida rohkem iga Eesti inimene ohutu elukeskkonna loomisel osaleb," ütles siseminister ja tõdes samal ajal, et igal aastal toimub pea 15 000 päästesündmust ning vee- ja tuleõnnetustes hukkub kokku ligikaudu 80–90 inimest. „Peame suunama veelgi suurema tähelepanu ohuolukordade ja õnnetussurmade ennetamisele," lisas Helme.

Elupäästja medali sai 70 inimest, nende seas lisaks päästjatele, kiirabitöötajatele ja politseinikele ning teistele päästevaldkonna töötajatele ka 15 eraisikut. Esmakordselt anti välja elupäästja medali eriklass, mille pälvis Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja Jevgeni Novikov. Elupäästja medali eriklass antakse välja alates neljandast elupäästmisest. Jevgeni Novikovi on elupäästja medaliga tunnustatud varasemalt 2011., 2015. ja 2017. aastal.

„Päästeameti tegevuse keskmes on alati inimene, aga samamoodi seisab päästeteenistus ise inimestel. Tunnustuse ja tänu on ära teeninud kõik kutselised, vabatahtlikud ja eraisikutest elupäästjad, aga ka need inimesed ja meie partnerid, kes oma pühendunud tööga on aidanud Eesti elu ohutumaks ja turvalisemaks muuta," sõnas Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu.

Aumärkidega tunnustati ühtekokku 112 inimest. Seekordsete elupäästjate hulgas on teiste seas näiteks 11-aastane tüdruk, kes aitas põlevast korterist pääseda oma vendadel ja õel ning 72-aastane härra, kes päästis uppumisohust 90-aastase daami. Lisaks elupäästemedalitele anti üle kolm päästeteenistuse kuldristi, 11 päästeteenistuse hõberisti ning 28 päästeteenistuse medalit. Samuti anti üle vabatahtliku Päästeala edendaja rändauhind ning Päästeameti peadirektori tänukirjad.

Päästeteenistuse kuldristi pälvisid hindamatu panuse eest päästevaldkonda Päästeameti nõunik Indrek Ints, Pärnu päästekomando komandopealik Jaanus Saar ning Põhja päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor Jelena Sibul. 

Päästeteenistuse kuldrist antakse ulatuslike ja keerukate päästetööde juhtimise või silmapaistvate teenete eest päästealal, samuti kauaaegse eeskujuliku teenistuse eest päästeasutuses. 

Päästeteenistuse aumärke on antud välja alates aastast 1998. Aumärke antakse üle kaks korda aastas: Eesti Vabariigi sünnipäeva ajal veebruaris ja organiseeritud tuletõrje aastapäeva ajal septembris.

Foto: Elupäästemedali kavalerid (eraisikud). Foto autor: Eve Naaber

Tunnustatute nimekiri

Elupäästja eriklassi medal

  1. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja Jevgeni Novikov

Elupäästja I klassi medal

  1. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando meeskonnavanem Roland Sünt

 

Elupäästja II klassi medal

  1. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando meeskonnavanem Jüri Hiiesalu
  2. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu korrapidamisgrupi vaneopratiivkorrapidaja Tõnno Sikk
  3. Päästeameti Lääne päästekeskuse Haapsalu päästekomando päästja Jaanek Reppo
  4. Päästeameti Põhja päästekeskuse kesklinna päästekomando päästja Anton Levkovitš
  5. Päästeameti Põhja päästekeskuse Lilleküla päästekomando päästja Garry Kruusma
  6. Päästeameti Põhja päästekeskuse Keila päästekomando päästja Innar Sõrmus
  7. Päästeameti Põhja päästekeskuse kesklinna päästekomando päästja Juri Babkin
  8. Päästeameti Ida päästekeskuse Kohtla-Järve päästekomando päästja Jüri Simoniš
  9. Päästeameti Ida päästekeskuse Kiviõli päästekomando päästja Aleksandr Bolšakov
  10. Päästeameti Ida päästekeskuse Jõhvi päästekomando päästja Jevgeni Borissov
  11. Päästeameti Põhja päästekeskuse Muuga päästekomando päästja Peeter Sermat
  12. Vabatahtlik merepäästja Madis Praks

 

