« Tagasi

„Leia oma lugu!“ kutsub vanavanemate lapsepõlvemälestusi jagama

Eesti Rahvakultuuri Keskus kutsub kõiki oma vanavanemate lapsepõlvemälestust kuulama, salvestama ja jagama.

13. septembril oli vanavanemate päev ja Eesti Rahvakultuuri Keskus õhutab kõiki oma vanavanematega rääkima ning jagama oma esivanemate lugu sellest, milline on nende toredaim mälestus lapsepõlvest. Üleskutse eesmärk on väärtustada suulist pärandit nii noorte kui väärikate seas.

„Kas Sa tead, milline on Sinu vanaema või vanavanaisa armsaim mälestus oma lapsepõlvest? Kellega ta koos mängis ja mida perega koos ette võeti? Kas ta on kunagi karjas käinud või milliseid tähtpäevi tähistati? Kuulates oma esivanemate lugusid tugevneb põlvkondadevaheline side ja oma juurte tundmine rikastab Sinu igapäevast elutunnet. Peale selle on see vanavanematele suur kingitus, kui noor tunneb tema elu vastu huvi ja peab temaga juhtunut oluliseks," selgitas suulise pärandi spetsilist Maili Metssalu. Lisades, et keskus tähtsustab vanavanemate eluloo hoidmist ja põlvkondade vahelist suhtlust ning seda silmas pidades alustatakse üleskutsete sarjaga, mille esimeses osas kutsutakse kõiki oma vanavanemate erksamat lapsepõlevmälestust üles täheldama ja jagama. Jagatud lugudest valmib tulevikus audiovisuaalne näitus.

Eesti Rahvakultuuri Keskus ootab nii videopildi, helisalvestise kui ka kirjalikul kujul nii pikemaid meenutusi kui ka lühikesi mälestuskilde. „Kui vanavanemat pole võimalik külastada või kui see ei tundu tema tervise huvides ohutu, siis võib suhelda video või telefoni vahendusel. Oluline on suhelda," täpsustas Metssalu.

Mõnusaim lugu saab auhinnatud rikkaliku toidukorviga. Peale selle loositakse välja eriauhindu. Sarja „Leia oma lugu!" teine teema kuulutatakse välja juba novembris.

Eesti Rahvakultuuri Keskus ootab vanavanemate lapsepõlvemälestusi aadressil rahvakultuuri.keskus@gmail.com 13. septembrist kuni 31. oktoobrini.

 

Lisainfo

Maili Metssalu

suulise pärandi spetsialist

telefon 5860 5191

maili.metssalu@rahvakultuur.ee

 

Heli-või videosalvestuse nõuded

  • Maksimaalne pikkus 5 minutit (enda jaoks võib pikemalt salvestada).
  • Video salvestada horisontaalse ekraaniga.
  • Kontrolli, et ruumis pole segavaid tegureid, mis looks müra, et vanavanem oleks ilusti kuulda ja näha.
  • Intervjueeritava allkirjastatud nõusolek kirjaliku teose, heli- ja või videosalvestuse kasutuseks ja levitamiseks.