Kaasav eelarve

Kaasav eelarve on paljudes maailmariikides, sealhulgas Eestis kasutatav meetod, millega antakse kohalikule kogukonnale võimalus omavalitsuse eelarve koostamisel kaasa rääkida.

Elva vallavolikogu kinnitas 23.augustil 2021  "Elva valla kaasava eelarve menetlemise korra" , millest lähtutakse kaasava eelarve menetlusprotsessis. Korraga saab tutvuda siin

Kaasava eelarve rakendamine

Kaasava eelarve menetlus on paljudes maailma riikides, sh Eestis, kasutatav menetlus eelarve koostamisel, kus kohalikule kogukonnale on antud võimalus kohaliku omavalitsuse eelarve koostamisel teatud summa osas kaasa rääkida. Elva vallaks ühinenud omavalitsustest rakendas ühinemise eelselt kaasavat eelarvet Elva linn.

  • Kaasava eelarve rakendamise eesmärk on avalikes huvides kasutatavate investeeringute tegemine.
  • Kaasava eelarve osa suuruseks Elva valla eelarves on 60 000 eurot.
  • Kaasava eelarve kogusumma jaotatakse kolme rahvahääletusel kõige rohkem hääli saanud ettepaneku vahel, tingimusel, et kaasava eelarve objektid peavad asuma valla erinevates piirkondades.
  • Kolm enim hääli saanud ettepanekut saavad kaasava eelarve raames rahastuse maksimaalselt 20 000 euro väärtuses.

Idee võib esitada igaüks, silmas peab pidama seda, et kaasava eelarve objekt peab pakkuma avalikku hüve ja olema avalikus kasutuses ning objektist ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid valla järgnevate aastate eelarvetele.

Ettepanek peab sisaldama:

  • esitaja nime, kontakttelefoni või e-posti aadress
  • nimetust (lühike fraas, mis iseloomustab ettepaneku sisu);
  • idee kirjeldust, planeeritavat asukohta, eesmärki ja olulisust (lühike kirjeldus, millisele Elva valla vajadusele ettepanek vastab, millise probleemi lahendab või millise uue võimaluse avab; mis on ettepaneku eesmärk; miks on ettepaneku teostamine Elva valla eelarvest vajalik ja oluline);
  • sihtrühma (lühike kirjeldus, kes saavad probleemi lahendamisest või uue võimaluse avanemisest otsest kasu; nimetada hinnanguliselt sihtrühma suurus, vanus jm olulised tunnused);
  • ettepaneku hinnangulist maksumust;
  • kinnistuomaniku kirjalikku nõusolekut sundvalduse seadmiseks, kui kaasava eelarve objekt ehitatakse maale, mis ei ole valla omandis;
  • muud olulist infot, ideed iseloomustavat materjali (eskiis, joonis, foto, kirjeldust sellest, mida oleks idee hindajail lisaks oluline teada).

Kõik laekunud ideed avaldatakse Elva valla veebilehel. Vallavalitsus vaatab kõik laekunud ettepanekud üle ja esitab oma arvamuse kõikide ettepanekute kohta ettepanekute sõelumise komisjonile. Ettepanekute sõelumiseks moodustatakse 11-liikmeline komisjon, kes valivad välja ideed, mis lähevad rahvahääletusele.

Komisjoni kuuluvad:

  • Elva, Konguta, Palupera, Puhja, Rannu ja Rõngu piirkonnakogude esindajad
  • Vallavalitsuse 4 esindajat (osakonnajuhatajad, vallavalitsuse liige)
  • Elva Vallavolikogu esindaja

