« Tagasi

Eesti loomakaitse liit annab soovitusi seoses vareste ja hakkide kolooniatega

Eestimaa loomakaitse liit jagab soovitusi, mida teha vareste ja hakkide kolooniatega ning kuidas saab iga inimene aidata kaasa sellele, et varesed ja hakid ei koguneks tiheasustusalal.

Paljud kohalikud omavalitsused on hädas suurte vareste ning hakkide kolooniatega. Sagedaseim koloonia tekkepõhjus on lahtised kompostihunnikud või muu lindudele küllaldaselt süüa pakkuv jäätmete ala. Esimene asi, mida kolooniaga võitlemisel teha tuleks on kinniste komostikastide ehitamine ning prügikastide lukustamine ja toidujäänuste regulaarne koristamine avalikest kohtadest. 

Väga sage on probleem, kus pesitsusajal ründavad varesed inimesi. Sellise käitumise põhjuseks on poegade kaitsmine. Suure tõenäosusega on läheduses lendamist harjutav varesepoeg. Varesepojad tulevad pesadest alla tihti väga noortena ning nende lennuharjutuste aeg võib kesta mitu nädalat. Sel ajal tuleks võimalusel vältida pesapaiga läheduses käimist. Kui läheduses on haljasala või aed, kus lind saaks kedagi häirimata kasvada, võib linnupoja ka ettevaatlikult sinna toimetada. Poja püüdmisel tuleb aga olla äärmiselt ettevaatlik vanalindude osas. Näiteks võta appi vihmavari, mida saad peakohal hoida. 

Lindude küttimine või vigastamine on seadusega keelatud. Tiheasustusalad ei ole jahipiirkonnad ning seetõttu ei ole jahimeestel samuti õigust linnas vareseid küttida. Õnneks on vareste agressiivsusega seotud pesitsusperiood suhteliselt lühike ning kui pojad on suured, jätab lind inimesed rahule.