« Tagasi

Elva vallavalitsuse nädalakiri 11.10-17.10.2021

Elva vallavalitsuse nädalakiri 11.10.–17.10.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

SPORT & LIIKUMINE
 

Elva miljon kutsub osalema pöörases 72 tundi kestvas pideva liikumise väljakutses! 

Elva vald kutsub osalema oktoobri viimasel nädalavahetusel Elva miljoni 72 tundi kestvas pideva liikumise väljakutses, kuhu on oodatud kõik huvilised.  

Väljakutse start antakse 29. oktoobril kell 12 Elva spordihoone juurest ning teatevõistluse põhimõttele tuginev pidev liikumisaktsioon lõpeb 1. novembril kell 12.   

Elva valla spordijuht Madis Šumanov ütles, et nende kolme päeva jooksul toimub pidev liikumine, teatepulk antakse edasi tempomeistrilt tempomeistrile, kellega koos saavad kõik vabatahtlikud liikuma tulla.  

Täpsemalt ootab Elva miljon väljakutsesse tempomeistreid, kes võtaksid enda peale pideva liikumise hoidmise ning seda endale sobival liikumisviisil ja kiirusel etteantud trajektooril. „Tempomeistriteks ootame aktiivseid kogukonnaliikmeid, sportlasi, spordiklubide eestvedajaid, valla ettevõtete esindajaid, politseinikke, kaitseliitlasi, Elva miljoni fänne jne," lisas Šumanov.  

Tempomeistri üks vahetus kestab minimaalselt tund aega ning teatepulgana antakse edasi liikumist salvestav spordikell. „Kui keegi soovib näiteks ka kaks tundi rattaga sõita ja tempot luua, siis on ka see oodatud, kuid iga tempomeister peaks liikuma vähemalt ühe tunni," ütles spordijuht. Kes soovib võtta vastu pöörase väljakutse ning olla ise tempomeister, siis tuleb end selleks registreerida hiljemalt 20. oktoobriks Elva miljoni kodulehel.  

„Kõik need, kes tahavad lihtsalt pöörases aktsioonis kaasa lüüa, saavad tulla liikuma koos meie meistritega endale sobival ajal ning panustada koos temaga samal ajal Strava äpiga Elva miljonisse," sõnas Šumanov.   

Esimese tempomeistrina on end kirja pannud näiteks jalgrattasportlane ja 7. Tartu Maratoni võitja Caspar Austa. „See tähendab, et kõigil ongi võimalik tulla ja üheskoos temaga etteantud trajektooril ja kindlal ajal kaasa liikuda ning kilomeetreid koguda," lisas spordijuht.  

Järgmisel nädalal avalikustatakse Elva valla infokanalites 72 tunni väljakutse liikumistrajektoor ning esimesed tempomeistrid. Raja äärde on oodatud kõik inimesed ka kaasa elama.   

„Teretulnud on muidugi kõikide sõpruskondade, perede või üksikisikute liikumine tollel konkreetsel nädalavahetusel. Kilomeetreid saab jätkuvalt koguda Strava äpiga või sisestada need e-vormi kaudu."  

1. novembri keskpäevaks selgub seega, kui palju suudetakse ühe nädalavahetuse jooksul koos kogukonna ja tempomeistritega koguda. „Tule ja teeme üheskoos Elva vallale mitu tiiru peale!" utsitas spordijuht.  

Kõik tempomeistrid saavad endale kingituseks Elva miljoni 72h pöörase väljakutse kilejope ning muidugi võimaluse aidata viia ellu ajalooline sündmus. Tempomeistriga koos liigub kaasa ka saateauto.  

Elva miljon on Euroopa spordilinn Elva kogukondlik liikumisaktsioon, mille eesmärk on koguda 2021. aasta jooksul kokku 1 000 000  liikumiskilomeetrit. Tänaseks on kokku kogutud 711 000 kilomeetrit. Aktsiooni veab eest SA Elva Kultuur ja Sport.   

Rohkem infot leiab: www.elvamiljon.ee.    

Üleskutse video leiate SIIT.  

Lisainfo:  
Madis Šumanov, Elva valla spordijuht  
madis.sumanov@elva.ee või tel 513 8677  

 
KULTUUR, HARIDUS & NOORSOOTÖÖ
Esmaspäeval, 11. oktoobril osalesid haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste, kultuurispetsialist Karmen Moont, haridusspetsialist Auli Mäesalu ja arendusspetsialist Sirli Pippar URBACT Eesti linnade võrgustikuprojekti “Koostöine ja innovaatiline haridus” veebikohtumisel
Kolmapäeval, 13. oktoobril osalesid Karmen Moont ja Sirli Pippar Tartumaa kultuurijuhtide kohtumisel Nõo kultuurimajas.Kohtumisel esitlesime Loov Elva loovhommikute ideed, mida on plaanis korraldada erinevate asjatundjatega järjepidevalt iga kuu. Kuulda sai ka teiste omavalitsuste projektiideid, mis kandideerivad LoovVald projektitoetusele. 
 

