« Tagasi

24. oktoobril 2022 avab uksed Elva Perepesa

24. oktoobril algusega kell 14 on Elva Perepesas avatud uste päev. Kõik väikesed ja suured on oodatud aadressile Pikk 26, Elva, kus teise korruse ruumides saab Perepesa tegevusega tutvuda. 

Perepesa ennetus- ja peretöökeskus toetab peresid alates lapseootusest kuni kooliminekueani. Seal saavad emad-isad koos lapsega mängutoas mängimas käia, mängutoa juhendajaga ning teiste vanematega lobiseda, täita oma tassi nii rõõmu kui ka kohviga. Peale selle pakutakse professionaalset tuge ning võimalusi saada vanemluse ja paarisuhte alaseid teadmisi. 

Kolm olulist teenust, mida peredele pakkuma hakatakse on Perekool, ämmaemanda koduvisiidid ning 2-aastase lapse kõne arengu hindamine ja toetamine.
 

Perekool

Pereks kasvamine algab juba enne lapse sündi. Perepesas pakutakse tulevastele lapsevanematele võimalust end lapse sünniks ette valmistada. Perekoolis toimuvad ämmaemanda ja teiste spetsialistide läbiviidud loengud rasedusest, sünnitusest, vastsündinu hooldamisest, paarisuhtest ja suurte muutustega toimetulekust. Lisaks uutele teadmistele on oluline osa Perekoolist ka teiste peredega tutvumine ning ühtsustunde saavutamine. Paljud vanemad tunnevad, et pärast lapse sündi võõrduvad nad senistest sõpradest ning eriti koju jäävatel naistel tekib üksildustunne. Selle ennetamiseks on hea juba raseduse ajal leida uusi sõpru, kellega hiljem koos kärutamas käia ning laste kasvamist jälgida. 
 

Ämmaemanda koduvisiidid

Pärast lapse sündi hakkavad vanemad Perekoolis õpitut ellu rakendama. Tihti leiavad värske ema ja isa end täiesti uuest olukorrast, ükskõik kas sündinud on nende esimene või juba mitmes laps. Muudatustega aitab kohaneda Perepesa ämmaemand, kes külastab pere nende kodus umbes nädal pärast lapse sündi. Ta vastab tekkinud küsimustele, kontrollib nii naise kui ka lapse tervist, annab nõu paremaks toimetulekuks ning vajadusel teeb mõne aja möödudes kordusvisiidi või suunab pere toetava spetsialisti juurde. 
 

2-aastase lapse kõne arengu hindamine ja toetamine

Lapse kõne on oluline indikaator tema üldise arengu hindamisel ning võimalike probleemide tuvastamisel. Lapsel, kelle kõne on eakohasest arengust maas, võib tulevikus olla raskusi lugema ja kirjutama õppimisel, tal võib olla kehvem mälu või käitumis- ning suhtlemisraskused. Kõneprobleem võib olla ka märk autismispektri häirest või kuulmisprobleemist. Koostöös logopeedidega pakutakse Perepesas 2-aastaste laste vanematele võimalust hinnata testi abil oma lapse kõne arengut ning saada nippe ja tuge tema arengu toetamiseks. 

 

Perepesa avamispäeval 24. oktoobril toimuvad peredele toredad tegevused koos Elva Perepesa tibuga. Lisaks on avatud mängutuba, mida saab koos lapsega uudistada. Teid ootavad Perepesa juhataja Teele Kravtšenko ja mängutoa juhendaja Anneli Jaeger. 

Alates 25. oktoobrist on mängutuba avatud esmaspäevast neljapäevani kell 10–15. Infot teenuste ja sündmuste kohta leiab Perepesa kodulehelt ja Facebookist ning Instagramist. 

Perepesa avatakse Elva valla ja sihtasutuse Lapse Heaolu Arengukeskuse koostöös. Hetkel tegutsevad Perepesad juba Põltsamaal, Viljandis, Türil ja Tartus ning järgmistel aastatel on kavas veelgi laieneda. Eesmärk on luua Perepesa igasse omavalitsusüksusesse, et tugi laste kasvatamisel oleks Eesti peredele kõikjal kodu lähedal kättesaadav.


Elva raadio logo

Tartu Maratoni info - suusatajad sinisel toonil

Elva valla üldplaneeringu blogi