« Tagasi

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 07.10.–13.10.2019

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 07.10.–13.10.2019

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

HARIDUS, KULTUUR & NOORSOOTÖÖ

7.–8. oktoobril osalesid Marika Saar, Mare Tamm, Margit Kiin ja Liis Lehiste õppereisil Pärnu Õppenõustamiskeskuses ja Saaremaal Laste- ja Perede tugikeskuses. Pärnu Õppenõustamiskeskus on tegutsenud Pärnu linna hallatava asutusena alates aastast 1993. Keskuse koosseisus on psühholoogid ja sotsiaalnõustajad. Saaremaa Laste ja Perede Tugikeskus on 2019. aastal loodud Saaremaa Vallavalitsuse hallatav õppenõustamiskeskus. Tugikeskusese juht andis ülevaate keskuse loomise ja käivitamise protsessist. Saaremaa haridusvaldkonnas plaanitavatest uuendustest rääkis haridus- ja noorsootööosakonna juht Urmas Treiel.  

Kolmapäeval, 9. oktoobril toimus koolidirektorite kohtumine, kus osalesid Marika Saar, Mare Tamm, Kertu Vuks ja Liis Lehiste. 
Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamisosakonna ekspert Katrin Ohakas andis ülevaate kodukordade seirest, Kertu Vuks tutvustas äriideede konkurssi Välk, Marika Saar andis ülevaate õpetajate palgakorralduse projekti hetkeseisust ja Mare Tamm andis tagasisidet haridusjuhtide õppereisilt tippjuhtide juurde.

9. oktoobril avati Puhja lasteaias Pääsusilm seiklusrada, mis on vallas esimene seesugune. 

Lasteaia direktor Leelo Suidt ütles, et seiklusrada annab lastele rohkem võimalusi õues liikuda ja turnida ning panna proovile osavus ja meisterlikkus. „Väärtustame oma lasteaias õuesõpet, tervislikku liikumist ja kaunist looduskeskkonda ning oleme seda rada mitu aastat oodanud," rääkis Suidt. 

Seiklusrada valmis lastevanemate, õpetajate, laste, vallaelanike ja valla abiga. „Lasteaia hoolekogu eestvedamisel saadi enamus raha Hooandja kaudu, osa rahast laekust erinevate heategevuslike sündmuste kaudu ning teiste annetajate kaudu," kirjeldas direktor.

Kolmapäeval, 9. oktoobril osalesid Toomas Järveoja, Marika Saar, Mare Tamm ja Liis Lehiste Tartumaa haridustöötajate tänusündmusel Tartu Ülikooli aulas, kus tunnustati ka Elva valla õpetajaid.
Aasta lasteaiaõpetaja auhinna laureaadi tiitli pälvisid Kadri Kiisla Elva lasteaiast Murumuna ja Külli Muutra Puhja lasteaiast Pääsusilm. Aasta klassiõpetaja auhinna laureaadid on Anneli Sarnit Rõngu Keskkoolist ja Ave Kalmus. Aasta klassijuhataja auhinna laureaadid on Merike Allik Elva Gümnaasiumist ja Eha Päiviste Rõngu Keskkoolist. Aasta põhikooli aineõpetaja auhinna laureaadid on Riin Saadjärv Puhja Koolist ja Kaie Tali Konguta Koolist. 

KOGUKOND

Kolmapäeval, 9. oktoobril toimus Rõngu Rahvamajas kaasava eelarve hääletusele pääsenud ideede tutvustamine, kus osalesid Heiki Hansen, Mikk Järv ja Kertu Vuks. Kõikide hääletusele pääsenud ideede autorid said võimaluse oma ideedest lähemalt rääkida ning vastata küsimustele. Elva valla kaasava eelarve hääletus toimub 14-20.10.2019 VOLIS keskkonna vahendusel. Tutvu ideedega ja hääleta elva.ee/kaasaveelarve.

Laupäeval, 12. oktoobril kohtus Kertu Vuks Eesti-Läti kogukondade arendajatega Urvaste Seltsimajas. Tegemist oli Eesti-Läti programmiga, kus viidi läbi õppereis. Elva vallas külastati Ulila keskust ning oma kogemusest seoses koostööga kohaliku omavalitsusega jagas Ulila keskuse perenaine Kristina Ermel. Õppereis jätkus Võrumaal ning Urvaste Seltsimajas toimunud seminaril tutvustas teenuste delegeerimise põhimõtteid, kaasava eelarve rakendamist ning projekti- ja tegevustoetuste andmist Elva valla arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Kertu Vuks.

