« Tagasi

Elva linn jagas tunnustusi

Reedel, 23. veebruaril toimus Elva Kultuurikeskuses Eesti Vabariigi aastapäeva aktus, kus anti üle Elva linna 2017 aasta tunnustused - aukodaniku tiitel, Elva teenetmärk, kultuuripreemia „Elva Täht" ja Elva linna noortepreemia ning tänukirjad.

Elvale ja tervele Eestile osutatud teenete eest nimetati Elva linna aukodanikuks legendaarne jalgrattatreener Jüri Kalmus.

Jüri Kalmus on jalgrattasporditreener, kes alustas 1965 aastal Elva Spordikoolis jalgrattaspordi- ja kiiruisutamistreenerina ning Tartu Riikliku Ülikooli kehakultuuriteaduskonna suusakateedris jalgrattaeriala õppejõuna. Jüri kuulub Elva Spordiliidu juhatusse, on  olnud Elva linna kultuuri- ja spordikomisjoni liige ning Elva Jalgrattaklubi Velorõõm asutaja.

Jüri Kalmus on Elva ja Eesti spordile väga palju andnud – lisaks tulemuslikule treeneritööle on ta Elvas juba aastaid korraldanud mitmesuguseid  jalgrattavõistlusi. Jüri Kalmust on  tunnustatud 2005. aastal Elva linna teenetemärgi ja kultuuripreemiaga. Veebruaris tunnustas Eesti Kultuurkapital teda elutööpreemiaga, märkides mehe panust Eesti jalgrattaspordi arengusse enam kui poole sajandi jooksul.

Linna poolse erilise austusavaldusena pälvis Elva teenetemärgi kauaaegne alushariduse õpetaja, vanempedagoog Luule Juhanson. Lasteaias töötatud 45 aasta jooksul on Luule olnud mitme põlvkonna laste ja nende perede jaoks esimene õpetaja. Ta on astunud koos Murumunaga ühtset sammu selle esimesest päevast alates kuni tänaseni. Luule on avaldatud mitmeid üle-eestilisi alushariduses kasutuses olevaid keskkonnateemalisi õppematerjale, koostanud loodusmatkade kogumiku Elva piirkonna laste õppekava toetamiseks ja koolitanud Tartumaa alushariduse õpetajaid. Igal Mitteteatrite Festivalil Elvas on Luule koos oma rühma lastega esinemas.

Kultuuripreemia Elva Täht anti tänavu üle kultuurispetsialist Lea Kurvitsale kelle töö ja saavutused on oluliselt kaasa aidanud kultuuriväärtuste loomisele, rahvapärimuse säilitamisele ning kultuurielu edendamisele Elvas ja ümbruskonnas. Lead on iseloomustatud kui Eesti ja Elva pärandkultuuri edasiviijat.  2006 aastast Lea vedada olnud Tartumaa lustitantsimise traditsioon saab tänavu 20 aastaseks.  Tänu Leale ja meeskonnale toimuvad igal aastal Elvas Looduslaul, Lepatriinu lauluvõistlus, Mitteteatrite festival ja meeleolukas Kultuurirahva pidu. Lea juhendamisel  tantsib kõrgemas kategoorias kolm rahvatantsurühma. Temast on saanud tantsujuhtide mentor, ta on olnud tantsupidude ja Euroopa rahvakultuuri festivali EUROPEADE tantsude liigijuht.

Elva linna noortepreemia said Laura-Maria Mats, Klea Marie Laar kes ühendasid spordi ja heategevuse. Laura-Maria ja Klea Marie eestvedamisel toimus 16. juunil Elva esimene Südaööjooks haigete laste toetuseks. Kogu korraldus, alates toetuse küsimisest, sponsorite leidmisest kuni ürituse läbiviimiseni, oli nende kahe noore teha. Elva Südaööjooksust  võttis osa ligi 300 jooksjat, kogutud annetussumma (2045 eurot) pälvis suurt tähelepanu ka meedias, tüdrukud võttis vastu Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi juhtkond. Laura-Maria ja Klea Marie tõestasid, et Elva Südaööjooksul on Elvas oma koht ning sellest võiks kujuneda uue Elva valla tunnusüritus.

Elva linna tänukirjad panuse eest Elva elu edendamisse:

Merili Aasma

Merili on üks neist, kelle algatusel ja eestvedamisel on Elva linnas ainukordne Väike Väerada ning toimub Matkamaraton. Elva turismitöötajana on Merili teinud suure töö Elva linna ja piirkonna tutvustamiseks Elvas ja kaugemal.

 Andrus Ilves

Meie kahevõistluse treener alates 1993 aastast. Tema käe all on seni parimaid tulemusi näidanud poeg Kristjan Ilves - kolmekordne juunioride MM pronks kahevõistluse ja tänavune taliolümpia debütant. Andrus on ka üheks „peasüüdlaseks" et Elvas on suusahüppemägi ja tublid suusahüppajad ja kahevõistlejad.

Meeta Eliise Veigel 

Meeta Eliise on Elva Huviala- ja Koolituskeskuse kunsti- ja animatsiooniringi juhendaja, kellel jätkub  lisaks ringitööle energiat  võtta lastega osa näiteks rahvusvahelisest leiutajate laadast, kino- ja animafilmide festivalidest ja korraldada kunstinäitusi, huvilaagreid ja koolivaheaegade sündmusi. 

Kayvo Kroon

Kayvo jääb ise harva pildile, kuid tema terav silm ja kindel käsi on aastate jooksul jäädvustanud lugematutele fotodele ja filmilintidele Elva ja ümbruskonna spordi- ja kultuurisündmusi. Tema jaoks ei ole miski võimatu – reklaamvideo tegemine, esindusfotod, teatrifotod, plakatid ja alates möödunud aastast ka Elva valla infolehe küljendamine.

Rein Pedaja

Rein on pälvinud 2009 aastal Elva teenetemärgi,  märgime sel aastal teeneka spordimehe teenei, sest laskesuusatajate treenerina on ta teinud võimalikuks selle, et Elvast on tänavustel taliolümpiamängudel koguni viis sportlast.