Vaktsineerimisinfo Elva valla elanikele

13.10.22

 

Elva valla perearstikeskustes saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga. Üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin, noorematele on doosi maksumuseks 12 eurot.

 

COVID-19 vaktsineerimine

COVID-19 tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.

Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247.

Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu.

 

Hea teada!

Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem.

Eestis on kättesaadavad Omikroni alamtüvede BA.1, BA.4 ja BA.5 vastu loodud vaktsiinid, millega on võimalik ennast vaktsineerida inimestel, kellel on tegemata esimene või teine tõhustusdoos.

Neid omikroni alamtüvede vastu mõeldud vaktsiine kasutatakse ka tõhustusdoosideks ning inimest, kes on läbinud esmase vaktsineerimiskuuri ja läheb saama kas esimest või teist tõhustusdoosi, vaktsineeritakse uue modifitseeritud vaktsiiniga. 
 

Vaktsineerimiseks võta ühendust oma perearstikeskusega. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.

Usaldusväärset infot vaktsiinide kohta leiad veebilehelt www.vaktsineeri.ee, lisainfot ja nõu saad ka telefonilt 1247 või perearsti nõuandeliinilt 1220

 

Immunoprofülaktika ekspertkomisjoni COVID-19 vaktsineerimise soovitused uueks hooajaks →

 

 

Haridus- ja teadusministeeriumi info

2.03.22
14. veebruarist ei nõuta Eesti siseselt enam COVIDi tõendit kuni 18-aastastelt (kaasa arvatud) ja 2021/2022. õppeaasta kestel 19-aastaseks saavatelt üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses õppivatelt noortelt.
 
7. veebruarist ei pea haigustunnusteta lähikontaktsed õpilased karantiini jääma. Leevendus kehtib kuni 18-aastastele (k.a) ja 2021/2022. õa kestel 19-aastaseks saavatele lastele ja noortele, kelle lähikontakt leidis aset lapsehoiuteenuse osutamisel, koolieelses lasteasutuses, üldhariduskoolis, kutseõppeasutuses, huvikoolis või noorsootööasutuses.

 

Septembrist on avatud nõuandeliin

Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Koolipsühholoogide Ühingu koostöös alustas 1. septembrist tööd tasuta koolipsühholoogide nõuandetelefon, kuhu on oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad, õppijad ning lapsed ise. Nõuandeliini eestikeelne number 1226 vastab esmaspäevast reedeni kl 16–20 ning venekeelne number 1227 teisipäeviti kl 16–20. Kõnedele vastavad koolipsühholoogi kutsetunnistusega kogemustega psühholoogid.

Millal pöörduda koolipsühholoogi poole?
Ei ole olemas inimest, kellel poleks kunagi muresid. Vahel on mured suured, vahel väikesed. Kuid me ei pea olema üksi ning alati ei saa ja ei pea me kõigega ise hakkama saama. Kui mured liiga kauaks lahenduseta jäävad, siis on hiljem neid ka keerulisem lahendada. Ära jää oma murega üksi! Tule ja räägi ja küsi nõu. Koolipsühholoog ei räägi Sinu muret teistele ega hakka andma arvustavaid hinnanguid. Ta on lihtsalt keegi, kellega oma muret jagada ja nõu küsida.
 
Ülevaatlik spikker, missugustes olukordades nõuandeliinile helistada:
 
Õpilane, tule ja räägi, kui:
• Oled mures iseenda või oma lähedase pärast või tunned end pidevalt halvasti.
• Sa ei tule enam toime oma igapäevaste kohustustega, nt õppimisega.
• Tunned end üksikuna ja vajad ärakuulamist, mõistmist või tahad end lihtsalt tühjaks rääkida.
• Sul on keerulised suhted kaaslaste, pereliikmete või õpetajatega.
• Sul on raskusi sõltuvustega.
• Oled kaotanud lähedase või on juhtunud midagi muud, millega on raske toime tulla.
• Oled emotsionaalse, füüsilise või seksuaalse vägivalla ohver või tead kedagi, kes on.
• Vajad abi enesemääratlemisel või soovid arutada oma tuleviku üle.
 
Lapsevanem ja õpetaja, õige aeg pöörduda koolipsühholoogi poole on siis, kui:
• Oled mures lapse meeleolu, käitumise või lapse(ga) toimetuleku pärast.
• Soovid nõu küsida selles osas, kuidas last paremini toetada.
• Lapse käitumine on ootamatult muutunud.
• Oled teinud koostööd kodu ja kooli vahel, kuid mured püsivad. Nii õpetaja kui ka vanem on lapsega rääkinud, aga see pole muutust toonud.
• Oled mures enda toimetuleku osas kooliga seotud küsimustes.
 

Küsimuste korral palume pöörduda e-posti aadressil info@hm.ee või telefonidel 5690 0353 ja 5690 0340, lisainfot leiab ka: https://www.hm.ee/et/koroona

Valla raamatukogudes ja teenuskeskustes saab COVID-19 tõendit printida

Elva valla raamatukogude ja teenuskeskuste töötajad abistavad kõiki, kes soovivad endale luua Euroopa Liidu digitaalse COVID tõendi. Abistatakse nii seadmesse alla laadimise või tõendi printimisel. Tõendi trükkimine on tasuta.

Kindlasti tuleb raamatukokku kaasa võtta ID-kaart koos PIN-koodidega, ilma nendeta ei ole võimalik digitõendit luua ja välja trükkida. Digilukku saab sisse logida ka Mobiil-ID või Smart-ID-ga.

Kui olete oma nutiseadmesse tõendi laadinud, siis ei ole seda tarvis eraldi välja printida. Tõendit on võimalik näidata ka nutiseadmest.

