Millal tuleb maski kanda?
Alates 24. novembrist 2020 kehtib avalikes siseruumides üle Eesti maskikandmise või nina ja suu katmise kohustus.
AVALIK SISERUUM on avalikuks kasutamiseks mõeldud ruum, kuhu on võimalik siseneda igal soovjal, sõltumata näiteks eelregistreerimisnõudest. See on koht, kus liigub palju inimesi, kes üksteisega iga päev kokku ei puutu.
Avalik ruum on näiteks: kauplus, kaubanduskeskus, ühistransport, meelelahutusasutus, pangakontor, muuseum, näitus, ilu- ja juuksurisalong jne.
Maski ei pea kandma või nina ja suud katma:
- alla 12-aastased lapsed;
- juhtudel, kui see ei ole tervislike põhjuste (nt hingamisraskused, teatud psüühikahäirete, allergiate) tõttu võimalik;
- juhtudel, kui see ei ole töö või tegevuse (nt restoranis süües) iseloomu tõttu või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik;
- erivajadustega inimesed, nt arenguhäirega inimesed, kes ei ole võimelised nõuete kohaselt maski kandma või ei ole võimelised endale ise maski ette panema ja eest ära võtma;
- vaegkuuljast inimese saatja või isik, kes suhtleb inimesega, kellel on suhtlemiseks vajalik lugeda huultelt, lugeda näoilmeid, kes vajab selget kõnet jmt, kui maski kandmine raskendab huultelt lugemist.
Rohkem infot leiate: https://www.terviseamet.ee/et/maskide-kasutamisest
Hariduselu, huviharidus, täiendõpe, noorsootöö ja sport
Haridus
1.-28. märtsini jätkub üldhariduskoolides, kutsekoolides ja kõrgkoolides distantsõpe. Tavapärane õppetöö toimub vaid 1.-4. klassi õpilastele. Teised õpilased ei tohi sel ajal õppehoonetes viibida ega seal liikuda. Koolimajades tuleb õpilasi hajutada.
Õppehoonetes võib viibida üksnes erijuhul: kui õppijad vajavad hariduslikke tugiteenuseid või õpitulemuste saavutamiseks konsultatsiooni, sooritavad praktilist õpet, eksameid või teste või osalevad olümpiaadidel. Samuti ei puuduta piirangud hariduslike erivajadustega õpilasi või õpilasi, kes vajavad tugiteenuseid.
Alates 15. märtsist 2021 lubatakse õpilastel, kes teevad 2020/2021 õppeaastal põhikooli lõpueksameid ja riigieksameid, kontaktõppele kahel päeval nädalas. Koolid peavad rakendama viiruse leviku ennetamiseks vajalikke meetmeid vastavalt haridus- ja teadusministeeriumi juhistele.
Kehtima jäävad kõik senised nõuded õppe läbiviimisele. See tähendab muu hulgas maski kandmise kohustust nii õpetajatele kui õpilastele, samuti tuleb tagada, et klassid omavahel kokku ei puutuks ei koridorides, riietusruumides, sööklates ega mujal. Tundide vahel tuleb klassiruume tuulutada ja võimalusel vahetada.
Haridus- ja noortevaldkonna info on leitav aadressil hm.ee/koroona.
Huvitegevus ja -haridus, täienduskoolitus ja -õpe, noorsootöö, sportimine ning treenimine
Sportimine, treenimine, noorsootöö, huvitegevus ja täienduskoolitus on lubatud siseruumides kontaktivaba individuaaltegevusena ja individuaaltreeninguna, sealhulgas koos juhendajaga. Rühmaviisiline tegevus või treening siseruumides lubatud ei ole.
Alates 3. märtsist väheneb lubatud täitumus sisetingimustes 25 protsendile.
Välitingimustes sportimisele treenimisele, noorsootööle, huvitegevusele ja -haridusele, täiendkoolitusele ning -õppele lubatakse 3. märtsist senise 50-liikmelise grupi asemel kuni 10-inimeselised rühmad, kes ei tohi teiste rühmadega kokku puutuda.
Alates 6. märtsist ei lubata spordivõistluseid ning spordi- ja liikumisüritusi läbi viia riigi sõjalise kaitsega ja siseturvalisusega seotud valdkondades, samuti ei tohi neid korraldada koolieelse lasteasutuse lastele või kontaktõppele lubatud õpilastele.
Spordivõistlused, spordi- ja liikumisüritused on lubatud ainult siis, kui nendes osalevad spordialaliidu võistlussüsteemis võistlevad professionaalsed sportlased ning Eesti täiskasvanute ja noorte koondiste liikmed ja kandidaadid või võistkondlike alade esi- ja meistriliigade mängijad.
