Elva Vallavalitsuse nädalakiri 22.11.-28.11.2021

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 22.11.-28.11.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

 

KULTUUR, HARIDUS & NOORSOOTÖÖ

Taas on see imeline aeg kätte jõudnud! 

Kutsume kõiki koos pere ja sõpradega kaunisse Ulila talveaeda viiendale Kogupere Jõulupeole! 

Üritus toimub 19. detsembril 2021 kell 18.00-21.00 Ulila Suveaias. 

See on koht ja pidu, kus tõeline jõulutunne hinge poeb, sest kohale saabuvad igast ilmakaarest päris jõuluvanad, et koos teiega laulda tuntud talve- ja jõululaule. 

Taas esinevad Eesti Jõuluvanade Seltsi ansambli armastatud jõuluvanad. 

Kaasa laulmiseks on laulusõnad suurel ekraanil. 

Külma peletamiseks saab sooja tantsumängudest ja kuumast jõuluglögist ning avatud on Sõbra Pesa jõulukohvik. 

Õhtu lõppeb koguperefilmiga Jõulud Džunglis. 
 

Jõulupidu on kõigile TASUTA
 

Sündmust korraldavad Ulila Suveaed, Uula Huvikeskus ja Ulila keskus. 

Kindlasti peab meeles pidama COVID 19 reegleid, mille on kehtestanud EV Valitsus. 

  

Muinasjutulise kohtumiseni! 

  

Kogupere Jõulupidu toetavad: 

Elva Vald 

Sooveere MTÜ 

Ulila Keskus 

Uula Huvikeskus 

Uula Külaselts 

Sound Group OÜ 

ET Peokorraldus 

Kinokoda 

 

 

SOTSIAAL JA TERVIS

Hille Deede, Rutt Hanni ja Eve Jõgi osalesid 23-24.11.2021 EMITA koolitusel "Kliendi profileerimine ja motiveerimine".
Koolitusel tutvustasid koolitajad Elina Malleus ja Siim Värv motiveeriva intervjueerimise tausta ning andsid ülevaate muutuste esilekutsumise ja olukorra samaks jäämisega seotud mõttemustritest, otsustamise tsüklist, tagasilanguse esinemisest ning motiveerimise võimalustest erineva eneseusu ja probleemi tähtsusega olukordades. Koolituse käigus tehti palju praktilisi ülesandeid harjutamaks motiveeriva intervjueerimise protsessi käigus kasutatavaid strateegiaid. 

 

 

25.novembril osalesid Eve Jõgi ja Hille Deede lastekaitsealasel veebiseminaril “Lähisuhtevald ja lastekaitse”. 
Seminaril rääkisid riigiprokurör Karin Talviste ja Kristiina Luht Sotsiaalministeeriumist Eesti kurvast lähisuhtevägivalla statistikast, kohtunik Leanika Tamm avas suhtluskorravaidluste eri külgi. Lastepsühholoog Mariana Saksniit tutvustas laste arengut ja kinnitas, et mida varasemas arenguetapis on laps trauma(d) saanud ja mida pikaajalisemalt on need kestnud, seda suurem on kahjustus ja seda keerulisem on sellel lapsel/noorel sirgudes eluga toime tulla, kui ta jääb vajamineval hetkel ilma abita. Abi andmise ja toetavate teenuste võimalusi tutvustasid Anne Haller, Tõnis Palgi ja Heldi McCaskill Sotsiaalkindlustusametist. 

 

 

VALLAMAJANDUS

Elva vallavalitsus müüb auto24.ee portaali oksjonil sõiduauto Volkswagen Polo. 

Oksjon lõppeb 2. detsembril kell 14, auto müügi alghind on 2 500 eurot. 

Sõiduki põhiandmed (reg nr 329MLT): 

 • Esmane registreerimine: 04.11.2008 
 • Kategooria: sõiduauto 
 • Kere nimetus: luukpära 
 • Kere värvus: hall 
 • Mootor: 1390 cm³ 
 • Mootori võimsus: 59 kW 
 • Kütus: Mootoribensiin 
 • Käigukast: manuaal 
 • Veoskeem: esivedu 

Oksjon on tagatisrahata ning oksjonil saab osaleda SIIN

  

Lisainfo: 
Terje Korss, vallavaraspetsialist 
terje.korss@elva.ee, 530 20 888 

 

 

JUHTIMINE

Elva vallavolikogu esimeheks valiti Sulev Kuus 

 22. novembril toimus Elva vallavolikogu istung ning päevakorras oli volikogu esimehe ja aseesimehe valimised. 
Volikogu esimehe kandidaadiks esitati Meelis Kask ja Sulev Kuus. 15 poolthäälega osutus valituks Sulev Kuus. 
 
Aseesimehe kandidaadiks esitati Meelis Kask ning 27 poolthäälega valiti Elva vallavolikogu aseesimeheks Meelis Kask. 
 