Taas on võimalik taotleda huvihariduse ja huvitegevuse transpordi hüvitamist 

Taas on võimalik Elva vallast saada toetust noore huvihariduse ja huvitegevuse transpordi hüvitamiseks. Taotlusperiood kestab 31. oktoobrini. 

Riigi eelarvest eraldatud huvihariduse ja huvitegevuse sihtotstarbelise toetusena transporditoetuste määramist ja maksmist reguleerib "Huvihariduse ja huvitegevuse transporditoetuse andmise kord" kord. 

Toetust eraldatakse rahvastikuregistri andmetel Elva vallas elavate 7–19-aastaste noorte transpordikulude hüvitamiseks sõiduks huvikoolidesse ja huviringidesse, kui huvialaga tegelemise koht asub noore elukohast kaugemal kui kolm kilomeetrit ja huvialaga tegelemise kohta puudub tasuta ühistransport sobival ajal. Toetust saab taotleda lapsevanem (või täisealine noor) ka juhul kui piirkonnas ei pakuta vastava huvialaga tegelemise võimalust. Teise kohaliku omavalitsuse huvikoolis või huviringis osalemiseks võib toetust saada tingimusel, et see asub õppuri elukohale lähemal kui Elva valla sama huviala pakkuv huvikool või huviring. 

Toetust saab taotleda: 

 • Elva valla SPOKU-keskkonnas

 • Elva vallavalitsuses kohapeal täites sellekohase taotluse; 

 • Elektroonilise taotlusvormi abil (kättesaadav Elva valla koduleheküljel). 

Rohkem infot leiate Elva valla koduleheküljelt: www.elva.ee/transporditoetus

Lisainfo: 
Auli Mäesalu, haridusspetsialist 
auli.maesalu@elva.ee   

Elva valla noored saavad oma projektidele taas rahalist toetust taotleda 

Elva valla noored saavad oma projektidele taotleda rahalist toetust Elva valla noorte omaalgatusfondist. Taotlusi saab esitada 1. novembrini. 

Fondi eesmärk on arendada noorsootööd ning ergutada noorte omaalgatust Elva valla tegevuspiirkonnas. Oodatud on eelkõige projektid, kus kasusaajateks on peale projektikirjutajate võimalikult paljud kohalikud noored.  

Toetust võib taotleda noorteühendus, seltsing või vähemalt 7-aastane füüsiline isik. Alla 18-aastaste isikute noortegruppi peab toetuse taotlemisel esindama vähemalt üks teovõimeline isik. 7-18aastane füüsiline isik võib toetust taotleda seadusliku esindaja vahendusel. 

Toetust saab taotleda: 

 • Elva valla SPOKU-keskkonnas, SIIN

 • Saates taotluse paberkandjal Elva Vallavalitsuse aadressile Kesk 32, Elva. 

Kui vajad taotluse täitmisel abi, siis pöördu oma huvijuhi, noortekeskuse noorsootöötaja, noortevolikogu liikme või kultuurispetsialist Karmen Moonti poole. 

Elva valla huvihariduse ja huvitegevuse kavas aastateks 2021-2022 ette nähtud Elva valla noorte omaalgatusfondist rahalise toetuse taotlemise ja määramise kord asub SIIN

 
Lisainfo: 
Karmen Moont, kultuurispetsialist 
karmen.moont@elva.ee

SOTSIAAL JA TERVIS
Neljapäeval, 14. oktoobril osales ennetustööspetsialist Karmen Paavel Vaimse tervise aastakonverentsil. Konverentsil räägiti peamiselt toimetulekust tööstressi ja -ärevusega (sh läbipõlemise ennetamisest), eneseabivõtetest, hädasolijate märkamisest ja toetamisest. Läbivalt peeti üheks olulisemaks oskuseks enda keha kuulamist, mis võimaldab õigeaegselt rakendada ennetavaid tegevusi. Ka sellel konverentsil kõlas korduvalt füüsilisel liikumisel olulisus  vaimse tasakaalu hoidmisel.
 

Eelmisest nädalast pakutakse COVID-19 vaktsiini tõhustusdoose nii perearstikeskustes kui teistes vaktsineerimispunktides üle Eesti 

Alates eelmisest nädalast on kõigil üle 65-aastastel inimestel, hooldekodude elanikel ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatel võimalik saada COVID-19 vaktsiini tõhustusdoosi.  

 • Eakaid vaktsineeritakse eeskätt perearstikeskustes. Aja broneerimiseks tuleb võtta ühendust oma perearstiga. 

