« Tagasi

Veneetsia arhitektuuribiennaali eelnäituse avamine toimub Elvas 31. oktoobril

Rahvusvahelisel linnade päeval, 31. oktoobril, avaneb korraga Eesti väikelinnades näitus "Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna", mis pidi algselt sel kevadel Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindama Eestit. Elvas toimub näituse avamine Elva keskväljaku väligaleriis 31. oktoobril kell 14. Pidulikule avamisele järgneb väljakutuur arhitekt Ülle Maistega.
 
Näitus „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna"  keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele ning see avatakse ühel ajal nii Tõrvas, Põlvas, Valgas, Raplas, Võrus, Kuressaares, Elvas kui ka Rakveres.
 
Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel "Eesti Vabariik 100" arhitektuuriprogrammi "Hea avalik ruum" raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn. 
 
Näituse „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna" autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi - ent ka vastutust - elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.
 
Üleilmne linnastumine ei tule kellelegi üllatusena. Prognoositakse, et 2050. aastaks elab 68% maakera rahvastikust linnades. Maal ja väikelinnased jäävad majad tühjaks, aiad kasvavad võssa, kaovad töökohad. Väikelinnade kahanemisega ja selle protsessi tagasipööramiseks võimaluste otsimisega tegeleb suurem osa maailmast. Üks võimalus, kuidas sellega toime tulla, on kahtlemata linnaruumi kvaliteedi parandamine ning väikelinnadesse keskkonna loomine, mille üle runneks peale arhitektide uhkust ka elanikud.

Näitus vaatleb, kuidas kasutada linnasüdamete elavdamise võtteid rahvastiku kahanemisega kohanemisel. 

Näitused toimuvad väikelinnades väga erinevates kohtades - linnades, kus ekspositsiooni inspireerinud linnaväljakutel ongi olemas spetsiaalselt näituste jaoks mõeldud väligaleriid, leiabki näitus aset väljakul endal, teistes kohatedes näeb näitust mõnes galeriis või väljakuäärses hoones. Sisult ühesugused näitused tutvustavad läbi linnaelanike endi kui ka professionaalsete fotograafide tehtud fotode kolmel ruumiskaalal: riik, linn ja linnasüda. 
 
Rahvusvahelise publikuni Veneetsias jõuab näitus kevadel 2021. 

Täpsema info iga linna näituse asukoha ja lahtiolekuaegade kohta leiab leheküljelt www.arhitektuurikeskus.ee.

 Elva vald soovib 2021. aasta lõpuks koguda miljon aktiivset kilomeetrit

Elva linna Pika tänava ehitusblogi

Elva valla üldplaneeringu blogi

Tutvu Elva Vallavalitsuse tegemistega nädalakirja abil!