Elva vallavolikogu 1. istung toimus 15. novembril ning siis ei osutunud volikogu esimees valituks. 
 
Järgmine volikogu istung toimub 29. novembril ning muuhulgas on päevakorras vallavanema valimine ja vallavalitsuse kinnitamine. 
 
Pildil vasakult Meelis Kask ja Sulev Kuus. 

 

ARENG JA PLANEERING

Konguta Rahvamaja arengukava aastateks 2021-2025 on avalikul väljapanekul. Arengukava on kättesaadav SIIT

Arvamusi ja ettepanekuid oodatakse kirjalikult e-aadressile konguta.rahvamaja@elva.ee kuni 3.12.2021 (k.a). 

VARIA

Pea veerandsada Tartumaa korteriühistut on tundnud huvi KredExi toetusmeetmete vastu 

Alates kevadest nõustavad maakondlikud arenduskeskused (MAK) üle Eesti korteriühistuid tasuta erinevate KredExi toetuste, laenu ja käenduse teemal ning Tartu maakonnas on seda võimalust viimastel kuudel kasutanud 23 ühistut.  

"KredEx teeb alates kevadest koostööd maakondlike arenduskeskustega, et pakkuda ühistutele ja tulevikus ka eraisikutele parimat võimalikku kohapealset nõustamist ning seda kohalikke olusid hästi tundvate ekspertide poolt," lausus KredExi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu. "Esimeste kuude statistika näitab, et tegemist oli ülimalt vajaliku ja oodatud teenusega, kuna üle Eesti on nõustamisvõimalust kasutanud 430 ühistut." 

Tartu Ärinõuandla SA juhtaja Jan Läti sõnul on ühistud selle võimaluse tänuga vastu võtnud ning kokku on viimasel neljal kuul korterelamute energiatõhusamaks muutmise võimaluste ja KredExi toetusmeetmete vastu huvi tundnud 23 ühistut.  

"Huvi on tuntud kõigi korterelamutele suunatud teenuste ehk nii renoveerimislaenu, käenduste kui ka rekonstrueerimistoetuste vastu. Ühistute tagasiside kohaselt on väga positiivne just võimalus infot oma kodukohast saada, kuna see annab lisamotivatsiooni ja lihtsustab korterelamu uuendamise ja energiatõhususe suurendamisega edasi liikumiseks," lausus Jan Lätt.  

Ühistud võivad maakondliku arenduskeskuse konsultandi kutsuda ka korteriühistu koosolekule, et ühistuliikmed saaksid otse eksperdilt neid huvitavaid erinevaid küsimusi küsida ning Tartumaal on konsultant juba ühe ühistu liikmetega kohtumas käinud. "Usume, et järgmisel aastal, kui on lähenemas uus taotlusvoor, kasvab ka ühistute huvi konsultante koosolekule kutsuda," lisas ta.   

Eelmisel aastal jagati korterelamutele erakorraliselt 100 miljonit eurot toetust, millega tehakse korda umbes 310 maja Eestis. Järgnevatel aastatel jagab KredEx toetustena stabiilselt 50-60 miljonit eurot aastas ehk igal aastal saab korda teha vähemalt paarsada maja. 

Maakondlikust arenduskeskusest saavad korteriühistud abi küsida nii erinevate teenuste tingimuste ja sobivuse, taotluste nõuete, ajakava kui vajalike tähtaegade kohta. Vajadusel pakuvad konsultandid abi ka KredExi taotluse täitmisel ja esitamisel. 

Nõustamisteenust saavad ühistud kasutada 14 arenduskeskuses üle Eesti, vaid Harjumaal pakub konsultatsiooni arenduskeskuse asemel endiselt KredEx.  

KredEx pakub korterelamute korrastamiseks ja energiasäästu kasvatamiseks erinevaid toetusi, otselaenu ja käendust. Alates 2015. aastast on KredExi toel üle Eesti korda tehtud ligi 750 korterelamut. 

  

Konsultatsiooni kasutamiseks tuleb korteriühistul võtta kohtumise kokkuleppimiseks ühendust Tartu Ärinõuandla konsultandiga, lähemalt leiab infot: 

https://arinouandla.ee/mittetulundusuhing/korteriuhistute-noustamine-kredexi-teenuste-osas/

 

Sellel nädalal asendati Elva Maximas (Valga maantee 5) asuv LHV ja Luminori kliente teenindav sularahaautomaat uuega. Uus automaat võimaldab lisaks raha väljavõtmisele ka sularaha sissemaksmist. Kindlasti on see oodatud uuendus ümbruskonna mitmetele ettevõtjatele, kes nüüd sularahatehinguid mugavamalt teha saavad.

Käimasolevate pangaautomaatide võrgustiku värskendamistööde tulemusena viiakse igasse maakonda recycler-automaat ja lisatakse pangaautomaat mitmesse väikeasulasse, kus see seni puudus. Lisaks asendatakse mitmed aegunud automaadid täiesti uute ja senisest kasutajasõbralikemate mudelitega.