Kõikide rahvahääletusele pääsenud ideede autorid tutvustavad oma töid avalikul koosolekul. Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on rahvastikuregistri andmetel hääletuse hetkel Elva vald. Rahvahääletus viiakse läbi elektrooniliselt, hääletuseks on aega seitse kalendripäeva. Hääletada saab isiklikult, st identifitseerides ennast isikutunnistusega või mobiil-IDga elektroonilises keskkonnas VOLIS või Vallavalitsuses ja teenuskeskustes. Lisaks võib Vallavalitsus hääletuse korraldada ka raamatukogudes, koolides ning muudes avalikes ruumides. Täpsem info hääletuse toimumise aja kohta avaldatakse valla veebilehel ja valla infolehes. Iga rahvahääletusel osalev isik saab hääletada kuni kolme erineva, endale meelepärase ettepaneku poolt. Isik saab oma antud häält muuta kuni hääletamise lõppemiseni. Sellisel juhul jääb kehtima viimasena antud hääl. Rahvahääletuse tulemusena reastatakse ettepanekud vastavalt saadud häälte arvule, alustades enim hääli saanud ettepanekust- tekib pingerida, millest 3 enim hääli saanud ettepanekut realiseeritakse, tingimusel, et kaasava eelarve objektid peavad asuma valla erinevates piirkondades. Kui ettepanekute kogumaksumus on väiksem kui 60 000€, siis kuulub realiseerimisele ka järgmine paremusjärjestuses olev kaasava eelarve objekt, ülejäänud rahaliste vahendite ulatuses.

2024 Elva valla Kaasav eelarve

Elva valla kaasavasse eelarvesse laekus tänavu 11 ideed, millest 10 pääsesid rahvahääletusele. Rahvahääletus toimus 9. oktoober kuni 15. oktoober 2023. Oma hääle sai anda e-keskkonnas VOLIS või piirkondade teenuskeskustes ja raamatukogudes kohapeal nende lahtiolekuaegadel. Hääletada said kõik vähemalt 16-aastased rahvastikuregistri järgsed Elva valla elanikud ning hääletada oli võimalik kuni kolme endale meelepärase ettepaneku poolt. Kokku anti ideedele 1658 häält. 
Rahvahääletuse tulemusena tekkis pingerida, millest kolm enim hääli saanud eripiirkondades asuvat ettepanekut viiakse ellu 2024 aasta jooksul. Ühe idee maksimaalseks väärtuseks on 20 000 eurot. Vaata ka sõelumiskomisjoni protokolli siit. Kaasava eelarve ideede avalik esitlemine toimus 4. oktoobril kell 18.00 Rõngu Rahvamajas. 

Kõige rohkem hääli kogus idee: Rõngu Keskkooli ja staadioni ümbrus kaasaegseks ja turvalisemaks vabaaja veetmise kohaks. Teiseks hääletajate lemmikideeks oli Rannu Kooli madalseiklusrada.  3.-4. kohta jäid jagama Rämsi küla madalseikluspark ning Välijõusaali uuendamine Elva staadioni spordipargis, millest kolmanda koha omanik - Rämsi küla madalseiklusrada, selgitati välja liisuheitmise teel. 

Hääled ideede vahel jagunesid järgnevalt:

1. Rõngu Keskkooli ja staadioni ümbrus kaasaegseks ja turvalisemaks vaba aja veetmise kohaks (266 häält) 

2. Rannu Kooli madalseiklusrada (258 häält)

3.-4.Välijõusaali uuendamine Elva staadioni spordipargis (234 häält) 

3.-4.Rämsi küla madalseikuspark (234 häält) 

5. Sportland Elva disgolfipargi parkimisala laiendus ja elektriga liitumine (192 häält)

6. Elva Pilliriik (157 häält)

7. Õuesõppeklass Puhja Kooli (146 häält)

8. Peedu kergliiklustee alguses asuva spordiväljaku täiendamine ja uuendamine sportimisvõimaluste parendamiseks (63 häält)

9. mõisaparki infotahvel mõisa ja kooli ajaloost! (60 häält)

10. Mahlamäele mänguväljak (48 häält)

Kaasava eelarve raames valminud objektid

1. ​​​​​Välijõusaali rajamine Puhja alevikku. Puhja staadionile paigaldati välijõusaali seitse atraktsiooni. Töö teostas Tommi Play OÜ.

Kaasava eelarve 2019. Puhja välijõusaali pilt.
Puhja välijõusaal. Foto autor Sten Saarekivi

2. Valguta Mustjärve ja Tamme paljandi matkaradade korrastamine. Mustjärve matkarajale paigaldati infoviidad, rajati laudtee ja neli silda üle kraavide. Töö teostas Reibal JRK.

