"Друзі України в Естонії" / "Ukraina sõbrad Eestis"

6/14/22

Ми також запрошуємо вас приєднатися до всеестонської групи підтримки України на Facebook "Друзі України в Естонії". Вона також надає допомогу військовим біженцям, які прибули до Естонії з України, з такими життєво важливими предметами, як житло, освіта, одяг, меблі. Група налічує понад 33 000 членів.

NB! "Друзі України в Естонії" також організовують онлайн-брифінги у співпраці з різними органами влади.

Приєднуйтесь до групи тут:

https://www.facebook.com/groups/1541272592918921

Деякі приклади вебінарів:

https://www.facebook.com/groups/ukrainasobradeestis/permalink/1612650939114419

 

------------------

 

Kutsume üles liituma ka üle-Eestilise Ukraina toetusgrupiga Facebookis  "Ukraina sõbrad Eestis". Seal abistatakse samuti Ukrainast Eestisse saabunud sõjapõgenikke elutähtsate asjadega, nagu eluase, haridus, riietus, mööbel. Grupis on üle 33 000 liikme.

NB! „Ukraina sõbrad Eestis" korraldab koostöös erinevate ametkondadega ka veebi infotunde.

Liitu grupiga siin:

https://www.facebook.com/groups/1541272592918921

Mõned näited webinaridest:

https://www.facebook.com/groups/ukrainasobradeestis/permalink/1612650939114419

 

 

Olukord Eestis ja Elva vallas 16.03.2022

3/17/22

Eestisse on jõudnud Venemaa sissetungi algusest ca 22 000 sõjapõgenikku Ukrainast, kellest umbes pooled on leidnud majutuse lähedaste ja tuttavate juures. Eesti riigi pakutud pinnal on praegu ca 4000 põgenikku.

Sõjapõgenike esmased peatuspaigad on vastuvõtukeskused, mis asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rakveres, kus nad saavad kompaktselt läbida kõik esmavajalikud protsessid (esmaabi ja tervisekontroll, registreerimine ja dokumentide taotlemine, esmatarbed jne). Sõjapõgenikud, kellel ei ole Eestis lähedasi ja tuttavaid, majutatakse 30 päevaks Sotsiaalkindlustusameti poolt määratud majutusasutustesse. Kohalike omavalitsuste võimalused kaasatakse üldjuhul alles siis, kui tekib vajadus pikemaajalise majutuse järgi.

Juba mitmed Elva valla majutusasutused ning tööandjad on andnud märku oma valmisolekust Ukraina sõjapõgenikke toetada pakkudes neile elu- ja töökohti. Hetkel on Elva vallal juba valmisolek võtta vastu ca 100 sõjapõgenikku ning täiendame oma võimalusi järjest veelgi. Kõik abipakkumised on endiselt väga oodatud – anna endast märku kirjutades elva@elva.ee

 

SUURENENUD PETTUSTEOHT 

Ole ettevaatlik, sest kriisiajal on aktiivsemad ka petturid, kes heatahtlikke inimeste annetusi püüavad ära kasutada - olgu selleks siis kas sularaha küsimine või õngitsuskirjade saatmine e-postkastidesse. Toeta Ukrainat materiaalselt ja rahaliselt ainult läbi ametlike kanalite, infot erinevate võimaluste kohta leiad: kriis.ee/aita-ukrainat 

 

VAIMNE TERVIS 

Ajal, mil erinevad kriisid on saanud paratamatult meie igapäevaelu osaks, on oluline osata olla inimeste jaoks õigel ajal olemas. Võtame Ukraina sõjapõgenikud vastu sõbralikult ning pakume neile tuge ja kodutunnet, mida nad hetkel väga vajavad. Peamine on olla teise inimese jaoks kohal ning päriselt kuulata. Siit leiad erinevaid materjale, kuidas anda psühholoogilist esmaabi: 

Kuidas anda psühholoogilist esmaabi? Kaia Kastepõld-Tõrs, Ohvriabi.  
www.youtube.com/watch?v=Tq0eLxvxs4U 

Psühholoogilise esmaabi e-kursus, Sotsiaalkindlustusamet 
sotsiaalkindlustusamet.ee/sites/default/files/kursused/psuhholoogiline-esmaabi/#/

Kirjalikud juhised abi andmiseks:  

Psühholoogilise esmaabi juhend eesti keeles
Psühholoogilise esmaabi juhend ukraina keeles 
Psühholoogilise esmaabi juhend vene keeles 
Psühholoogilise esmaabi juhend inglise keeles

 

UKRAINA HEAKS!