LHV Pank     
lhv.ee

 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 

 

Elva Vallavalitsus
elva@elva.ee
www.elva.ee

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 15.11.-21.11.2021

 

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 15.11.-21.11.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

 

 

KULTUUR, HARIDUS ,NOORSOOTÖÖ

Elva keskväljaku galeriis võib alates 9. novembrist uudistada fotonäitust, mis on kokku kogutud #elavelva fotokonkursi raames esitatud parimatest fotodest. 

Elva valla sihtkohabrändi tutvustamisega kutsuti kõiki külastajaid ja elanikke suve jooksul üles jagama oma meeleolukaid ja põnevaid kogemusi Elva vallas puhates, matkates, sportides, kultuuri nautides või igapäevaelu toimetusi tehes. Selleks tuli oma sotsiaalmeediapostituse juurde märkida #elavelva või postitada oma foto/video fotokonkursi Facebooki lehele, et kõik põnevad seiklused oleksid ülesleitavad. 

Teemaviitega #elavelva fotodest valiti välja parimad ning need fotod kaunistavadki Elva keskväljaku galeriid. 

Elva valla turismijuht Moonika Einaste ütles, et Elva keskväljaku galeriist sai valla esimene elav galerii, kus hakatakse mõne aja tagant fotosid uute vastu välja vahetama. "Idee elavast galeriist pärineb valla arhitektilt Jaanika Saarelt ning edasiarendus Merilyn Sädelt. See oli ja on suurepärane võimalus näidata, millised elavad hetked ja kohad on külaliste ja kohalike silmis jagamist väärt." Ta lisas, et teemaviitega #elavelva võib jätkuvalt oma fotosid sotsiaalmeediasse postitada, sest galeriid uuendatakse jooksvalt, peale selle on plaanis seesuguseid galeriisid avada ka mujal vallas. 

„Lisaks soovime kasutada parimaid fotosid ja videoid ka Elvat tutvustavates turundus- ja reklaammaterjalides, sest kõige paremini saabki sihtkoha võludest aimu just läbi kogemuste ja lugude," ütles Einaste ja lisas, et see on igaühele põnev võimalus rääkida kaasa Elava Elva olemuses ja loos. 

Galerii kujunduse autor on Ivo Kosk. 

Elav Elva ühendab kogu Elva valla piirkonna võimalused nii suvel kui ka talvel. Elav Elva aitab leida üles Elva valla pärlid - erinevad sihtkohad, kaunid vaatamisväärsused, sportlikud tegevused, kultuursed vahepalad ja metsiku looduse nautimise võimalused. 


Lisainfo: 
Moonika Einaste 
TURISMIJUHT  |  SA Elva Kultuur ja Sport 
 
mob +372 5353 6329 
e-post moonika.einaste@elva.ee 
Elva Kultuurikeskus Kesk 30, 61507 Elva

 

 

ARENG JA PLANEERING

Algatati ridaelamu detailplaneering 

Vallavalitsus algatas 16. novembril Elva linnas Käärdi tee 5 kinnistu detailplaneeringu. Detailplaneeringu algatamise eesmärk on kaaluda kinnistu jagamist kaheks elamukrundiks ning määrata ehitusõigus kahe (kolmesektsiooniga) ridaelamu ehitamiseks. Lisaks lahendatakse juurdepääs, parkimine, tehnovõrkudega varustamine, haljastus ja heakord. 

Detailplaneeringu lähteseisukohtadega on võimalik tutvuda veebilehel  https://www.elva.ee/planeeringud.  


Lisainfo:
Maarika Uprus, planeeringuspetsialist 
Maarika.uprus@elva.ee  

 

 

VALLAMAJANDUS

6. novembril toimunud Uuskasutuskeskuse kogumisringist võtsid Elva valla inimesed aktiivselt osa. Tunni aja jooksul koguti Elvast kokku terve kaubikutäis asju. 

"Uuskasutuskeskus tänab südamest kõiki inimesi, kes osalesid 6. novembril Nõo ja Elva kogumiskampaanial ning andsid oma korralikud asjad, mida nad ise enam ei vaja, uuele ringile. Nii oleme koos panustanud puhtamasse Eesti keskkonda. Suur aitäh teile!" tänab Uuskasutuskeskuse tegevjuht Diana Paakspuu kõiki osalejaid. 

Kuna huvi oli suur plaanib Elva vald koostöös Uuskasutuskeskusega uuel aastal korraldada taas uusi kogumisringe. 

Uuskasutuskeskuse kaubikusse sai ära anda puhtaid ja terveid rõivaid, jalanõusid, mänguasju, nõusid, köögitarbeid, raamatuid, spordi- ja hobitarbeid, kodutekstiile, sisustusesemeid ja väiksemat kodutehnikat. 

