« Tagasi

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 14.-20.11.2022

 

 

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

 

Tuletame meelde, et vallavalitsuse ametnikega on võimalik kohtuda vaid eelnevalt kokkulepitud ajal. 

 

 

  KULTUUR JA SPORT  

 

Foto: Laura Oro


Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid arutasid Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi

Kolmapäeval, 16. novembril toimus Tartu 2024 Omavalitsusjuhtide Foorum, kus osales ka vallavanem Priit Värv. Kultuuripealinna Ellujäämise Kunstide saalis said kokku Lõuna-Eesti omavalitsusjuhid. Kultuuripealinna meeskond tegi kokkuvõtte sellest aastast ja tutvustas sündmusel omavalitsusjuhtidele järgmise aasta peamiseid tegevusi programmist kaasamiseni. 

SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas: ”Kultuuripealinna programmi sisustab veerand Eestit. Jätkame üheskoos tegutsemist selleks, et kultuuripealinn kõnetaks nii Eestis kui Euroopas. Hea koostöö Lõuna-Eestis võimendab kultuuripealinna egiidi all toimuvaid ettevõtmisi. ”

Kastre vallavanem Priit Lomp toob välja suursündmuste ja väikeste tegevuste tasakaalu olulisuse: “Suurte nimisündmuste ja taotlusvoorude kõrval on väikestel kogukondadel oluline olla kultuuripealinna tegevustega kaasas. Otsustasime täna, et kindlasti pakume võimalust kohalikele, kes  soovivad kodukohas sündmuseid korraldada. Nad saavad seda teha täiendava väikeprojektide taotlusvooru või vabatahtliku töö kaudu.” 

Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots: “Nii nagu kaks korda kuus kohtume kõigi Lõuna-Eesti omavalitsuste kontaktisikute ja kommunikatsioonijuhtidega ja arutame jooksvaid tegevusi, on koostöö omavalitsusjuhtide tasandil olnud ühisest kultuuripealinna tiitlile kandideerimisest alates äärmiselt oluline. Omavalitsusjuhtide sisend on kultuuripealinna ettevalmistuses kahtlemata kandev jõud.”

Euroopa 2024. aasta kultuuripealinna programmi viib ellu Tartu linn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega: Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.

Galerii →

 

 

  ETTEVÕTLUS JA TURISM  

 


Neljapäeval, 17. novembril toimus Puhjas, Lavendel Loomeruumis järjekorras kolmas loomeettevõtjate ja vabakutseliste loovhommik

Sel korral oli teemaks turundussõnum ja väärtuspakkumine, mida tutvustas osalejatele Tartu Ülikooli lektor Andres Kuusik. Loeng oli põnev ning tekitas ettevõtjate seas elava arutelu. Loovhommikul osales 16 loomeettevõtjat, 4 külalist ning arendusspetsialist Sirli Pippar ja abivallavanem Kertu Vuks. 

Järgmine loovhommik toimub 15. detsembril kell 10-13 Elva Kultuurikeskuse kohvikus. Täpsem info loovhommikute sarja kohta on leitav Elva valla kodulehelt →

 

 

  KESKKOND JA HEAKORD  

 

Kolmapäeval, 16. novembril osales abivallavanem Kertu Vuks Keskkonnaagentuuri ringmajanduse teemalisel seminaril

Seminari raames anti ülevaade kohalikele omavalitsustele suunatud tegevustest ja eesmärkidest seoses Ringmajandav Eesti 2022+ strateegiaga. Põnevaid välismaiseid näiteid esitles Norra, kellel on pikaaegne kogemus ringmajanduse rakendamisel, konkreetne case study keskendus põllumajandusliku plastiku väärindamisele. Ettekanded Eesti näidetest tegid Tallinna linn (Euroopa rohepealinn 2023) ning Järva vald. Ettevõtjate vaadet ringmajandusele vahendas Saaremaa Mahemuna OÜ omanik Tanel Tang.