ARENDUSVALDKOND

Esmaspäeval, 7.oktoobril toimus Aakre küla soojamajanduse arengukava avalik arutelu, kus osalesid Mikk Järv ja Allan Allik. Avalikul arutelul tutvustati vallavalitsuse ning arengukava koostanud soojamajanduse inseneride poolt võimalikke kaugkütte lahendusi. Arutati võimaliku uue katlamaja lahendust, maasoojuspumpadele üleviimist ning kaugküttepiirkonna laiendamise otstarbekust ning mida saaksid korteriühistud ette võtta selleks, et oma küttekulusid alla viia.

Teisipäeval, 8. oktoobril kohtusid Kertu Vuks ja valla turismijuht Hemminki Otstavel Palupera Põhikooli direktori Svetlana Varikuga. Arutati Palupera põhikooli kui turismiobjekti turundust tulevikus ning võimalusi mõisat veelgi enam huvilistele avada.  

Teisipäeval osalesid Mikk Järv ja Heiki Hansen spordihoone inventari koosolekul. Elva spordihoone inventari arutelul koos spordikomisjoni esimehe Priit Värvi ja spordijuhi Madis Šumanoviga kaardistati vajaminev inventar, mis tuleb soetada, et spordihoone avamise järgselt oleksid kõik ruumid sisustatud ja spordialade vahendid olemas. 

Teisipäeval toimus koosolek Kohanimenõukoguga, kus osales Mikk Järv. Augusti volikogus otsustas volikogu nimetada seoses kahe Kureküla nime kandva asustusüksusega ümber Ulila piirkonnas asuva Kureküla Lille külaks. Nime pidi heaks kiitma kohanimenõukogu. Oldi arvamusel, et tehakse keeleline korrektuur ning nime ettepanekuks tehakse Lilleküla kokkukirjutatult. 

Kolmapäeval ja neljapäeval, 9.10. oktoobril osales Allan Allik Tartus toimunud KOV arendustöötajate arenguprogrammi seminaril. Koos arutati läbi peamised väljakutsed, mis puudutavad erinevaid Eesti regioone ning kuidas nendega ümber käia kohalikes omavalitsustes. 

VARIA

Neljapäeval, 10. oktoobril osales Merilyn Säde psühholoogia aastakonverentsil. Konverentsil räägiti töösõltuvusest, iseendaga sõbraks saamisest ning rööprähklemisest.  

Konverents tuletas meelde olulisi küsimusi: Mida me hiljem kahetseme – missugusel viisil veedetud aega? Kas kiired ajad saavad millalgi otsa? Tehnoloogia pakub palju võimalusi, kuid tekitab ka üksindust? 

Kliiniline psühholoog Anni Kuusik tuletas meelde, kui oluline on võtta oma meele jaoks hetk, puhastada see ja püüda teha lihtsalt üks restart. Kuna meie meel uitab väga palju ringi, meil on palju mõtteid, siis tuleb teadlikult võtta endale hetki, kus puhastatakse meel kõigest ning laetakse n-ö akusid. 

Peale selle räägiti tööstressi allikatest ja sellest, missugune on selle teema puhul tööandja vastutus. Riskiekspert OÜ juhataja Karin Reinhold rääkis, et eestlane ei võta väga tihti haiguslehte ning kui ühel hetkel peaks töötaja hakkama väga tihti haiguslehele jääma, siis võib midagi väga valesti olla. Siinjuures tuleks kindlasti üle vaadata töökeskkond ja -õhkkond ning seegi, kas töötaja on ülekoormatud või on tal muud mured, mis vajaksid tööandjapoolset lahendust. Tööandjale võiks olla ohumärk ka suur kaadrivoolavus, mis näitab samuti üht-teist töökeskkonna kohta. 

Reinhold tuletas meelde, et iga töötaja võiks tööle minna naeratades ning iga tööandja peaks oma töötajaid hoidma. Toetamist tuleks alustada juba siis, kui inimene on rõõmus - et hoida ära toetamise järgmist taset, kus on probleem juba tekkinud või süvenenud. Reinhold tuletas meelde, et ka töötaja ise peaks andma tööandjale rohkem infot – st ütlema, kui tal on liiga palju või liiga vähe tööd.  