Lisainfo: 
Margit Berg-Jürgens, keskkonnaspetsialist 
margit.berg-jurgens@elva.ee

 

 

JUHTIMINE

15. novembril toimus Elva kultuurikeskuses Elva vallavolikogu teise koosseisu esimene istung. 

Päevakorras oli volikogu esimehe ja aseesimehe valimised ja vallavalitsuse lahkumispalve ärakuulamine. Istungist võtsid kohapeal osa kõik 29 volikogu liiget. 

Volikogu esimehe kohale esitati üks kandidaat – Aivar Õun (EKRE). Volikogu esimehe valimiseks on vajalik volikogu koosseisu häälteenamus, ehk vähemalt 15 poolthäält. Toimusid salajased hääletused. 

Esimese hääletusvooru tulemused olid: poolt 14, vastu 13 ning erapooletuid 2. 

Valla põhimääruse alusel viis valimiskomisjon läbi teise hääletusvooru eelmises voorus esitatud kandidaadiga. 

Teisel salajasel valimisel olid hääletustulemused järgmised: poolt 13, vastu 14 ning erapooletuid 2. 

Vastavalt hääletuste tulemustele jäi sel korral Elva vallavolikogu esimees valimata. Sellest tulenevalt ei olnud võimalik valida ka volikogu aseesimeest päevakorrapunktis nr 2. 

Istungi kolmanda punktina kuulati ära Elva vallavalitsuse lahkumispalve. 

Ühiselt lepiti kokku, et vallavolikogu koguneb uuesti 22. novembril kell 16 Elva vallamaja volikogu saalis (Kesk 32, Elva), kus tulevad taas päevakorda volikogu esimehe ja aseesimehe valimised. 

 

 

KOOSTÖÖ JA KOGUKOND

17. novembril korraldasid Lõuna Päästekeskuse, Eesti Raudtee, Lõuna Prefektuuri, Tartu Kiirabi, Elva Vallavalitsuse, Operaili ja paljude teised ametiasutused Elva Side tänava raudteeülesõidu piirkonnas õppuse, et harjutada tegutsemist raudteel toimunud õnnetuse korral. 

Õppus toimus Elvas Side tänava raudtee ülesõidu piirkonnas ning sealsel raudtee ülesõidukohal. Koos vabatahtlikega osales õppusel üle 120 inimese. 

Õppusel mängiti läbi päästemeeskondade tegutsemine kaubarongi ja kahe sõiduauto kokkupõrke puhul raudtee ülesõidukohal. „Eelkõige oli oluline harjutada erinevate ametkondade koostööd ning tegevusi kaubavagunitest lekete peatamisteks, samuti paljude traumahaigete käsitlemist raudteeõnnetuse puhul ning kohalik elanike evakueerimist.  Selleks, et olukord oleks võimalikult reaalne, kaasati sündmuste läbimängimiseks Operaili kaubavedur ja meeskond, Eesti Raudtee tuletõrjerongi vagunid ning Keskkonnaamet, kes harjutasid keskkonnareostuse vältimist. 

Õppuse tegi eriliseks see, et esimest korda kaasati ka Sotsiaalkindlustusameti väljareageeriva kriisiabi ning Ohvriabi meeskonnad, et vajadusel pakkuda õnnetusega lähemalt või kaugemalt seotud inimestele psühholoogilist abi. Selleks puhuks kaasati õppusele näitlejahingega inimesi, kes mängisid kannatanute lähedasi ning sündmuse pealtnägijaid.  

Õppuse eesmärgid said üldjoontes täidetud. Lisaks koguti rohkelt kogemusi, tähelepanekuid ning teadmisi, kuidas olla veelgi paremini sarnasteks sündmusteks valmis. Oleme tõeliselt õnnelikud ja tänulik, et selline õppus toimus just Elva vallas. 

 

 

VARIA

Eestis on elundidoonorluse tahteavalduse täitnud vaid 2,1% täiskasvanud elanikkonnast. Eesmärk on nelja aasta jooksul tõsta tahteavalduste määr 10%-ni. Selleni jõudmiseks pöörab Tervisekassa novembris tähelepanu elundidoonorlusele – innustab inimesi täitma organidoonoriks olemise tahteavaldust ja julgustab lähedastega teemast rääkima. 

Sotsiaalministeeriumi 2019. aastal tellitud uuringust inimeste hoiakutest elundidoonorluse suhtes selgus, et pisut enam kui pooled Eesti elanikud oleksid nõus oma elundite surmajärgse loovutamisega, kuid tahteavalduse on täitnud vaid 2,1% täiskasvanud elanikkonnast. Tartu Ülikooli Kliinikumi transplantatsioonikeskuse direktori dr Virge Palli sõnul on Eesti elanike hoiak elundidoonorluse suhtes avatud, kuid oma sellekohasest otsusest mitte teada andmisel ei pruugi soovitud heategu jõuda abivajajateni. 