Luua on võimalik kolme erinevat tõendit: vaktsineerimis-, läbipõdemis- ja testitõendit.

EL digitaalne COVID testitõend võimaldab Eestis Sars-Cov-2 negatiivse PCR testi andnutel tõendada tervishoiuteenuse osutaja tervise infosüsteemi esitatud testitulemuse info tõesust. Testitõendi saab luua ja alla laadida kohe pärast seda, kui negatiivse PCR testitulemuse info jõuab saatekirja vastusena tervise infosüsteemi.

COVID läbipõdemise tõend võimaldab inimesel tõendada haiguse läbipõdemist, mille aluseks on Eestis Sars-Cov-2 positiivse PCR proovi andmine, mille kohta on tervishoiuteenuse osutaja tervise infosüsteemi info kandnud. Tõendi saamiseks ei pea pöörduma perearsti juurde, selle saab igaüks luua endale ise patsiendiportaalis. Tõendi saab luua 11. päevast alates proovi andmisest.

COVID vaktsineerimistõend, kus on peale isikuandmete kirjas ka tõendi number, haigus, mille vastu vaktsineeriti, toimeaine, immuunpreparaat, vaktsiini müügiloa hoidja, manustamise kordus, immuniseerimise kuupäev ja riik, kus immuniseeriti. Samuti tõendi väljaandja andmed.

Iga inimene saab endale ise tõendi luua patsiendiportaalis digilugu.ee.  

Lisainfo: kriis.ee/et/vaktsineerimistoend.

Elva valla raamatukogude lahtiolekuajad:

  • Elva linnaraamatukogu suvine lahtiolekuaeg E-R kell 11–18, tel 745 6752 või 5300 2054.
  • Aakre raamatukogu E kell 10–18; T–N 9–16; R 9–14, tel 5196 0008.
  • Konguta raamatukogu E kell 12–18; T–N 13–19; R 9–15, tel 745 9645.
  • Puhja raamatukogu T–R kell 11–18; L 10–13; tel 5345 6688.
  • Ulila harukogu E kell 16.45–18; T 10–18, K 16.45–19; N 10–18.
  • Uula harukogu T, N, R kell 12–16; K 14–18; L 10–14.
  • Rannu raamatukogu E, T, N, R kell 10–16; K 12–18, tel 745 4151.
  • Sangla harukogus T, N kell 10–16; R 8.30–13.
  • Rõngu raamatukogu E, T kell 9–17; septembris ka N,R kell 11–17 ja L 9–13, tel 5669 6142.
  • Hellenurme harukogu E kell 8–17; T, K, N 8–13.30.
  • Koruste harukogu L kell 10–15.
  • Teedla harukogu E ja R kell 10–17.
  • Valguta harukogu T kell 10–16; N 10–17.

Teenuskeskustes vastuvõtt etteregistreerimisel:

  • Konguta teenuskeskus tel 523 9389
  • Puhja teenuskeskus tel 504 9912
  • Palupera teenuskeskus tel 511 2479
  • Rõngu teenuskeskus tel 509 6202
  • Rannu teenuskeskus tel 525 3370

EL COVID tõendeid hakkavad looma ja väljastama Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid

16.08.21

Alates tänasest võtavad Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid vastu avaldusi EL COVID tõendite loomiseks eestlastele ja Eesti isikukoodi omavatele välismaalastele, kellel ei ole võimalik neid endale ise patsiendiportaalis (digilugu.ee) luua.

Kui seni väljastas inimesele vajadusel tõendi Tervise ja heaolu infosüsteemide keskus (TEHIK) Tallinnas, siis nüüd tekib inimestele see võimalus üle Eesti erinevates Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktides. 

Lisaks Tallinnale hakkavad EL COVID tõendeid vaktsineerimise, negatiivse testi või läbipõdemise kohta väljastama ka Tartu, Pärnu, Rakvere, Rapla, Türi, Valga, Viljandi, Võru, Haapsalu, Jõgeva, Jõhvi, Kohtla-Järve, Kuressaare, Kärdla, Narva, Paide, Põlva, Rakvere, Rapla, Türi, Valga, Viljandi ja Võru Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunktid. Täpsed aadressid ja vastuvõtuajad leiab SIIT.

Sotsiaalkindlustusametisse pöörduvatel välismaalastel peab tõendi loomiseks olema Eesti isikukood ja isikut tõendav dokument. Kõik tõendi soovijad saavad juba eelnevalt täita avalduse ja selle välja printida. Avaldus tuleb viia sobivasse Sotsiaalkindlustusameti teeninduspunkti ning seejärel saadetakse EL COVID tõend kolme tööpäeva jooksul inimese e-posti aadressile. Kuigi vaktsineerimistõendi saab luua ka juba peale üht vaktsineerimist, siis selleks, et osaleda Eestis erinevatel üritustel, peab vaktsineerimiskuur olema lõpetatud. Teenus on kõigile tasuta.

Koroonakriisiga seotud info

Haridust puudutav info SIIN.

Koroonakriisiga seotud info ja piirangud leiate leheküljelt kriis.ee.

COVID-19 testimisega seotud info: https://koroonatestimine.ee/ 

Trennide, spordivõistluste korraldamise, huvitegevuse ning täiendkoolituse info leiate kriis.ee leheküljelt, SIIT.

Rohkem üldinfot, sh koroonastatistika leiad Terviseameti kodulehelt, SIIT.

Perearstide seltsi koduse ravi juhend täiskasvanutele

Perearstide selts on kokku pannud koduse ravi juhendi täiskasvanutele, mille leiate SIIT.