Kolmapäeval, 16. märtsil  oli Elva vallavalitsus Tartumaa Tervisespordikeskuses, kus aitasime Elva valda saabunud Ukraina sõjapõgenikel vormistada isikukoode, broneerida aegu PPA-sse vajalike dokumentide taotlemiseks ning vastasime kõikidele küsimustele, mis neil seoses ajutise elukorraldusega Eestis tekkinud on. 

Oluline info seoses sündmustega Ukrainas

3/11/22

Julgeolekukriisi info leiad https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas või helistades Riigiinfo telefonile 1247. 

Postimees on loonud ka ukraina keelse veebilehe: https://ukraina.postimees.ee/. Palun jaga julgelt seda infot ka enda tutvusringkonna ukrainlastega.

 

VASTUVÕTUKESKUSED

Kõik Eestisse saabunud Ukraina sõjapõgenikud tuleb esmalt suunata vastuvõtukeskusesse - ka siis, kui neid on Eestis juba ees ootamas sugulased, tuttavad või on olemas majutusvõimalus. Vastuvõtukeskustes sõjapõgenikud registreeritakse, neile pakutakse esmast abi (meditsiin, esmatarbed, psühholoogiline nõustamine jm) ning koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga jagatakse edasisi juhiseid ajutise elukorralduse loomiseks Eestis.

Vastuvõtukeskused asuvad

 • Tartus, Raadimõisa hotellis (Mõisavärava 1)
 • Tallinnas, Niine 2 
 • Pärnus, Suur-Sepa 16  
 • Rakveres, Kastani puiestee 12 

Vastuvõtukeskustes teostatakse sõjapõgenikele esmane tervisekontroll ning vajadusel suunatakse teisesesse tervisekontrolli. Vastuvõtukeskustes korraldatakse ka koroonaviiruse testimine ja vajadusel suunatakse COVID-19 vastu vaktsineerima. Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks Eestis kehtestatud karantiinireeglid kehtivad ka sõjapõgenikele, st Vabariigi Valitsuse korralduse nr 305 kohaselt peavad Eestisse saabuvad põgenikud jääma 7 päevaks isolatsiooni, kui neil puudub tõend COVID-19 vastase vaktsineerimise või koroonaviiruse läbipõdemise kohta.

 

AJUTINE KAITSE

Alates 9.03.2022 on Ukraina sõjapõgenikel Eestisse saabudes võimalus taotleda ajutist kaitset, mille alusel väljastatakse neile ka elamisluba kestusega üks aasta. Ajutine kaitse võimaldab sõjapõgenikele ligipääsu tööturule, haridusele ja sotsiaalkaitsel ning annab Eesti kodanikega sama ulatuslikud õigused toetustele ja töötingimustele.

Ajutist kaitset saab taotleda PPA teenindussaalides, samuti planeerib PPA luua mobiilsed menetluspunktid majutuskohtadesse, kus Ukrainast saabunud sõjapõgenikud viibivad. Infot selle kohta saab majutuskohtades kohapeal. Tartu vastuvõtukeskuses on olemas PPA esindaja, kellele on võimalik taotlus esitada kohapeal.

Loe lähemalt: https://www.politsei.ee/et/juhend/info-seoses-ukraina-sojaga/ajutine-kaitse-ukraina-kodanikele-ja-nende-pereliikmetele

 

TERVISHOIUTEENUSED

Kõigile Ukrainast saabuvatele sõjapõgenikele on tasuta tagatud vältimatu arstiabi, sh vältimatu hambaravi, mille edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Ka perearstikeskused osutavad üldarstiabi nimistuväliselt kõigile Ukraina sõjapõgenikele.

Apteegid tohivad aktsepteerida ka Ukrainas väljastatud paberretsepti, v.a narkootiliste ja psühhotroopsete ravimite puhul. Apteekri jaoks peab olema üheselt arusaadav, milline ravim on inimesele määratud.

Elamisloa ja Eesti isikukoodi saanud Ukraina põgenikud ei ole automaatselt Eestis ravikindlustatud, vaid elamisloa saamise järel saavad nad ravikindlustust taotleda Eesti inimestega võrdsetel alustel.  