„Elundite ja kudede loovutamisega nõustumine on heategu, mis võib olla ainus võimalus inimese elu päästmiseks. Tõenäosus, et inimene sureb ajusurma on oluliselt väiksem kui see, et ta võib ise vajada siirdamist. Seega on ülioluline, et Eestis oleks piisavalt inimesi, kes on tahteavalduse alusel andnud nõusoleku elundidoonoriks olla," ütles Pall.  

Elektroonilise tahteavalduse täitmine on lihtne – kõik täisealised inimesed saavad seda teha juba tuttavaks saanud patsiendiportaalis www.digilugu.ee. Menüüst tuleb valida tahteavaldused ning märkida oma otsus – kas nõusolek või keeldumine – ning kinnitada see digiallkirjaga. „Allkirjastatud tahteavaldust saab digiloos alati muuta, kuid kindlasti tuleks oma otsusest anda teada ka lähedastele," selgitas Pall. 

„Perekonna roll on elundidoonorluse juures oluline – kui inimene ise tahteavaldust täitnud ei ole, püütakse lahkunu tahe välja selgitada lähedastega vesteldes. Olles teadlik pereliikme eluajal tehtud otsusest, on tema lähedastel keerulisel hetkel kergem," lisas Pall. 

Eestis on hetkel ligi 70 raske elundipuudulikkusega inimest, kes vajavad elundisiirdamist. Selleks, et siirdamist ootavad patsiendid saaksid õigeaegset ravi, on oluline iga ühiskonnaliikme panus. Ühel organidoonoril on võimalik kinkida uus elu kuni kaheksale inimesele. 

Lisainfo: www.elundidoonorlus.ee

 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 
 

Elva Vallavalitsus

elva@elva.ee
www.elva.ee

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 08.11.-14.11.2021

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 08.11.-14.11.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

KULTUUR, HARIDUSNOORSOOTÖÖ

Elva linnaraamatukogu kutsub jalutuskäikudele raamatukoguhoidjaga 

Kui teile meeldib kõndida, soovite veeta tunnikese mõnusas seltskonnas värskes õhus ja avastada Elvat, siis olete oodatud neljapäeviti jalutuskäikudele. 

Igal käigul on oma kindel siht ja rahulik tempo. 

Riietus vastavalt ilmale. Novembri ilma me ette ei tea, aga lubame ennast üllatada ja olla valmis parimaks. 

Jalutuskäigud algavad neljapäeviti kell 11 Elva raamatukogu eest ja kestavad umbes tund aega. 

Lisainfo telefonil 745 6755 või 5300 2054 

 

 

10. novembrist saavad huvilised kandideerida Haridus- ja noorteameti inspiratsiooniprogrammi "Jah! Õpetajaks!" Programmi eesmärk on julgustada ja toetada inimesi, kes soovivad teha karjääripöörde ja asuda või naasta õpetajaametisse. Kohtade arv on piiratud. 

Õpetajaametit tutvustav programm "Jah! Õpetajaks!" stardib kolmandat korda. "Elukestev õpe on üha populaarsem ja ka õpetajaametisse jõuab rohkem neid inimesi, kes on alustanud oma karjääri hoopis muul elualal. Mitmed inspiratsiooniprogrammi vilistlased on läinud uuesti ülikooli, seekord aga õpetajakoolituse erialale ning nii mõnigi programmi lõpetanu on juba asunud koolis tööle õpetajana," rääkis Haridus- ja noorteameti projektijuht Kadri Ratas. "Tänasest pakume juba kolmandat korda õpetajaametist huvitatutele võimalust programmis osaleda ja saada ülevaatlik sissevaade, mida õppimine ning õpetamine tänapäeval endast kujutavad,"  selgitas Ratas.   

Neljast moodulist koosnev programm algab jaanuaris ja kestab aprillini. Programmi jooksul toimuvad koolitused nüüdisaegsest õpikäsitusest, õpistrateegiatest, tunni disainimisest ja enesejuhtimisest. 

Programm on mõeldud inimesele, kes otsib uusi arenguvõimalusi; kes soovib teha tähendusrikast tööd; tahab end proovile panna ja mõjutada tuleviku ühiskonda; kellele meeldib luua väärtust ja iga päev ise areneda. 

Programmi oodatakse kandidaate, kes on valmis olema noortele eeskujuks, on magistrikraadiga oma valdkonna spetsialistid (kraad võib olla omandamisel) ja plaanivad teha karjääripööret. Oodatud on ka kunagi õpetajaks õppinud, kes pole selles ametis töötanud või on vahepeal teise karjääritee valinud ning kaaluvad nüüd õpetajaametisse naasmist. 

Programmis osalemiseks palume saata motivatsioonikiri ja CV 2. detsembriks 2021 aadressile: kadri.ratas@harno.ee. "Jah! Õpetajaks!" programmi võetakse vastu 15 osalejat. 

