« Tagasi

Mida teha, kui märkad hulkuvat looma?

Tuletame meelde, et koera või kassi omanik on täielikult vastutav oma looma eest. See tähendab ka seda, et kui loom pääseb iseseisvalt kodu territooriumilt välja naaberkinnistule või avalikku ruumi, peab loomaomanik viivitamatult võtma kasutusele vajalikud meetmed, et see ei korduks. Kui loom põhjustab oma tegevusega varalist või muud kahju, on selle eest täielikult vastutav looma omanik.

Kui loom on juba ühe korra koduterritooriumilt välja pääsenud, siis:

 • vaata üle piirdeaed või looma aedik, paranda viivitamatult kõik augud, millest loom võiks läbi pääseda. Jälgi oma looma tegemisi.
 • kui piirdeaed looma kinni ei hoia, saab territooriumi piirata ka raadiopiirdega - kindlasti tuleb loomale õpetada raadiopiirde toimimist. Vastav info on leitav internetist.

Elva valla valikus ruumis või naaberkinnistul hulkuv loom püütakse kinni ning toimetatakse Tartu Koduta Loomade Varjupaika. Looma tagastamine ei ole tasuta, vaid omanik kannab kõik looma püüdmise, varjupaigas pidamise ning transpordiga seotud kulutused.

Vastavalt seadusele on looma omanikul võimalik loom varjupaigast tagasi saada kahe nädala jooksul pärast varjupaika saabumist. Hiljem läheb omandiõigus üle MTÜ Assisi Franciscuse Seltsile ning loomale hakatakse otsima uut kodu. Loe täpsemalt →

Üks sagedasemaid põhjuseid, miks loomad ära jooksevad on igavus. Tihtilugu on probleemiks liiga vähene tähelepanu, mida oma lemmikloomadele osutame. Kui loomal on energiat üle, siis hakkab ta endale ise tegevust otsima. Pühendades oma loomale piisavalt aega ja tähelepanu, on tõenäosus, et ta ära jookseb palju väiksem. Kui loom saab kõik vajaliku ja olulise kodust ja peremehelt, ei ole tal ka põhjust ära joosta. Loomale tuleb seada kindlad reeglid ja piirid, kuid sealjuures teha ka selgeks, et ta on hoitud ja armastatud pereliige.

Kui märkad hulkuvat looma, siis:

 • E-R kell 8.00-16.30 anna sellest märku Elva valla heakorraspetsialistile telefonil 5886 1600 või e-aadressil sten.saarekivi@elva.ee
 • Töövälisel ajal ja nädalavahetusel kui ohus on inimese või looma tervis ja elu, siis teavita sellest läbi Häirekeskuse helistades hädaabinumbril 112. 

NB! Looma saab saata varjupaika vaid kohaliku omavalitsuse heakorraspetsialisti nõusolekul!

Helista riigiinfo telefonile 1247, kui märkad:

 • abitusse seisundisse sattunud metslooma;
 • maanteel vigastatud või hukkunud suurulukit (hunt, karu, ilves, metssiga, punahirv, põder, metskits) või muud looma;
 • looduses vigastatud või hukkunud I või II kaitsekategooriasse kuuluvat looma (sh lindu); 
 • looduses vigastatud või hukkunud suurkiskjat (hunt, karu, ilves, hallhüljes).

Kui märkad hukkunud või vigastatud looma kohalikul teel või tänaval, siis anna sellest märku kohaliku omavalitsuse heakorraspetsialistile.

Tuletame meelde, et alates 2022. aasta jaanuarist on kassi ja koera märgistamine (mikrokiibi paigaldamine) ja registreerimine kohustuslik. Elva vald haldab uue eeskirja alusel oma andmebaasi tuginedes lemmikloomaregistrile. Kui koer või kass on registreeritud mõnes teises registris, tuleks loom kanda ka valla poolt kasutatavasse registrisse - see toiming on tasuta.

Kuidas olla vastutustundlik loomapidaja?

 • Lase oma loom loomaarsti juures registreerida ja märgistada mikrokiibiga. Mikrokiip on kindlaim viis peremehe tuvastamiseks looma kaotsimineku korral - selle sees on lemmiklooma registreerimisnumber.
 • Vaatamata mikrokiibi olemasolule kasuta loomal siiski ka kaelarihma, millele on kirjutatud Sinu telefoninumber, koera nimi ja aadress. Andmete olemasolu kaelarihmal võimaldab koera või kassi leidmisel kiiresti omanikuga ühendust võtta ka inimesel, kellel puudub mikrokiibi lugeja.
 • Linnas ja alevis jalutades peaks loom olema alati rihmastatud hoidmaks ära looma sattumist (auto)õnnetusse. See on oluline ka selleks, et loom ei häiriks kaaskodanikke.
 • Korista alati oma looma järelt. Võta jalutama minnes alati kaasa väike kilekott, kuhu saad korjata oma looma väljaheite ja selle hiljem prügikasti visata. Pea meeles, et vastav kohustus on ette nähtud ka valla koerte ja kasside pidamise eeskirjas.
 • Kadunud lemmikloomi saab otsida Tartu Koduta Loomade Varjupaiga kodulehelt või küsida infot telefonilt 5333 9272. Kui varjupaigal looma kohta teavet ei ole, võta ühendust valla heakorraspetsialistiga. Soovitav on panna üles info looma kadumise kohta koos looma kirjelduse ja oma kontaktandmetega ka valla infotahvlitele ja internetti.
 • Tegele oma loomaga iga päev ning võimalda talle piisavalt liikumist. Käi temaga vähemalt kord päevas jalutamas, sest loomal peab olema vaheldust ning see aitab rahuldada tema loomupärast uudishimu. Eriti oluline on loomaga tegelemine looma noores eas, kuna see aitab loomal sotsialiseeruda ning määrab paljuski, milliseks kujuneb looma iseloom.
 • Hoolitse selle eest, et Sinu loom saaks vajalikku arstiabi ja et ta oleks õigeaegselt vaktsineeritud. Marutaudi vastu vaktsineerimine on kohustuslik.
 • Kui Sa soovid oma ellu uut lemmiklooma, siis külasta kindlasti kodutute loomade varjupaika, kus ootavad vastutustundlikku ja armastavat peremeest paljud kodutud loomad. Enne lemmiklooma võtmist uuri selle looma pidamise kohta võimalikult palju välja ning veendu, et Sa suudad talle vajalikku elukeskkonda pakkuda.
 • Hoolitse oma looma eest kogu tema elu jooksul. Arvesta sellega, et kassi keskmine eluiga on 17 aastat ning koera keskmine eluiga on 12 aastat.

 

Kasside ja koertega seotud probleemide korral võib julgelt pöörduda:
Sten Saarekivi, heakorraspetsialist
sten.saarekivi@elva.ee / 5886 1600

Ööpäevaringne Elva valla automaatvastajaga heakorratelefon: 3333666


Elva raadio logo

Tartu Maratoni info - suusatajad sinisel toonil

Elva valla üldplaneeringu blogi