Ettekanded on kõikidele huvilistele vaatamiseks üleval siin →

 

 

  VALLAMAJANDUS  

 

Foto: Kayvo Kroon 


Tänavune Elva valla jõulupuu tuleb hoopis Elva linnast, Nõmme tänavalt

Oktoobrikuu lõpus hõikasime nädalakirjas välja, et keskväljaku jõulupuuks saab Rõngu-Otepää-Kanepi tee ääres, Kõdukülas paiknev puu, kuid paraku selgus, et antud puu toomine oleks hetkel liialt keerukas ja ajakulukas, mistõttu otsustasime tänavu hoopis Elva linnas, Nõmme tänaval paikneva puu kasuks. Ei ole aga välistatud, et Kõduküla puu jõuab meid rõõmustama mõnel järgneval aastal.

Elva valla jõulukuusk tuleb sel aastal Elva linnast, Nõmme tänavalt. Nagu eelmisel aastal on ka seekordne Elva keskväljakut kaunistama hakkav kuusk torkav kuusk ehk rahvakeeli hõbekuusk. Puu on 45-aastane ning 11 meetri kõrgune.

Antud jõulupuu sai valitud, kuna praeguses asukohas jääb puu ette tänavapuhastus- ja lumetõrjetöödele ning võra tõstmise või okste kärpimisega oleks puu siiski seal liialt kogukas. Ka vahetu naaber, kes puu aastaid tagasi haljasribale istutas, on nõus, et puu ei mahu enam hästi tänava äärde ära ning kasvab ka ühtlasi tema kinnistule. Seetõttu pakuti puu Elva valla jõulupuuks, mis Elva keskväljakut pühade ajal kaunistaks.

 

 

  ARENG JA PLANEERING  

 


Neljapäeval, 17. novembril osalesid vallaarhitekt Jaanika Saar ja kultuurispetsialist Markus Toompere konverentsil “Loo või Loobu”

Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses toimunud konverents keskendus kahaneva elanikkonnaga piirkondade arengule läbi kohaloome ehk hea avaliku ruumi ning kunsti, kultuuri ja kogukonnategevuste. Oma kogemusi jagasid inspireerivad ettevõtjad Raul Oreškin, Voronja galerii asutaja ja Teet Parve, Põhjala tehase loovjuht. Valga linna ruumiarengutest ja pärandist linnakeskkonnas tegi ettekande Valga vallaarhitekt Jiri Tintera.  

Konverents on huvilistele järele vaadatav siin →

 

 


Algavad Elva valla üldplaneeringu avalikud arutelud

Koostamisel oleva Elva valla üldplaneeringu avaliku väljapaneku ajal esitati üldplaneeringu ja selle keskkonnamõjude strateegilise hindamise aruande kohta arvamusi, mis sisaldasid ka küsimusi ja ettepanekuid.

Esitatud arvamuste ja vallavalitsuse poolsete seisukohtade selgitamiseks ja arutamiseks ootame kõiki huvilisi üldplaneeringu avalikele aruteludele, mis toimuvad:

29.11 kell 18 Elva Kultuurikeskuses: avalik arutelu Elvas →
01.12 kell 18 Rõngu rahvamajas: avalik arutelu Rõngus →
08.12 kell 18 Rannu rahvamajas: avalik arutelu Rannus →
12.12 kell 18 Palupera koolimajas: avalik arutelu Paluperas →
14.12 kell 18 Puhja seltsimajas: avalik arutelu Puhjas →

Esitatud arvamuste ja vallavalitsuse seisukohtadega saab tutvuda Elva valla kodulehel → 

 

 

  HARIDUS JA NOORSOOTÖÖ  

 


Elva valla haridus- ja kultuuriosakond külastas Põltsamaa valda 

Abivallavanem Heiki Hansen, haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste ning haridusspetsialist Auli Mäesalu külastasid esmaspäeval, 14. novembril Põltsamaa valda, kus tutvuti heade praktikatega haridusvaldkonnas. 