Koostöös Haridus- ja teadusministeeriumiga on Haridus- ja noorteameti eesmärk edendada ühiskonnas õpetajaameti väärtustamise ja atraktiivsuse kasvu. Tegevusi toetab Euroopa Sotsiaalfond. 
 

Lisainfo: 
Haridus- ja noorteamet 
opetaja@harno.ee 
+372 51 21 131 

 

 

Neljapäeval, 11. novembril osales abivallavanem Marika Saar Eesti Linnade ja Valdade Liidu hariduse ja noorsootöö töörühma kohtumisel, kus vaadati üle ettepanekud riigieelarve ja riigieelarvestrateegia läbirääkimisteks. Jätkuvalt on aktuaalne hariduse rahastamismudeli üle vaatamine, õpetajate palgaraha suurendamine ja huvihariduse ja huvitegevuse toetuse taastamine.  

 

 

ARENG JA PLANEERING

Elva vallavalitsus algatas 12. oktoobril Käo külas Vana-Angaste maaüksuse osa detailplaneeringu

Planeeringuala moodustab ca 8,8 ha ning hõlmab osaliselt Vana-Angaste kinnistut ning juurdepääsu tee lahendamiseks Ülase tänavat. 

Planeeringu eesmärk on Elva-Rannu tee poolsesse piirkonda elamuarendusala kavandamine. Planeering näeb ette elamu- ta transpordimaa kruntide moodustamise ning annab ehitusõiguse üksikelamute ja kvartalisiseste teede ehitamiseks. Peale selle määratakse liikluskorralduse ja parkimise põhimõtted ning antakse heakorrastuse, haljastuse ja tehnovõrkudega varustamise põhimõtteline lahendus. 

 

 

Elva vallavalitsus algatas 2. novembril Rämsi külas Tiidriku tee 5 ja 7 kinnistute detailplaneeringu.

Planeeringuala moodustab ca 8816 m2. Juurdepääs alale tagatakse avalikult kasutatavalt Tiidriku teelt. Detailplaneeringu  koostamise  eesmärk  on  detailplaneeringu  ala  jagamine  kolmeks elamumaa krundiks ning üheks juurdepääsu tee krundiks. Elamukruntidele määratakse ehitusõigus üksikelamute  ehitamiseks. Peale selle määratakse liikluskorralduse ja parkimise põhimõtted ning antakse heakorrastuse, haljastuse ja tehnovõrkudega varustamise põhimõtteline lahendus.

Detailplaneeringute lähteseisukohtadega on võimalik tutvuda valla veebilehel https://www.elva.ee/planeeringud

 

 

Elva vallavalitsus kehtestas 2. novembril Kalme külas Mesika 32 kinnistu detailplaneeringu. Mesika 32 krundi kasutamise sihtotstarbeks määratakse üksikelamu maa ning krundile on lubatud ehitada üks üksikelamu ja kuni kaks abihoonet. Juurdepääs krundile on tagatud avalikult kasutatavalt Mesika tänavalt. Planeering näeb ette krundi liitmise ühisvee ja -kanalisatsiooniga. 

Detailplaneeringuga on võimalik tutvuda valla veebilehel https://www.elva.ee/planeeringud

Lisainfo: 
Maarika Uprus, planeeringuspetsialist 
maarika.uprus@elva.ee  või 527 186 

 

 

JUHTIMINE

Elva valla valimiskomisjon registreeris 10. novembril Elva valla volikogu II koosseisu liikmed (valimiskomisjoni otsus nr 10-6/14). Otsus on avaldatud valla dokumendiregistris. 

Volikogu liikmete volitused algavad valimistulemuste väljakuulutamisele järgneval päeval ehk homsest, 11. novembrist 2021. 

Volikogu liikmed on:  
Maano Koemets 
Peeter Ernits 
Marek Pihlak 
Heiki Hansen 
Toomas Laatsit 
Rein Abel 
Priit Värv 
Toomas Järveoja 
Juhani Jaeger 
Birgit Lõhmus-Komleva  
Sulev Kuus 
Silver Laks 
Inna-Inga Kalmus  
Urmas Kruuse 
Aivar Õun 
Fred Koppel 
Marika Saar 
Lauri Koni 
Mikk Järv 
Margus Ivask 
Enn Tobre 
August Vester 
Tõnu Aigro 
Peeter Laasik 
Kertu Vuks 
Kristjan Vilu 
Meelis Kask 
Raimond Pihlap 
Hillar Hänilane   

 

Elva vallavolikogu II koosseisu 1. istung toimub 15. novembril algusega kell 16 Elva kultuurikeskuse saalis (Kesk 30, Elva linn) 
 

Istungi päevakord: 

1. Volikogu esimehe valimine 

Ettekandja: Elva valla valimiskomisjoni esimees Salle Ritso 

2. Volikogu aseesimehe valimine 

Ettekandja: volikogu esimees 

3. Vallavalitsuse lahkumispalve ärakuulamine 

Ettekandja: vallavanem Heiki Hansen 
 

Seoses koroonaviiruse leviku väga kõrge tasemega, soovitame avalikkusel vaadata istungi ülekannet valla Youtube'i kontolt

Istungisaali lubatakse külalisi ainult maskiga. Kui saalis tekib probleeme hajutatuse nõude täitmisega, siis hakatakse külaliste hulka piirama. 