Elupäästja III klassi medal

  1. Häirekeskuse Põhja keskuse peaspetsialist/protsessijuht Tiina Karpin
  2. Eraisik Kalle Kasemaa
  3. Eraisik Targo Pärnamets
  4. Eraisik Piia Mai Kasemaa
  5. Eraisik Evelin Ots
  6. Eraisik Mart Raukas
  7. Eraisik Marlen Ojaste
  8. Eraisik Juhan Paalo
  9. Endine Pärnu päästekomando päästja Kaarel Sisask
  10. Päästeameti Lääne päästekeskuse Türi päästekomando päästja Kalev Kallas
  11. Päästeameti Lääne päästekeskuse Türi päästekomando päästja Rene Põllu
  12. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando meeskonnavanem Heigo Enden
  13. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando meeskonnavanem Raico Irmann
  14. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja Sten Liivaste
  15. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja Kristjan Aru
  16. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando päästja Artur Klein
  17. Päästeameti Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästja Urmis Põld
  18. Päästeameti Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästja Urmas Kolga
  19. Päästeameti Lääne päästekeskuse Kilingi-Nõmme päästekomando meeskonnavanem Haivar Kielas
  20. Päästeameti Lääne päästekeskuse Kilingi-Nõmme päästekomando päästja Rait Juhkamsoo
  21. Päästeameti Lääne päästekeskuse Kilingi-Nõmme päästekomando päästja Nils Grün
  22. Päästeameti Põhja päästekeskuse Muuga päästekomando meeskonnavanem Maksim Jevdokimov
  23. Päästeameti Põhja päästekeskuse Nõmme päästekomando päästja Karol Eimla
  24. Tallinna Kiirabi välijuht Priit Paju
  25. Päästeameti Põhja päästekeskuse Keila päästekomando päästja Raido Vitsmaa
  26. Eraisik Toomas Vabrit
  27. Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Alvar Prints
  28. Eraisik Sören Silm
  29. Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Jevgeni Bõstrov
  30. Päästeameti Ida päästekeskuse Kohtla-Järve päästekomando meeskonnavanem Stanislav Gruzdev
  31. Jõhvi Sotsiaalmaja korrapidaja Alexander Volkov 
  32. Päästeameti Ida päästekeskuse Jõhvi päästekomando rühmapealik Deniss Petrov
  33. Päästeameti Ida päästekeskuse Jõhvi päästekomando päästja Urmas Saupõld
  34. Politsei- ja Piirivalveameti Ida prefektuuri teabebüroo operatiivkeskuse eriettevalmistuse instruktor Tõnis Neiland
  35. Päästeameti Ida päästekeskuse Kiviõli päästekomando meeskonnavanem Nikolai Põld
  36. Päästeameti Ida päästekeskuse Sillamäe päästekomando päästja Sergei Pöllä
  37. Päästeameti Ida päästekeskuse Sillamäe päästekomando päästja Deniss Konksi
  38. Päästeameti Ida päästekeskuse Sillamäe päästekomando meeskonnavanem Indrek Kuusk
  39. Päästeameti Ida päästekeskuse Sillamäe päästekomando päästja Ivar Olesk
  40. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Alatskivi päästekomando meeskonnavanem Ain Lauga
  41. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Alatskivi päästekomando päästja Dmitri Kohtov
  42. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Valga päästekomando päästja Ranno Lall
  43. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Valga päästekomando päästja Aare Joakit
  44. Eraisik Otto Jaasi-Tamm
  45. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Võru päästekomando päästja Mart Mandel
  46. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Võru päästekomando päästja Mihkel Liping
  47. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Võru päästekomando päästja Sven Lätt
  48. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Alatskivi päästekomando päästja Margus Nikitkin
  49. MTÜ Pala Tuletõrje Seltsi vabatahtlik päästja Ülar Kuslap
  50. Vabatahtlik merepäästja Elvis Andersoo
  51. Eraisik Valeri Postanogov
  52.  Vabatahtlik merepäästja Kaupo Parve
  53.  Vabatahtlik merepäästja Veiko Volar
  54.  Konsulaarnõunik Eesti Vabariigi suursaatkonnas Varssavis Tiina Tarkus
  55.  Eraisik Armin Karu
  56.  Eraisik Emma Semjonov

Päästeteenistuse kuldrist

Päästeteenistuse Kuldristist antakse ulatuslike ja keerukate päästetööde juhtimise või silmapaistvate teenete eest päästealal, samuti ka kauaaegse eeskujuliku teenistuse eest päästeasutuses.

