« Tagasi

Rannu vana vallamaja ootab ideid

Rannu vana vallamaja ootab lennukaid ideid, kuidas võiks hoone kasutust leida tulevikus.
 
Ajalooline hoone asub Rannu alevikust ligikaudu 3 kilomeetri kaugusel, Vallapalu külas, Rannu surnuaia kõrval. Hoone on valminud aastal 1902. Pikki aastaid teenis hoone piirkonna elanikke vallamajana, kuid täna seisab hoone suures osas kasutuseta.
 
Koostöös Rannu kogukonnaga soovime aga hoonele leida uue kasutusfunktsiooni, et väärikas maja kestaks ka tulevikus.
 
Hoonega on kõikidel huvilistel võimalik ka tutvuma tulla järgmistel aegadel:
 
  • 24. mail kell 17-18
  • 13. juulil kell 17-18
  • 10. augustil kell 17-18
 
Endine Rannu vallamaja hoone otsustati ehitada Rannu volikogu otsusega aastal 1900. Plaan oli ehitada vastupidav tellistest hoone ning 24. septembril 1901 sõlmiti ehitusleping meister Jaan Silleriga. Lepingus sätestati, et vallamaja peab valmima 1. oktoobriks 1902 ning selle maksumus on 7800 rubla. 1902. aasta sügisel võttis volikogu ehitusmeistrilt hoone vastu ning leidis, et see on ehitatud nõutust isegi paremini. Vallamaja õnnistati 17. novembril 1902 ning hoone lõplikuks maksumuseks kujunes ligikaudu 8000 rubla.
 
Jaan Silleri projekteeritud hoone on kaunis punastest tellistest fassaadiga ning lihtsa ristkülikukujulise põhiplaaniga murdkelpkatusega ehitis. Hoone on ühekordne ning paikneb otsafassaadiga juurdepääsu tee poole. Peasissepääs paikneb hoone keskel. Hoone fassaadi kaunistab rikkalik tellisdekoor – müürikirjad, aknapiirded, astmelised karniisid ja viiluäärised. Hoone vundament on laotud maakividest ning sellel on punastest tellistest vöö. Hoone tagaküljel on kaks varusissepääsu ning nende vahel viilkatusega keldrikoda. Säilinud on vanad 6-ruuduga ja 9-ruuduga puitaknad. Hoone eesküljel paikneb graniitplokkidest 3-astmeline trepp. Interjööris on säilinud kaks uhket karniisiga pottahju.
 
Hoone ehitati mõttega, et hiljem ka katusekorrus välja ehitada, kuid senini on jäänud see teostamata. Hoone oli vallamajana kasutuses kuni aastani 2018. Lisaks vallavalitsusele on hoones paiknenud veel ka postiagentuur-sidejaoskond, raamatukogu ning taasiseseisvumise ajal Ühispank. Huvitava faktina on teada, et algselt paiknes hoone teepoolses otsas ka arestikamber. Hetkel tegutsevad hoones erinevad rentnikud.
 
Ideekorje, milline võiks olla hoone kasutusfunktsioon tulevikus, kestab 15. maist 15. augustini. Ideed palume edastada e-aadressile elva@elva.ee.
 
Lisainfo:
Terje Korss, vallavaraspetsialist
terje.korss@elva.ee / 5302 0888
 
Infoallikad: Kultuurimälestiste Riiklik Register ja Eesti Muuseumide Veebivärav. 

 


 

Elva raadio logo

Elva valla üldplaneeringu blogi