Loe lähemalt: https://www.terviseamet.ee/et/ukraina.
Info on eesti, ukraina ja vene keeles. Leht uueneb jooksvalt.

 

ELU- JA TÖÖKOHTADE NING MUUDE TEENUSTE PAKKUMINE

Kui Ukraina sõjapõgenikul ei ole tuttavate kaudu olemas ajutist elukohta Eestis, suunatakse ta vastuvõtupunktist Sotsiaalkindlustusameti poolt korraldatud lühiajalisse sama piirkonna majutusasutusse (kuni 1 kuu), mille jooksul leitakse koos põgenikuga tema abivajadust arvestades parim edasine tugi. Majutusvõimalusi pakuvad tänaseks majutusasutused üle-Eesti ning neid lisandub järjest juurde. 

Eesti Töötukassa on loonud keskkonna, kus tööandjad saavad panna üles tööpakkumisi ja Ukrainast saabunud inimesed või nende kontaktid Eestis saavad tööandjatega ühendust võtta ning uurida töövõimaluste kohta.

Kui sul on Elva vallas pakkuda Ukraina sõjapõgenikele tööd, majutust või soovid neid muul moel toetada, siis anna sellest märku kirjutades meiliaadressile elva@elva.ee.

Ukrainast saabunud laste ja noorte haridustee jätkamise ning kõikide muude Ukraina sõjapõgenike elukorraldust puudutavate küsimustega seoses kirjuta samuti meiliaadressile elva@elva.ee ning suuname selle vastava valdkonna spetsialistidele. 

 

KUIDAS SINA SAAD AIDATA  

Hetkel Elva vallas statsionaarset asjade kogumispunkti ei ole. Selleks, et võimalikult kiirelt ja operatiivselt abivajajaid aidata, kaardistame kohalike inimeste abipakkumised allolevate vormide kaudu. Täida vorm siin:  

Majutus ja asjad: https://forms.gle/6CSc5m1Lb4DCbKwM9

Riided: https://forms.gle/finfRT78pbK29gKx7

 

Inimeste aktiivsus sõjapõgenikele piirile järgi minemiseks on olnud ülisuur, mistõttu on piirid heatahtlikest abistajatest juba ülekoormatud. Evakuatsioonibusse Ukraina-Poola piirilt korraldab ja koordineerib turvaliselt Pagulasabi, seega kui tunned ukrainlasi, kellel on Eestiga olemasolevad sidemed ja kes soovivad sõja eest Eestisse pakku jõuda, siis palun jaga infot e-mailil ukraina@pagulasabi.ee. Lisainfot saad ka Pagulasabi kodulehelt: pagulasabi.ee

 

Rahaliselt ja materiaalselt saad Ukrainat veel toetada: 

NB! Materiaalseid asju organisatsioonidele annetades palun veendu enne, milliseid ja mis seisukorras asju vajatakse ja vastu võetakse! 

 

OLULISED KONTAKTID

Riigiinfo telefon 1247 või +372 600 1247

Ukraina saatkond Eestis +372 601 5815

Ukraina kogukond Eestis +372 5650 2572

Perearsti nõuandetelefon 1220 või +372 634 6630
Tervisenõu eesti, inglise ja vene keeles.  

Kriisitoe telefon 116 006 või +372 6147 393
Psühholoogiline tugi eesti, inglise ja vene keeles.

Hädaabi 112

 

Pea meeles, et Eestile ei ole täna otsest sõjalist ohtu.  Venemaa tegevus on sõjaline agressioon Ukraina vastu, kus Eesti toetab Ukrainat ja Ukraina inimesi. Eesti aitab Ukrainat NATO, Euroopa Liidu ja rahvusvahelise koostöö kaudu ning Eesti valitsus hindab julgeolekuolukorda regulaarselt. Oluline on Ukraina sõjapõgenikele pakkuda varju ja turvalist peatuspaika, kuniks nad saavad koju tagasi pöörduda

Info seoses sündmustega Ukrainas ning Eestisse saabuvate sõjapõgenikega täieneb pidevalt. Hindame Elva vallavalitsuses olukorda jooksvalt ning jagame vastavalt uuenenud infot.  

Ukraina abistamine

3/4/22

Head Elva valla elanikud!