 • Üleriigilise digiregistratuuri kaudu praegu veel kolmandaks doosiks aega broneerida ei saa. 

 • Tõhustusdoosi on võimalik saada ka kõigis eelregistreerimiseta vaktsineerimispunktides. 

„Uuringud on näidanud, et aja jooksul nii vaktsineerimise kui läbipõdemise teel saadud immuunsus nõrgeneb, eakatel rohkem ja kiiremini kui alla 65-aastastel. Seetõttu soovitame kõigil eakatel, kes on vähemalt 65-aastased ja kellel on esmasest vaktsineerimiskuurist praeguseks juba enam kui kuus kuud möödas teha COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos," ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige, prof Irja Lutsar. „Meie oma Eesti andmetest näeme, et kõigi kasutatud vaktsiinide tõhusus raske haiguse ja surmade ennetamisel on endiselt väga hea. Seega on tõhustusdoosidest veelgi olulisem, et võimalikult palju inimesi oleks saanud esimesed ja teised doosid."  

Eakatele pakutakse tõhustusdoose eeskätt perearstikeskustes. „Perearstikeskused on Eestit kõige ühtlasemalt kattev ja kodulähedasem tervishoiuvõrgu osa, mille toel oleme saanud pakkuda inimestele võimalikult kodulähedast vaktsineerimist. Selleks, et tõhustusdoosi saamine oleks eakatele võimalikult mugav pakume ka tõhustusdoose ennekõike perearstikeskustes," ütles sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Heidi Alasepp. 

Eesti Perearstide Seltsi juht dr Le Vallikivi sõnul julgustavad perearstid kõiki, kes ei ole end veel vaktsineerinud, võtma ühendust perearstikeskusega, et panna esimesel võimalusel aeg kirja. „Koroonaviirus on vaktsineerimisega välditav ja praktika näitab, et eakad haigestuvad raskelt," ütles dr Le Vallikivi. „Samuti juhin tähelepanu, et ka gripivaktsiin on sellest aastast eakatele tasuta ja seda võib manustada samal päeval kui COVID-19 vaktsiini. Juhul, kui COVID-19 vaktsiin on veel tegemata, siis soovitame lahendada see mure ühe arstil käiguga." 

Riskirühmadega töötavate inimeste vaktsineerimine:  

 • Tervishoiutöötaja pöördub vaktsineerimiseks oma tööandja poole. 

 • Koolitöötajate vaktsineerimist korraldab kooliõde, kes vaktsineerib ise või suunab lähima vaktsineerija juurde. Vaktsineerimiseks võta ühendust oma kooliõega, kes annab edasised juhtnöörid.  

 • Lasteaedade, huvikoolide ja kõrgkoolide töötajad saavad tõhustusdoosi teha lähimas vaktsineerimiskeskuses. 

 • Sotsiaalvaldkonna töötajad pöörduvad üldjuhul oma maakonna vaktsineerimiskeskusesse. Hooldekodude töötajaid vaktsineerivad hooldekodu õendusteenuse osutajad. 

Need riskirühmadega töötavad inimesed, keda tööandja suunab lähimasse vaktsineerimiskeskusesse, peaksid aja broneerima telefoni teel või raviasutuse digiregistratuuris. Üleriigilises digiregistratuuris praegu veel kolmandale doosile aega panna ei saa. 

Teistel vaktsineerimiskuuri läbinud alla 65-aastastel inimestel kiiret vajadust tõhustusdooside saamiseks ei ole, sest neil on COVID-19 raske haiguskulu risk reeglina madal. Alates 18. eluaastast võib immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul tõhustusdoosiga vaktsineerimist võimaldada üldjuhul mitte varem kui kaheksa kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest, arvestades ka teisi riskifaktoreid. COVID-19 läbipõdenud ja ühe või kahe doosiga vaktsineeritutele või korduvnakatunutele pole tõhustusdoos praeguste teadmiste juures vajalik.  

Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, kasutatakse tõhustusdoosina Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa Ravimiametilt. Tõhustusdoosi järgsed kõrvalnähud on sarnased neile, mis esinevad esimese ja teise doosi järel. Kõige sagedamini võivad tekkida süstekoha reaktsioonid ehk valu, punetus, turse. Samuti võib tekkida peavalu, liigesvalu, lihasvalu, palavik, külmavärinad, väsimus, halb enesetunne. Kõik need on üldjuhul kerged, mööduvad ja neid saab leevendada valu- ja palavikualandajatega – ibuprofeeni, paratsetamooliga. Praeguste andmete alusel on tõhustusdoosi järel esinenud kõrvaltoimete sagedus olnud veidi suurem kui teise doosi järel. 