Põltsamaa vallavanem Karro Külanurm tegi ettekande haridusvõrgu korrastamisest Põltsamaa valla näitel tuues välja nii head küljed, murekohad kui ka soovitused teistele omavalitsustele. Külastati ka Põltsamaa valla lasteaeda, kus tutvuti lasteaiapere kõige uuema majaga ning direktor Annika Madisson jagas ühendlasteaia juhtimise kogemust. 

 

 

Teisipäeval, 15. novembril toimus veebiseminar "STEAM in Kindergarten"

Veebiseminaril osalesid abivallavanem Heiki Hansen ja haridusspetsialist Auli Mäesalu. Seminaril tutvustati alushariduses teaduse lõimimist teiste valdkondadega. STEAM on lõiming teadusest, tehnoloogiast, inseneeriast, kunstist ning matemaatikast. Oma kogemusi ja häid praktikaid jagasid näiteks Soome ja Taani, läbi Erasmus+ programmi on ka Tallinna linn saanud valdkonda arendada ja kogemusi vahetada. Seminari teises pooles toimusid aruteluringid teemade täiendavaks käsitlemiseks ning valdkonna arendamiseks. 

Ühe näite, Tallinna Lasteaed Vesiroos projekti kohta saab rohkem lugeda siit → 

 

 


Teisipäeval, 15. novembril toimus Liikuma Kutsuva Kooli sügisseminar 

Eesti Rahva Muuseumis toimunud seminaril osales haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste. Sügisseminar on Liikuma Kutsuvate Koolide iga-aastane suursündmus, mis toob kokku omavalitsuste esindajad, koolijuhid, õppejuhid, õpetajad ning liikumisentusiastid üle Eesti. Seminaril jagati kogemusi, kuidas koolipäev liikumissõbralikumaks muuta ning püüti leida lahendusi ka takistustele.

Tallinna Haridusamet, Tartu Linnavalitsus ja Rakvere Vallavalitsus jagasid kogemust, kuidas saab kohalik omavalitsus toetada liikuma kutsuvat mõtteviisi. Puhja kooli meeskonnaga viidi läbi kaks töötuba: Päivi Märjamaa ja Riin Massur viisid läbi töötoa teemal “Kooli päevakava korraldamise võimalused ja müüdid” ning Evelyn Eensoo, Virve Vend ja Maris Pukk teemal “Aktiivsed ainetunnid III kooliastmes – kas võimalik või võimatu?”. Elva Gümnaasiumist Tiina Lauri ja Heliise Riisaar viisid läbi praktilise töötoa vahetunnimängude parimatest paladest.  

 

 


Neljapäeval, 17. novembril osales haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste täiskasvanuhariduse seminaril

Kõrveküla raamatukogus toimunud seminaril tutvustati kohalikku uut raamatukogu ning koolimaja. Võrgustikujuht Ave Karu tegi Täiskasvanud Õppija Nädala ja Tartumaa võrgustiku tegemistest ülevaate ning Tartumaa Aasta õpitegu 2022 “Loov Tartumaa arendus- ja koolitusprogramm” eestvedaja Astrid Hallik tutvustas oma programmi.  

 

 


Neljapäeval, 17. novembril toimus üle-eestiline töövarjupäev 

Üleriigiline töövarjupäev toimus juba 26. korda ning see on mõeldud 14- kuni 19- aastastele põhi-, kesk- ja kutsekoolide õpilastele. Töövarjupäevast võtab igal aastal osa üle 3000 noore.

Elva Vallavalitsuses oli sel päeval kaks töövarju - Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Stefi Marie Talver, kes veetis päeva koos abivallavanem Kertu Vuksiga ning Tartu Raatuse Kooli 9. klassi õpilane Lilii Lill, kes oli arendusspetsialist Sirli Pippari töövari. Töövarjude tagasiside päevale oli väga positiivne - nad sõnasid, et päev oli silmiavardav ning mitmekülgne! 