  

Volikogu istungeid saab jälgida: 

 

VARIA

Üle kümne aasta toimuv Eesti suur rahva- ja eluruumide loendus on kohe ukse ees. Seekord on tegemist suuresti registripõhise e-loendusega, mis tähendab, et alusena kasutatakse 30 erinevat registrit, nendest olulisimatena rahvastiku- ja ehitisregistri andmeid. Täna on ka juba alanud loenduse esimene etapp, kus riik kutsub kõiki inimesi oma rahvastikuregistri andmed üle vaatama, vajadusel täiendama ja muutma.  

Selle aasta lõpus toimub Eestis rahva ja eluruumide loendus. Kümme aastat tagasi tuli loendaja koju ning ühiselt märgiti muuhulgas üles nii pereliikmete andmed kui ka eluruumide suurus, köögi ja vannitoa olemasolu jne. Seekord saame suurema osa vajalikest andmetest e-riigile kohaselt registritest ja küsitluse ankeet saab olema kõigest lehekülg. Rahvaloenduse projektijuht Liina Osila toob välja kõige olulisema, mida loenduse kohta praegu teadma peaks. 
 
Loendus põhineb suures osas registriandmetel 
E-riigile kohaselt korraldame loenduse suuresti registrite põhiselt. See tähendab, et riik saab pea kogu vajamineva info erinevatest riiklikest registritest. Näiteks rahvastikuregistrist, ehitisregistrist, hariduse infosüsteemist. Kokku on loenduse jaoks kasutatavaid registreid ligi 30. Peale registritest andmete kokku kogumise toimub ka valikuuring, mille lühikesele küsimustikule saavad vastata kõik Eesti inimesed. 
 
Esimene käik on rahvastikuregistrisse 
Loenduse ja registrite andmete kasutamise eelduseks on, et sealne info oleks ajakohane ja usaldusväärne. Selleks ongi vaja iga Eesti elaniku panust. Kutsume kõiki esimese sammuna rahvastikuregistrist oma andmeid üle vaatama ning ajakohastama oma hariduse, rahvuse, elukoha andmeid ning kontakte. Registris saab lisada elukohana ka mitu aadressi ehk kui alalisi elukohti on mitu, siis tuleb valida üks neist peamiseks ning ülejäänud aadressid saab esitada lisa-aadressidena. Eesti seaduste järgi tuleks uude kohta kolides end kuni 14 päeva jooksul rahvastikuregistris registreerida ja see kehtib ka rendikorterite puhul. Andmete korrastamine on suur samm eesootava e-loenduse õnnestumiseks.  
 
E-küsimustik avaneb vastamiseks 28. detsembril 
Valikuuringusse valitud 60 000 inimesele on küsitlusele vastamine kohustuslik, kuid vastama on oodatud kõik Eesti elanikud. Küsimustikus on mõned küsimused keelte (sh emakeele) oskuse, rahvuse, murrete, religiooni, tervise ja rände kohta. Millegi üleliigse küsimiseks või juba registrites olemasoleva kohta keegi inimesi tülitama ei hakka. Valikuuring on veebis vastamiseks avatud vahemikus 28. detsember 2021 - 15. jaanuar 2022. Julgustame kõiki seda täitma, iga vastus läheb arvesse ja on väga oluline täpsete tulemuste saamiseks. 
 
Loendusmoment on aasta viimane päev 
Üks rahvaloenduse põhimõtteid on ühtne loendusmoment ehk konkreetne kokkulepitud ajahetk, mis seisuga andmeid kogutakse olenemata andmete esitamise ajast või viisist. Eesti loendusmoment on sel korral 31.12.2021 kell 00.00 ehk kõik nii registrite kui ka küsitluse andmed kogutakse selle kuupäeva seisuga ning nii tekib nii-öelda pilt meie rahvastiku, perekondade ja eluruumide seisust just sel ajahetkel. Nii toimides on andmed võrreldavad ka rahvusvaheliselt. Kui perre sünnib laps 31.12.2021 kl 00.15 siis see laps seekordses rahvaloenduses ei kajastu. 
 