Mustjärve matkaraja stend
Mustjärve matkaraja infostend. Foto autor Sten Saarekivi
Mustjärve matkaraja laudtee
Mustjärve matkaraja laudtee. Foto autor Sten Saarekivi

3. Verevi rand põnevamaks ja hubasemaks. Verevi ranna olemasolevale mängualale paigaldati projekti käigus lisaks viis atraktsiooni – karussell, väikelaste ronimisatraktsioon, lamamiskiik, keerukiik ning jõua- ja turnimisatraktsioon. Töö teostas Tommiplay OÜ. 

1. Liikumispark Tartu maantee rohealale. Elva Gümnaasiumi Tartu mnt 3 haljasalal asub madalseiklusrada, mis koosneb viiele puule ja kahele tehispostile kinnitatud 10 rajamotiivist ning ühest laskumisest. Raja ehituse teostas 3Park OÜ.

2. Ulila paadisadama ja ujumiskoha üheks tervikuks loomine. Ulilas, Elva jõe (Ulila jõe) kaldal paikneva rannaala täeidamiseks paigaldati sinna riietuskaabiin, kaks pinki, rannavõrkpalli postid, mänguväljaku liivalus ning kiik koos turvaalaga. Töö teostas TipTipTap OÜ.

Ulila puhkeala ja rand.
Ulila paadisadama puhkeala. Foto autor Sten Saarekivi
Ulila paadisadama puhkealal asuv kiik.
Ulila paadisadama puhkealal asuv kiik. Foto autor Sten Saarekivi

3. Kirepi bussipeatused valgustatuks ehk pimedas nähtavaks. Kirepi bussipeatustesse paigaldati valgustid.

Kirepi bussipeatuse valgustus.
Kirepi bussipeatuse valgustus. Foto autor Sten Saarekivi

1. Rämsi küla spordiväljak. Rämsi spordiplatsile lisati jalgpalliväravad, kõrge piirdeaed turvalisuse tagamiseks, paigaldati kaks pinki ja prügikast, värskendati olemasolevat võrkpalliväljakut ning tasandati jalgpalliväljaku murupind. Tööd teostas Raian OÜ.

Rämsi spordipark
Rämsi spordipark. Foto autor Sten Saarekivi
Rämsi spordipargi jalgpalliväravad
Rämsi spordipargi jalgpalliväravad. Foto Sten Saarekivi

2. Rõngu jõulinnak. Kaasava eelarve raames paigaldati Rõngu aleviku staadionile jõulinnak. Kasutaja saab linnakus treenida erinevatel seadmetel nagu seljapink, rinnapink, õhuskõndija, elliptiline treeningseade, kõhu- ja alaseljalihaste treeningpink, rööbaspuud ja sõudmisseade. Tööd teostas Tiptiptap OÜ.

Rõngu välijõusaal
Rõngu välijõusaal. Foto autor Sten Saarekivi

3. Elva linnastaadioni infotabloo. Hangiti mobiilne infotabloo, mida on võimalik kasutada staadionil spordiürituste läbiviimisel, linnaruumis informatsiooni edastamiseks.

1. Puhja rulapark. Puhja alevikku olemasolevale mänguväljakule paigaldatati rularamp, istepink ning prügikast. Töid teostas Sessionramps OÜ. 

Puhja rularamp.
Puhja rularamp. Foto autor Sten Saarekivi

2. Rannu kalmistu kivimüüri korrastamine. Tööde sisuks on Vallapalu kalmistu kivimüüri korrastamine 70 meetri ulatuses kahel poolt peaväravat. Töid teostas Maakivist OÜ. 

Rannu kalmistu kivimüür
Rannu kalmistu kivimüür. Foto autor Sten Saarekivi

3. Annikoru kettapargi uuendamine. Kettapargi alal korrastati tiikide ümbrused ning planeeritu radade ümbrusi. Tööd teostas Melior-M. 

1. Ulila seiklusrada vol 2. Ulila Keskuse parki rajati madalseiklusrada, mis on jätkuks juba valmis olnud pisemale seiklusrajale. Töid teostas Falador OÜ.

3. Rõngu staadion kaasaegseks ja mugavaks

4. Jalgratta õpperada Elvasse

Vastutaja

Pilt - Sirli Pippar

Sirli Pippar

Arendusspetsialist

Viimati uuendatud 29.02.2024

Kas sellest lehest oli abi?