  1. Päästeameti nõunik Indrek Ints
  2. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnu päästekomando komandopealik Jaanus Saar
  3. Päästeameti Põhja päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo juhtivinspektor Jelena Sibul

Päästeteenistuse hõberist

Päästeteenistuse Hõberist antakse keerukate päästetööde juhtimise või silmapaistvate teenete eest päästealal.

  1. Tallinna Linnavalitsuse Põhja-Tallinna linnaosa vanem Peeter Järvelaid
  2. Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela
  3. Häirekeskuse Lõuna keskuse logistik Pille Kallavus
  4. Sisekaitseakadeemia Päästekolledži kriisireguleerimise ja tuleohutuse õppetooli lektor Kadi Luht-Kallas
  5. Päästeameti päästetöö osakonna nõunik Aivar Kilp
  6. Endine Saaremaa vallavanem Madis Kallas
  7. Päästeameti Põhja päästekeskuse kesklinna päästekomando komandopealik Hengo Metsaru
  8. Kaitsepolitseiameti töötaja Andres Kangur
  9. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Elva päästekomando komandopealik Andres Smirnov
  10.  SA Tartu kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets
  11.  Kõrgessaare vabatahtliku päästekomando pealik Jaanus Valk

Päästeteenistuse medal

Päästeteenistuse medal antakse keerukatel päästetöödel ülesnäidatud vapruse eest või teenete eest päästealal.

  1. Häirekeskuse Lõuna keskuse logistik Sirli Tasa
  2. Häirekeskuse Lõuna keskuse päästekorraldaja Ilona Solnik
  3. Häirekeskuse Lääne keskuse logistik Ave Oskar
  4. Sisekaitseakadeemia Päästekolledži nõunik Kelly Vaabel
  5. Riigikogu Riigikaitsekomisjoni nõunik-sekretariaadijuhataja Aivar Engel
  6. Päästeameti personali ja asjaajamise osakonna personalitöö talituse peaspetsialist Keiu Silm
  7. Eraisik Jana Ristimets
  8. Päästeameti Lääne päästekeskuse Pärnumaa päästepiirkonna korrapidamisgrupi vanemoperatiivkorrapidaja Margo Lääts
  9. Päästeameti Lääne päästekeskuse Haapsalu korrapidamisgrupi operatiivkorrapidaja Andrus Eltmaa
  10. MTÜ Vabatahtlik Reservpäästerühm vabatahtlik päästja Andres Sullakatko
  11. Päästeameti Põhja päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor Anneli Antsman
  12. MTÜ Raasiku Tuletõrjeühing vabatahtlik päästja Harri Aljasmäe
  13. Päästeameti Põhja päästekeskuse Nõmme päästekomando meeskonnavanem Holger Enok
  14. MTÜ Vabatahtlik Reservpäästerühm vabatahtlik päästja Kaija Salk
  15. Hüüru vabatahtliku päästekomando päästja Mati Leivategija
  16. MTÜ Aegviidu Päästeselts vabatahtlik päästja Reimo Noor
  17. Päästeameti Ida päästekeskuse Sillamäe päästekomando meeskonnavanem Nikolai Tulženko
  18. Päästeameti Ida päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor Irina Belik
  19. Tartu valla vallavanem Jarno Laur
  20. Maanteeameti ekspert Reesi Efert
  21. SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsiooni juht Meelis Kivi
  22. Kaitseliidu Valgamaa maleva noorteinstruktor Kaimo Vahtra
  23. Tartumaa Omavalitsuste Liidu rahvatervise- ja turvalisuse nõunik Lea Saul
  24. Karksi-Nuia vabatahtliku päästekomando vabatahtlik päästja Vello Lusti
  25. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Mõniste päästekomando päästja Kaido Mändmaa
  26. Päästeameti Lõuna päästekeskuse Annelinna päästekomando päästja Jüri Koppel
  27. Päästeameti Lõuna päästekeskuse ohutusjärelevalve büroo peainspektor Tom Aas
  28. Tori vallavanem Lauri Luur