Töösõltuvusest rääkis väga põnevalt Tallinna Tehnikaülikooli lektor Liina Randmann. Kohe oma ettekande alguses küsis ta küsimuse, millele peaksime kindlasti kõik mõtlema: kas väga hõivatud töötaja tuleb koju rõõmsameelsena või on ta liiga hõivatud sotsiaalseteks suheteks? Randmanni sõnul tekivad töösõltuvuse puhul tihti inimesel unehäired või häired sotsiaalses elus. Ta rõhutas, et iga inimene vajab energiat ka magamajäämiseks, mistõttu ei tohiks päeva jooksul end n-ö täiesti ära kulutada ja energiast tühjaks joosta. 

Töösõltuvuse kahtluse puhul peaks iga töötaja küsima endalt: millal on see hetk, kui ma ei tee enam rõõmuga oma tööd? Kas ma tunnen piiri? Millal mu energia enam ei taastu? Randmann tuletas meelde, et kui inimest vaevab näiteks mõni külmetushaigus, on ta pärast taastumist taas energiat täis ning valmis töötama. Kui inimene kogeb aga läbipõlemist, kulub tal 1,5–2 aastat oma enesehinnangu taastamiseks.  

Randmann pani tööandjatele südamele: kas me kohtleme oma töötajat kui müügimeest, keda piitsutatakse paar aastat ja seejärel võetakse asemele uus inimene või püütakse töötajat toetada ning probleeme ennetada. Töösõltuvus on õpitud käitumine, mis võib tulla vanematelt või õpitakse see ära töökohal, sest töökeskkond on seesugune. 

Reedel, 11. oktoobril toimus täiskasvanud õppija nädala raames üle-eestiline õpitund, kus kõigil oli võimalus õppida midagi uut. 
Elva Vallavalitsuse ametnikud osalesid Elva Huviala- ja Koolituskeskuse töötubades. Osaleda sai keraamika, tervislike smuutide valmistamise, klaveriõpetuse ja jooga töötoas. Õpitubade juhendajad tegid oma tööd vabatahtlikult ning tegevused olid osalejatele tasuta. Keraamika töötuba viis läbi Mare Tani, tervislike smuutide degusteerimist Hanna Laius ja Külliki Veigel, klaveriõpetust Suzuki meetodil õpetas Tuuli Vaher ja joogat juhendas Madis Šumanov.  

Tervislike smuutide töötoas proovisime järele näiteks apelsini-kurkumi smuuti, mis sisaldas veel ka banaani, porgandit, mandleid ja ingverit. Oli väga põnev proovida seesuguste smuutide tegemist, mida ise katsetanud veel ei olnud.
Keraamika töötoas sai kätt proovida taldriku valmistamises. Kõigepealt kanti taldriku kujulisele savile 1–2 mm paksuse kihina angoobi. Seejärel kuivatati fööniga ning kasutati kuivmaalitehnikat ehk sgrafiitot. Angoobiga kaetud tooted põletatakse tavaliselt kaks korda (eelpõletus ja glasuurpõletus). Enne glasuurpõletust kaetakse ese läbipaistva glasuuriga.

Aitäh Elva Huviala- ja Koolituskeskusele seesuguse toreda võimaluse eest! 

Reedel, 11. oktoobril tähistas lauluansambel Helisev Horoskoop oma 10. sünnipäeva kontserdiga.

Laupäeval, 12. oktoobril tähistas Rõngu Maanaiste Selts 30. taasloomise aastapäeva konverentsiga “Naine muutuvas ajas”. Selts asutati 1930 aastal. Abivallavanem Marika Saar avas konverentsi, järgnesid ettekanded ning muusikalised tervitused. Avatud oli ka käsitöönäitus.  

ETTEVÕTLUS

Elva vallas toimus sel nädalal ettevõtlusnädal ning seetõttu toimus mitmeid erinevaid ettevõtlusega seotud sündmusi. 

Esmaspäeval, 7. oktoobril osales Maano Koemets ettevõtte Enics Eesti AS külastamisel.  