 

 


Elva Lasteaed Murumuna tähistas 50. juubelit 

Abivallavanem Heiki Hansen, haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste ning haridusspetsialist Auli Mäesalu külastasid kolmapäeval, 16. novembril Elva Lasteaeda Murumuna, kus avanes võimalus näha lasteaia tekkelugu tutvustavat etendust. Etendus oli pühendatud lasteaia 50. sünnipäevale ning näitlejateks olid Murumuna koolieelikute rühma lapsed. 

 

 

  KOOSTÖÖ JA KOGUKOND  

 


Neljapäeval, 17. novembril toimus Elva valla laste ja noorte heaolu võrgustiku kohtumine

Kohtumisel räägiti politseikapten Anti Peiponeni ja piirkonnapolitseinike Tiit Treiali, Kunnar Vahi ja Annika Jukkiga erinevate asutuste rollidest, võimalustest ning ootustest teistele osapooltele. Enim kõneainet pakkusid teemad nagu e-sigarettide kasutamine õpilaste seas ning alla 14- aastaste noorte piiride katsetamised. Kohtumine tõi tunduvalt enam selgust koostöövõimalustest üldiselt ning juba said kokku lepitud ka mõned konkreetsed ühised ettevõtmised. 

 

 


Reedel, 18. novembril osales ennetustööspetsialist Karmen Paavel riskijuhtimise ümarlaual „Kagu-Eesti torm +3“

Päeva esimeses pooles võtsid sõna Lõuna päästekeskuse esindajad Margo Klaos, Arvi Uustalu ja Tambet Vodi, kes rääkisid elanikkonnakaitse arengutest riiklikus vaates. Tartu Ülikooli sotsioloogia kaasprofessor Kati Orru tutvustas oma ettekandes BuildERS projekti õppetunde Eesti ja Euroopa kriisidest ning oma kogemusi jagasid Otepää, Põlva ja Rõuge vallad. Lisaks räägiti ettevõtete kriisivalmidusest ja sellega seotud murekohtadest - kogemusi jagasid Võru Vesi ja Valio. Pealelõunasel ajal jaotati osalejad laudkondadesse, mille teemadeks olid:

  • KOV valmisolek - elutähtsate teenuste korraldamine
  • Kortermajade toimepidevus
  • Haavatavate sihtrühmade kaardistamine
  • Kogukondade ja KOV koostöö
  • Toiduainetööstuse valmisolek elektrikatkestusteks
  • KOV kommunikatsioonimudel

Iga laudkonna arutelu tulemusi kommenteeris ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kriisireguleerimise osakonna juhataja Priit Saar. Päev pakkus hulganisti mõttekohti, kuidas oma valla kriisikindlust veelgi parendada!  

 

 

  JUHTIMINE  

 

Elva vallavalitsuse 15.11.2022 istungi kokkuvõte

Istungil otsustati:

Määrata Piigandi külas, Tammiku katastriüksuse (69401:003:0095) jagamisel kaheks katastriüksuseks uutele katastriüksustele koha-aadressid ja sihtotstarbed:
- Elva vald, Piigandi küla, Tammiku, sihtotstarve maatulundusmaa;
- Elva vald, Piigandi küla, Tammikunurme, sihtotstarve maatulundusmaa.

Seada sundvaldus Eesti Andmesidevõrgu AS kasuks tähtajatult Elva vallas, Käärdi alevikus, Kaera tn 10 kinnistule (69403:004:0055) siderajatisele.

Seada isiklik kasutusõigus Enefit Connect OÜ kasuks tähtajatult Elva valla omandis olevale kinnisasjale Elva vald, Rõngu alevik, Küla tänav L1 (17101:001:0480 ) sideehitisele.

Määrata erastatava katastriüksuse (17101:001:1914) koha-aadress Tartu maakond, Elva vald, Aakre küla, Allikupõllu, pindala 7,09 ha, sihtotstarve maatulundusmaa.