Avaldame neil rasketel hetkedel toetust Ukraina rahvale.   

Julgeolekukriisi kohta leiab infot siit https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas.

Infot saab küsida ka Riigiinfo telefonilt 1247, https://www.112.ee/et/juhend/riigiinfo-telefon-1247

 

Elu- ja töökohtade, muude teenuste pakkumine

Kogume heade inimeste ja ettevõtete ajutiste või püsivate elukohtade, töökohtade ja muude teenuste pakkumisi, mille palume edastada elva@elva.ee.

Selleks, et võimalikult kiirelt ja operatiivselt abivajajaid aidata soovime kaardistada kohalike inimeste abipakkumised. Täida vorm SIIN.

 

Lisaks saab Ukrainat toetada läbi Eesti ametlike organisatsioonide, kes on abiks Ukraina partneritele kohapeal:

Rahaline annetus

 • Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
 • Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
 • Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)

Annetusi kasutatakse humanitaarabi pakkumiseks Ukrainas ja Eestisse jõudvate ukrainlaste toetamiseks.

 

 

Kontaktide jagamine

Hetkel korraldatakse evakuatsioonibusse Ukraina-Poola piirilt. Kui tunned ukrainlasi, kellel on Eestiga olemasolevad sidemed ja kes soovivad sõja eest Eestisse pakku jõuda, siis palun jaga infot e-mailil ukraina@pagulasabi.ee.

 

Lisainfo: pagulasabi.ee

 

Elvas saab Ukraina elanike jaoks hädavajalikke asju viia Elva Gümnaasiumi Puiestee tn 2 maja aulasse. Vaata täpsemalt https://facebook.com/events/s/ukraina-elanike-heaks/636053457507325/

Elu- ja töökohtade, muude teenuste pakkumine

Kogume heade inimeste ja ettevõtete ajutiste või püsivate elukohtade, töökohtade ja muude teenuste pakkumisi, mille palume edastada elva@elva.ee.

Selleks, et võimalikult kiirelt ja operatiivselt abivajajaid aidata soovime kaardistada kohalike inimeste abipakkumised. Täida vorm SIIN.

Ülevaade Ukraina kodanike võimalustest Eestisse tulla ja Eestis viibida

3/3/22

 

 • Migratsiooninõustajad jagavad informatsiooni Eestis viibimise, töötamise ja elamise võimaluste kohta eesti, inglise ja vene keeles, saates kirja aadressil migrationadvice@politsei.ee või helistades E-R kl 9.00-15.00 numbril 612 3500.
   
 • Integratsiooni Sihtasutus (INSA) pakub kõigile Eestis elavatele inimestele keeleõppe alast nõustamist ning keeleõpet. Ülevaade kehtivatest tingimustest Ukraina kodanike võimalikuks Eestisse saabumiseks ja kohanemiseks Integratsiooni Sihtasutuse nõustamise kontaktid: tasuta telefon 800 9999 ja e-post info@integratsiooniinfo.ee, koduleht: www.integratsioon.ee
   
 • Tervise kaitse on inimeste põhiõigus ja kõigile Eestis viibivatele inimestele on tagatud vältimatu abi raske või eluohtliku terviserikke korral. Tervisenõu saab inglise ja vene keeles perearsti nõuandetelefonil 1220 (välismaa numbrilt helistades +372 634 6630). Vajadusel suunatakse hädaabinumbrile 112.
   
 • Psühhosotsiaalne kriisiabi on inimlik, toetav ja praktiline abi kaasinimestele kriisiolukorras või selle järel, mis sisaldab erinevaid inimese heaolu- ja turvatunnet ning ratsionaalset otsustamist ja käitumist toetavaid tegevusi. Tugi on kättesaadav telefonil 116 006 või rahvusvaheliselt helistades +372 6147 393. Lisaks veebivestluste vahendusel aadressil: www.palunabi.ee. Tugi on tagatud eesti, inglise ja vene keeles.
   
 • Haridus- ja Teadusministeerium on kavandamas rahalisi vahendid keeleõppe e-kursuse ukraina keele toe arenduseks ja täiendavate täiskasvanute eesti keele õpetajate koolitamiseks.
   