Neljapäeval, 9. oktoobril toimus Waksal Wabrikus ettevõtjate tunnustamine ja Elva Elamusfestivalil osalenute tänamine. Üritusel osalesid Maano Koemets, Toomas Järveoja, Mikk Järv, Marika Saar ja Kertu Vuks. Oma ettevõtluskogemust ja –lugu jagasid Pille-Riin Raudsepp, kes on Balmax OÜ tegev- ja turundusjuht ning  Mulieres OÜ asutaja ja CEO Karel  Rüütli.   

Anti üle Elva valla ettevõtlustunnustused. Elva valla 2019. aasta arendusprojekti tunnustuse sai Elva Keegel ja Resto. Tunnustuse põhjendusena toodi välja, et Elva Keegel ja Resto pakub nii kohalikele kui ka külalistele ühe täiendava kokkusaamise ja vaba aja veetmise koha. 2019. aasta Särava startija tiitli pälvis Hellekas OÜ, kes peab Hellenurmes külakauplust. 2018. aastal suleti Hellenurmes pood ning pärast seda otsiti aktiivselt huvilisi, kes jätkaksid selles piirkonnas kaubandustegevusega. Julgeks ettevõtjaks osutus Alar Koppel, kes tuli kogukonnale vastu ning võttis kaubandustegevuse korraldamise sujuvalt üle. Aasta maaelu arendaja tunnustuse sai BirchLagoon OÜ, mis tegeleb looduslike kasemahlajookide valmistamisega. Tegemist on ettevõttega, mis tõestab hästi, et maapiirkonnas, omamata suuri tootmishooneid ja ressursse, on võimalik saada tunnustatud toiduainetootjaks. Aasta turismiteo tiitliga märgiti ära Palupera mõisa National Geographicu kollane aken. 

Reedel, 10. oktoobril toimus ettevõtlusnädala raames hommikukohv vallavanem Toomas Järveojaga, kus oli kõigil võimalus arutleda ettevõtlusteemadel.

VALLAMAJANDUS

Puulehtede äravedu Elva linna eramute ja kortermajade puhastusaladelt 

15. oktoobril algab puulehtede äravedu Elva linna eramute ja kortermajade puhastusaladelt*, kokku kogutud puulehtede äraveoks saab registreerida e-aadressil sten.saarekivi@elva.ee, telefonil 5886 1600 või heakorratelefonil 333 3666 (viimasele on võimalik infot jätta ööpäevaringselt). 

Registreerimisel tuleb teatada kottide arv ja kinnistu aadress. Registreerimine on vajalik eelkõige seetõttu, et ei viidaks ära vale sisuga kotte. 

Lehed palume panna suurtesse (soovitav 100-150 l) kilekottidesse ja kinnistu puhastusala äärde. Hunnikus olevaid lahtisi lehti ära ei veeta. Kottidesse ei tohi panna oksi ja olmeprügi. 

Vedu toimub 15. oktoobrist 15. novembrini. Puulehed viiakse tasuta ära ainult nende kinnistute juurest, mis on eelnevalt registreerinud oma soovi ning kus puud kasvavad puhastusalal*. 

*Mis on puhastusala? 

Puhastusala piirneb kinnistuga ja selle koosseisu kuulub: 

 • kinnistu ja sõidutee vahel olev kõnnitee; 
 • kinnistuga vahetult piirnev teepoolne üldkasutatav ala kuni kõnniteeni või kõnnitee puudumisel sõidutee peenrani (kuni 5 m ulatuses). 

Lisainfo: 
Sten Saarekivi, heakorraspetsialist 
sten.saarekivi@elva.ee

27. oktoobril toimub ohtlike jäätmete ja probleemtoodete kogumisring Elva valla territooriumil.  Kogumisringi peatused ja kellaajad on järgmised: 

 1. Väike-Rakke küla, Sangla kaupluse parkla kl 9–9.20; 
 1. Kureküla alevik, kaupluse parkla kl 9.30–9.45; 
 1. Ervu küla, Ringtee 4 Harry Metalli juures ees olev plats kl 10.00–11.00; 
 1. Annikoru küla, Annikoru tee 16 (vana katlamaja kõrval) kl 11.15–12.15; 
 1. Kurelaane küla, Emajõe Veevärgi biopuhasti juures olev plats kl 12.30–12.45; 
 1. Käärdi, Rukki tn 1 kortermaja juures kl 13.00–13.20; 
 1. Teedla küla, Vana tn 8 kl 13.30–14.00; 
 1. Rõngu, Tehase tänaval (vana bensiinijaama juures) kl 14.15–15.15; 
 1. Aakre küla, Aakre seltsimaja  kl 15.30–15.45; 
 1. Palupera küla, Palupera koolimaja kõrval kl 16.00–16.10; 
 1. Hellenurme küla, Hellenurme endise kaalukoja juures kl 16.20–16.30. 