Seada isiklik kasutusõigus Elering AS kasuks tähtajatult Elva valla omandis olevale kinnisasjale Elva vald, Rõngu alevik, Raigaste küla, Teevahe (17101:001:1211) sidekaabelliinile-tehnorajatisele.

Hüvitada Corno Kaubad OÜ-le tekitatud kahju summas 300 eurot.

Eraldada reservfondist Puhja asutuste valvesüsteemide kohandamiseks 7 239 eurot.

Kiita heaks hajaasustuse programmi projektide „Lauri kinnistu salvkaev“, „Puskaru kinnistule aastaringselt läbitava juurdepääsutee rajamine“, „Võidu kinnistu puurkaev“, „Metsalinnu kanalisatsiooni vahetus“ ja „Järve talu omapuhastiga kanalisatsioonisüsteemi rajamine“ aruanded.

Sõlmida MTÜ-ga Tartumaa Ühistranspordikeskus haldusleping ühistranspordiseadusest tulenevate ülesannete üleandmiseks MTÜ-le seoses sotsiaaltransporditeenuse logistika- ja veoteenuse korraldamisega.

Kinnitada Elva Huviala- ja Koolituskeskuse 2022/2023 õppeaasta hoolekogu koosseis.

Suurendada 2022/2023 õppeaastal Rõngu lasteaed Pihlakobar sõimerühma Õnnetriinud laste arvu ja kinnitada rühma registreeritud laste maksimaalseks arvuks 15 last.

Anda projekteerimistingimused Elva linnas, Lille 6 krundil ehitusloakohustusliku hoone (üksikelamu) ehitusprojekti koostamiseks hoone laiendamisel üle 33% selle esialgu kavandatud mahust.

Anda projekteerimistingimused Elva linnas, Ploomi 16 krundil kehtiva detailplaneeringu kohase hoonestusala suurendamiseks 10% ning abihoone ehitusprojekti koostamiseks.

Võtta seisukohad Elva valla üldplaneeringu avaliku väljapaneku ajal esitatud arvamuste osas ning korraldada Elva valla üldplaneeringu avalikud arutelud.

 

 

Teisipäeval, 15. novembril toimus Eesti Infoturbe Standardile (E-ITS) ülemineku pilootprojekti koosolek

Projektis osalevad erinevaid Eesti avaliku sektori asutused, sealhulgas Elva Vallavalitsus, kes koos arutavad ja jagavad kogemusi, mida E-ITS rakendamiseks peab tegema. 

 

 


Vallavalitsuse liikmed käisid Elva valla raadios päevakajalistest teemadest rääkimas 

Oktoobrikuu lõpus küsisime Elva valla Facebooki lehel, milliste teemade kohta oleks vaja rohkem selgust saada. Vallavanem Priit Värv, abivallavanemad Kertu Vuks, Kristjan Vilu ja Heiki Hansen ning arendusjuht Margus Ivask käisid Elva valla raadios, et vastata kõikidele esitatud küsimustele ning anda ülevaade hetkel päevakajalistest teemadest.

Saadet saab mugavalt endale sobival ajal ja kohas kuulata kahes osas:
I osa →  
II osa → 

Anna meile teada, kuidas Sulle saade meeldis ning kui ootaksid selliseid saateid ka edaspidi!

 

 

 

↗ Ole kursis, mida Kultuuripealinna projekti raames Tartus ja Lõuna-Eestis tehakse. Telli Tartu 2024 uudiskiri oma e-postkasti

↗ Jälgi Elva valla Tartu 2024 blogi →

 

 

 

Kuula uusi saateid Elva valla raadios!

 
 

Jälgi Elva valla tegemisi ka sotsiaalmeedias! 

 

Facebook

Instagram

YouTube

 

Elva Vallavalitsus

elva@elva.ee
www.elva.ee

 

 
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →     Esmaspäev, 23. jaanuar 2023  
 
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →   Esmaspäev, 16. jaanuar 2023 Kell 9 Vallavalitsuse
RSS (Opens New Window)
Näitan: 1-5
of 4