Spordi ja liikumisüritused on lubatud ka erivajadustega inimeste jaoks.
Spaad, saunad, veekeskused ja ujulad jäävad suletuks kuni 28. märtsini, basseinide kasutamine on lubatud individuaalseks ujumiseks.
Käitumisjuhend spordivõistluste korraldajatele alates 3.03.2021
Sporditreeningute korraldamine alates 3.03.2021
Käitumisjuhend spordivõistluste korraldajatele alates 22.02.21
Sporditreeningute korraldamine alates 22.02.21
Avalikud kogunemised ja jumalateenistus
Vahemikus 3.-28. märtsini ei tohi siseruumides korraldada avalikke üritusi, sh kinoseansse, kontserte, teatrietendusi ega konverentse, niisamuti avalikke jumalateenistusi ja teisi usulisi talitusi. Samuti ei tohi viibida meelelahutusteenuse osutamise kohtades, nt kasiinos, ööklubis, keegli- või piljardisaalis ega laste mängutoas, muuseumides ja näituseasutustes.
Välitingimustes on avalikud üritused ja avalikud koosolekud lubatud kuni 10-liikmelistes rühmades ja tagatud peab olema, et erinevad rühmad omavahel kokku ei puutu. Avalikke üritusi ei tohi korraldada ajavahemikus kella 21.00-st kuni 6.00-ni.
Toitlusettevõtted
Toitlustuskohad tuleb alates 3. märtsist sulgeda õhtul kella 18-st ja seal kehtib 2+2 reegel ning 50% täituvuse nõue. Toidu kaasamüük on jätkuvalt lubatud.
Alates 6. märtsist tohivad kliendid viibida toitlustusettevõtete müügi- või teenindussaalis ainult äripäeviti kell 6-18, ruumi täitumus ei tohi olla suurem kui 25 protsenti. Nädalavahetustel peavad toitlustusettevõtted olema kohapealseks söömiseks-joomiseks klientide jaoks suletud. Toidu kaasamüük on lubatud igal ajal.
Lahtiolekuaja piirang kehtib ka hotellides ja muudes majutusasutustes pakutavale toitlustusele. See tähendab, et väljaspool lubatud lahtiolekuaega tohib klientidele toitlustust majutusasutuses pakkuda üksnes toateeninduse kaudu või kaasamüügiga.
Toitlustusasutuse müügi- või teenindussaalis liikudes tuleb kanda maski. Järgida tuleb 2+2 reeglit ehk koos tohib olla kuni kaks inimest, kes peavad teistest hoidma kahemeetrist vahemaad. Piirang ei kehti koos viibivatele perekondadele. Juhul kui toitlustusettevõte pakub ka teenust väliterrassil, kehtivad seal samad lahtiolekuaja piirangud, kuid 2+2 reegli asemel tuleb jälgida klientide hajutatult paiknemise nõuet.
Kaubandusettevõtted
Alates 6. märtsist peavad nädalavahetustel olema suletud nii eraldiseisvad kauplused kui ka poed kaubanduskeskustes. Laupäeval ja pühapäeval võib kaupu müüa ja väljastada kaupluse õuealal asuval müügi- või väljastusalal, kus peab olema tagatud inimeste hajutamine.
Lahtiolekuaja piirang ei laiene toidukauplustele, tanklatele, apteekidele, prillipoodidele, samuti kauplustele, kus müüakse meditsiiniseadmeid ja abivahendeid, telekommunikatsiooniettevõtete esinduste müügikohtadele ega lemmikloomapoodidele, sõltumata poe asukohast.
Sarnaselt toitlustusettevõtetele hakkab ka kaupluse müügisaalis ja kaubandusettevõtte üldkasutatavas ruumis kehtima 50 protsendi asemel rangem 25-protsendiline ruumitäitumuse piirang.
Teenindusettevõtetele kehtivaid piiranguid ei muudetud.
Saunad, basseinid, veekeskused ja ujulad
Spaad, saunad, veekeskused ja ujulad jäävad suletuks kuni 28. märtsini, basseinide kasutamine on lubatud individuaalseks ujumiseks.
Lisainfo Kriis.ee leheküljel.
Võimalus on küsida toetust treenerite tööjõukulude katmiseks. Lisainfo ja tingimused taotluseks: https://spordiinfo.ee/uudised-1
Trennide ja spordivõistluste korraldamise kõige värskema infot leiate kriis.ee leheküljelt, SIIT.
Rohkem üldinfot, sh koroonastatistika leiad Terviseameti kodulehelt, SIIT.