NB! Sügisesel ohtlike jäätmete kogumisringil ei võeta vastu eterniiti. Eterniiti saab üle anda Elva jäätmepunktis, Nooruse tn 8 hinnaga 15 €/m³ 

KANTSELEI

Kolmapäeval, 9. oktoobril osalesid vallasekretär Salle Ritso ja õigusnõunik Kaisa-Karoliina Kokk Rakvere Linnavalitsuses dokumendihaldussüsteemi Amphora infopäeval. Enamik omavalitsusi kasutab dokumendihalduses Amphorat. Kohtumise eesmärk oli saada ülevaade 2019. a tehtud arendustest, sh kasutajate tagasiside ning panna paika järgmise aasta arenduste teostamise kava ja eelarve. 

SOTSIAALVALDKOND

Teisipäeval, 8. oktoobril osales lastekaitsemeeskond Sotsiaalkindlustusameti juhtumiplaanide haldamise koolitusel. Koostöös SKA spetsialistidega koostati konkreetse juhtumi alusel lapse heaolu kolmnurgast lähtuvalt juhtumiplaani ning saadi häid näpunäiteid sotsiaalteenuste ja -toetuste andmeregister STARi täitmiseks.  

Teisipäeval osales Milvi Sepp Õiguskantsleri Kantselei poolt korraldatud eakate heaolu käsitleval konverentsil “Väärika vananemise võimalikkusest. Kuhu küll lõpeb rändaja tee? (G.Suits)”.
Konverentsi avas õiguskantsler Ülle Madise, kes selgitas, et väärika vananemise mõiste sisaldab paljusid asju. Mõnele tähendab see võimalust käia tööl kõrge eani, teisele on tähtis tervis. Kolmandale on tähtis majanduslik kindlustunne ja neljanda meelest kindlustab väärika vananemise toimiv hooldekodusüsteem.  

Konverentsil uuriti, milliseid eakate hoolduse mudeleid kasutavad teised riigid. Oma riigi kogemusi tutvustasid Hollandi De Hogeweyki dementsete inimeste hoolduskeskuse asutaja Eloy van Hal ning Tampere Ülikooli sotsiaalhoolekandeõiguse abiprofessor Laura Kalliomaa-Puha. Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse nõunik Andra Olm andis ülevaate hoolduskoormuse jaotusest perekonna, kogukonna ja riigi vahel Eestis ning teistes riikides. Konverentsi ettekanded käsitlesid omastehoolduse, koduteenuste ja hoolekandeasutuses hooldamise vahelist tasakaalu ning kuidas rakendada moodsad tehnoloogilised lahendused eakate teenistusse. Kõneldi ka tuleviku hooldekodust. Konverentsi lõpetas sotsiaalminister Tanel Kiik, kes arutles parema sotsiaalhoolekande rahastamise võimaluste üle. Konverentsil osalesid valdade ja linnade esindajad, sotsiaaltöötajad, hoolekandeasutuste juhid, riigikogu liikmed, sotsiaalteadlased ja ministeeriumide esindajad. 

Kolmapäeval, 9. oktoobril kohtusid Heiki Hansen, Marika Saar, Kertu Vuks, Milvi Sepp ja Eva Kuslap Fleet Complete esindajatega.
Esindaja tutvustas võimalust, millega parandada valla tööautode logistika- ning broneeringusüsteemi, aidata sotsiaalteenuseid paremini korraldada  ning teenustega seotud statistikat kvaliteetsemalt koguda ja koondada. 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 

Esmaspäev, 28. september 2020 Kell 8.15 lastekaitsemeeskonna koosolek  Kell 9 vallavalitsuse ja osakonnajuhatajate koosolek  Kell 10 finantsosakonna
Esmaspäev, 21. september 2020 Kell 9 Vallavalitsuse ja osakonnajuhatajate koosolek  Kell 10 Vallamajandusosakonna koosolek  Kell 10 Finantsosakonna
RSS (Opens New Window)
Näitan: 1-5
of 4