 • Laps võetakse piirkonna kooli vastu ja hakkab koheselt osalema õppetöös ning võimaldatakse koht lasteaias. Pakutakse tasuta eesti keele e-kursuseid sisserännanutele. Kavas on vajadusel täiendavate üldhariduse koolikohtade ja üldhariduses täiendava eesti keele õppe ning alushariduse pakkumisega seotud kulude rahastamine.

 

 • Ukraina kogukond Eestis kontaktid
  1. Eesti ukrainlaste Kongress (EUK) on suunatud ukraina kultuuri ja Eesti ukraina kogukonna rahvusliku identiteedi säilitamisele. EUK on loonud tihedaid kontakte Ukrainaga – nii riiklike struktuuridega kui ka kohalike omavalitsuste, ülikoolide, ühiskondlike organisatsioonide, aga ka ukraina organisatsioonidega üle maailma. Kontaktid: EUK juhataja Vira Konõk, ukr.est.congress@gmail.com, tel 5232275
  2. Ukraina Kultuurikeskus (EUK allselts), koduleht: www.ukk.ee, tel 5650 2572, email: labora.tallinn@gmail.com
  3. Ukraina Оrganisatsioonide Assotsiatsioon Eestis (UOAE) juures tegutseb kolm pühapäevakooli Tallinnas, Valgas ja Tapal. UOAE-sse kuulub 13 liikmesorganisatsiooni, kelle juhatus asub Tallinnas, Tapal, Valgas, Paides, Paldiskis ja Pärnus. Kontaktid: UOAE juhataja- Vladimir Palamar, info@ukraine.ee; ukrainaoae@gmail.com, tel 55659763

 

Ülevaade Ukraina kodanike võimalustest Eestisse tulla ja Eestis viibida eesti, ukraina, inglise ja vene keeles:

 

Rohkem infot: https://www.kriis.ee

Töötukassa avas tööpakkumiste keskkonna Ukraina sõjapõgenikele

3/3/22

Ukraina sõjaolukorra tõttu on Eestisse jõudnud või peatselt jõudmas inimesi, kes on valmis ka Eestis tööle asuma. Eesti Töötukassa avas internetikeskkonna, kus tööandjad saavad panna üles oma tööpakkumised ja Ukrainast saabunud inimesed saavad tööandjatega ühendust võtta ning uurida töövõimaluste kohta.

 

Virtuaalse messikeskkonnaga saab tutvuda järgmisel aadressil: https://www.onlineexpo.com/ee/tookohad-ukrainlaste-jaoks-eestis/

 

Töökohtade vahendamiseks luuakse online keskkonda igale tööandjale virtuaalne messiboks, kus ta tutvustab ennast ning pakutavaid töökohti. Osalemine on tööandjatele ning tööotsijatele tasuta.

 

Kui soovite Ukrainast saabujatele tööd pakkuda, siis palume registreeruda eelpool välja toodud keskkonnas asuva vormi kaudu. Peale registreerumist edastatakse teile kasutajatunnus ning parool, millega on võimalik keskkonda siseneda ning seejärel sisestada vajalik info. Mida rohkem infot jagate, seda lihtsam on tööotsijatel aru saada pakutavatest võimalustest, kindlasti tuleb sisestada järgmine info:

 • tööandja tutvustus;
 • töökohtade info (võivad olla URL lingid töökuulutuste portaalidest), sh tuleb ära märkida millistes maakondades tööd pakutakse
 • kontaktandmed, kuhu tööotsijad saavad pöörduda- telefon, meiliaadress.

 

Soovitame lisada ka järgmise info:

 • ettevõtte logo (.png; .gif; .jpg; .jpeg; svg)
 • soovi korral virtuaalse stendi päisepilt vähemalt 1920x1080px(.jpg; .jpeg; .svg; .png)
 • muu kontaktinfo- aadress; kodulehekülg jne

 

Võimalusel palume info sisestada ka vene ja/või inglise keeles, kui see võimalus puudub, pakub keskkond automaattõlget (sel juhul sisestage info vaid eesti keeles). Juhul, kui vajate info sisestamisel abi, siis palume sellest teada anda aadressile helpdesk@onlineexpo.com.  

 

Kõigi küsimuste korral on teil võimalik pöörduda ka oma maakondliku osakonna tööandjate konsultandi poole, kelle kontaktid on leitavad siit: https://www.tootukassa.ee/et/otseteed/tooandjate-konsultantide-kontaktid.