« Tagasi

Noorsootöö nädal toob Tartumaal tähelepanu alla vaimse ja füüsilise tervise

Iga aasta on noorsootöö nädal toonud Tartumaale mitmeid erinevaid üritusi nii noortele kui noorsootöötajale. Sel aastal on fookuses terviseteemad ning piirkonna noortel on võimalik saada osa mitmetest terviseteemalistest üritustest. Näiteks toimub Tartumaal 27. novembril noorte heaolu ideetuba, kus arutletakse, mida teha, et noored tunneksid ennast väärtusliku ja elurõõmsana.

Noorsootöö nädal toimub sellel aastal 18.–30. novembrini ning selle teema „Tervis. Minu heaolu" eesmärk on juhtida tähelepanu nii vaimsele, sotsiaalsele kui ka füüsilisele tervisele. Lisaks Tartu Noorsootöö Keskuses toimuvale heaolu ideetoale on Tartumaal registreeritud juba mitmeid erinevaid tegevusi: Anne Noortekeskuses saavad 12–18-aastased noored võtta osa koolituspäevast "Vaimse tervise seminar" ning Lille noortekeskuses tuleb noortega juttu koolistressist ja ärevusest, depressioonist ja sellest, kust selliste probleemide korral abi võiks saada. 

Kliiniline psühholoog ja MTÜ Peaasjad tegevjuht Anna-Kaisa Oidermaa ütles, et ühiskonnas on oluline vaimse tervise teemadel julgemini rääkida: „Suur osa vaimse tervise probleemidest algab enne 24. eluaastat, need on sageli just noorte inimeste raskused. Vaimse tervise probleemidega võib kaasas käia palju teadmatust, hirmu ja häbi. Oht on jääda üksi oma raskust kandma. Vaimsest tervisest rääkides saame võidelda nii üksilduse kui teadmatuse vastu ning vähendada hirme." 

Heaolu ideetuba ehk häkaton on ajurünnak, kus väikestes töögruppides hakatakse otsima püstitatud probleemkohtadele või muredele lahendusi. Ideetoa eesmärk on leida lahendusi, kuidas ennetada vaimse tervise raskusi ja aidata ennast või oma lähedasi vaimse tervise probleemidega. Pakutud ideedest valitakse välja kõige reaalsemad lahendused ja luuakse prototüüp.  

„Ideetubadest võib nii mõnigi hea mõte idanema minna, millest võib abi ning tuge olla paljudele sarnaste kogemustega inimestele. Meil kõigil on vaimne tervis, aga iga inimese kogemused on ainulaadsed ja väärtuslikud. Vaimse tervise teemadel saaks ja tuleks palju ära teha ning seda ei peaks tegema üksi," lisas Oidermaa.  

Eelmisel aastal toimunud noorsootöö nädala teemaks oli „Noori inspireerides", mille raames toimusid Tartumaal erinevad vestlusõhtud, töötoad ja õppekäigud, muu hulgas ka smuutivõistlus. Laste- ja noortekeskuses Aeg-Ruum toimus näiteks arutelu „Kultuurijämm", kus inimesed erinevatest Euroopa paikadest jagasid oma välismaal töötamise kogemusi. Lisaks muljetasid oma kogemustest noortevahetuses osalenud noored.  

Eesti Noorsootöö Keskus kutsub ka sel aastal kõiki inimesi korraldama ja registreerima erinevaid temaatilisi sündmusi – olgu selleks mõni loeng, töötuba või challenge oma piirkonna noortele, noorsootöötajatele või kogukonnale. Kõikide sündmuse korraldajate vahel, kelle sündmused on registreeritud ja toimuvad vahemikus 18.–30. november, loositakse kahele korraldajale välja 500 eurot inspiratsiooniraha. Planeeritud sündmustega saab tutvuda ja 30. novembrini ka veel registreerida SIIN.