Üleriigilises digiregistratuuris praegu veel kolmandale doosile aega panna ei saa, aega saab broneerida telefoni teel või raviasutuse digiregistratuuri kaudu. Samuti on võimalik minna lähimasse eelregistreerimiseta vaktsineerimispunkti. Infot nende kohta leiab: https://vaktsineeri.ee/covid-19/lahen-vaktsineerima/ või helistades riigiinfo telefonil 1247. 

 

Elva vald kutsub vaimse tervise kuul erinevatele tasuta sündmustele 

Elva vald kutsub vaimse tervise kuul erinevatele sündmustele: iidsetele venitustele koos helirännakuga ning enesesõbralikkuse koolitusele. 

20. oktoobril kell 19–21.15  Rannu rahvamajas ja 27. oktoobril kell 19–21.15 Ulila keskuses „Iidsed venitused koos helirännakuga". 

Kehalised praktikad koos helirännakuga aitavad suurendada kohalolu ja kontakti iseendaga, pakkudes stressirohkel ja pingelisel ajal võimalust lõõgastuseks ja kosutuseks.  

Madis Šumanovi juhendatud iidsed venitused on lihtsad ja jõukohased kõigi jaoks. Õhtu jooksul tehakse venitus-ja lõdvestusharjutusi, mis on inspireeritud shindost, vinyasa-ja kundalini jooga stiilidest. 

Harjutuste ajal toetab helidega ja loob mõnusa atmosfääri heliterapeut ja gongimeister Tiina Karjatse. Peale venitus- ja lõdvestusharjutusi toimub helirännak gongide, kristallhelikausside ja teiste harmooniliselt häälestatud pillide saatel. 

Kaasa palume võtta võimlemismatt, padi ja tekk. Selga panna mugavad riided. 

Vajalik on esitada immuniseerimist, viiruse läbipõdemist või negatiivset tulemust kinnitav COVID tõend. 

Registreerimine: https://forms.office.com/r/6EhF71iJR3

21. oktoobril kell 14 ja 18 Elva kultuurikeskuses loeng „Enesesõbralikkus – milleks seda vaja ja mis seda takistab?" 

Sõbralikkus enda suhtes on hoiak, mis ideena kõlab hästi, ent päriselt rakendades tekitab inimestes sisemist vastuolu ja küsimusi. Kust see vastuolu tuleb ja mis aitab seda ületada? Kuigi sõbralikkus on üldiselt hinnatud omadus, siis miks enda vastu sõbralik olemine on vahel raske? Vaatleme levinud uskumusi, mis takistavad elutervet suhtumist endasse. Uurime ka enesesõbralikkuse mõju enesetundele, toimetulekule ning ümbritsevatele inimestele. Võid olla valmis ka mõneks lühikeseks mittekohustuslikuks eksperimendiks iseendaga. 

Koolituse läbiviijaks on Marika Paaver, PhD, kliiniline psühholoog-psühhoterapeut, MTÜ Teadveloleku labor. 

Vajalik on esitada immuniseerimist, viiruse läbipõdemist või negatiivset tulemust kinnitav COVID tõend. 

Registreerimine: https://forms.office.com/r/MGEGkCDdna

Üritused on tasuta. 

Lisainfo: 
Karmen Paavel, ennetustööspetsialist 
karmen.paavel@elva.ee või tel 5301 9106 

ETTEVÕTLUS

Neljapäeval, 14. oktoobril toimus Rõngu rahvamajas esimene Elva valla loomeettevõtjate ja vabakutseliste loovhommik, kus osalesid abivallavanem Kertu Vuks, arendusspetsialist Sirli Pippar ja kultuurispetsialist Karmen Moont. 

Esimene loovhommik viidi läbi Külli Hanseni ning Inga Talvise juhendamisel. Külli Hansen tutvustas Tartu Loomemajanduskeskust ning erinevate ettevõtjate teekonda ning edulugusid. Inga Talvis Jaago talu perenaisena rääkis oma talu tegemistest ja võimalustest ning andis kuhjaga inspiratsiooni loomeettevõtjatele oma tegevuste eesmärgistamisest.  

Järgmine loovhommik toimub 18. novembril. Täpsem info peagi Elva valla infokanalites. 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 
Facebook
Instagram
YouTube
 
 

 

Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →   Esmaspäev, 27. november 2023   Kell 9 Gerda Kiipli-Hiir ja
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →   Esmaspäev, 20. november 2023   Kogu päev Imbi Rõivassepp
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →   Esmaspäev, 13. november 2023   Kogu päev Priit Värv
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides. Kontaktid on leitavad Elva valla kodulehelt →   Esmaspäev, 6. november 2023   Kogu päev Hegri Narusk ja
RSS (Opens New Window)
Näitan: 1-5
of 4