Ettevaatust kelmidega 
Kõigil tasub olla jätkuvalt tähelepanelik, sest mitmetes riikides on rahvaloenduse tuules ka kelmid aktiviseerunud. Ka Eestis võivad pahatahtlike eesmärkidega inimesed paraku rahvaloenduses näha võimalust inimeste kõnetamiseks. Seetõttu tuletame meelde – rahvaloendaja ei küsi kunagi Sinu ID-kaardi või pangaparoole, krediit- või deebetkaardi numbreid, palgainfot. Samuti ei nõuta küsitlemise eest tasu ega ka vastamata jätmise eest ei trahvita. Igasugusest kahtlustest tuleks kindlasti politseile teada anda. 
 
Lisainfot rahvaloenduse kohta saab uurida kodulehelt www.rahvaloendus.ee ning küsida statistikaameti telefonil 6259300. 

 

 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 

 

Elva Vallavalitsus

elva@elva.ee
www.elva.ee

 

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 01.11.-07.11.2021

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 01.11.-07.11.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

SOTSIAAL JA TERVIS

Seoses Tartu ülikooli rektoraadi otsusega, on aasta lõpuni peatatud auditoorsed loengud Väärikate Ülikooli raames. 

Praegu on lubatud tegevused ainult kuni 20 liikmelistes gruppides. 

Väärikate Ülikooli korraldajad võtavad sel õppeaastal siiamaani loengutes osalenud inimestega ise ühendust. Uusi osalejaid hetkel ei registreerita. 

Lisainfo: 

Gerda Kiipli-Hiir 
tel 5374 9121 

 

 

Oodatakse osalema PREP-paarissuhtekoolitusel 

Kutsume Elva valla paare osalema PREP-paarisuhtekoolitusel. PREP tähendab tõlkes Paarisuhte rahulolu edendamise programmi. Osaleda saavad nii need, kes on oma paarisuhtega väga rahul, kui ka need, kes leiavad selles puudujääke. Ka koosolemise aeg ei mängi siinkohal olulist rolli. Igat suhet annab viia uuele tasemele, kui selleks on olemas tahe.  

PS! PREP ei sisalda grupitöid, kus paarid peaksid omavahelisi asju avalikult arutama või teistega jagama. Kursusel tehtavad paarisuhteharjutused toimuvad vaid partnerite vahel. Koolitajad aitavad paare harjutuste läbiviimisel, et dialoogid kulgeks efektiivselt, positiivselt ja turvaliselt. 

VALLAMAJANDUS

Arbi ja Verevi järve äärsed niitmis- ja puhastustööd on lõppenud  

Oktoobris toimusid erinevad tööd Verevi ja Arbi järve kallastel ning vees.  

Teostati järgmised tööd: 

 • teostati kaldalähedastes piirkondades ujulehtedega taimede niitmistöid; 
 • Verevi järve supluskohast eemaldati pilliroogu; 
 • puhastati Arbi järve väljavoolu taimestikust ja setetest; 
 • Arbi järve ujumiskoha ees oleva kraavil teostati korrastustöid; 
 • Arbi järve kõnnitee servas olevad kraavid said setetest puhastatud. 

Töid teostas vees Vibur OÜ ja kaldal Melior-M. Teostatud tööde maksumus oli ligikaudu 8060 eurot. 

Lisainfo: 
Margit Berg-Jürgens, keskkonnaspetsialist 
margit.berg-jurgens@elva.ee või tel 5305 2500 

Fotod: vasakul Arbi järve väljavool enne ja paremal peale teostatud puhastustöid. 

 

 

Rõngus algasid Aia ja Nooruse tänava rekonstrueerimise tööd

Ülemööödunud nädalal sõlmiti riigihanke „Rõngu Aia ja Nooruse tn rekonstrueerimine ja parkla ehitus" tööde teostamiseks leping OÜ-ga Kivipartner.

Tööde eesmärk on rajada Aia tänava äärde parkla ja ehitada välja ohutu liikumistee jalakäijatele parklast kuni Nooruse tänavas asuva lasteaiani. Ehitustööde aluseks oleva projekti on koostanud Roadplan OÜ.

Selle nädala alguses alustatakse Aia ja Nooruse tänava asfaltkatte freesimistöödega. Seoses sellega palutakse sõidukeid mitte parkida sõiduteele ega selle servadesse.

Ehitatav parkla tuleb 39-kohaline, millest pool on mõeldud kasutamiseks lasteaia töötajatele ja külastajatele ning teine pool jääb ümberkaudsetele elanikele vabalt kasutamiseks.

Tööde eeldatav valmimise tähtaeg on soodsate ilmastikuolude korral selle aasta lõpus, kuid kui talv tuleb varakult, siis kaetakse teed freesasfaldiga ja asfalteerimine jääb kevadesse.

Lisainfo:
Hegri Narusk, vallamajandusosakonna juhataja
tel 512 9072, hegri.narusk@elva.ee

 

KESKKOND JA HEAKORD

Novembri keskpaigas alustatakse Elva linnas, keskväljaku kõrval oleva mänguväljaku uuendamise töödega. 

Vana mängulinnak likvideeritakse ja alale paigaldatakse uus mängulinnak, kahekohaline kiik tava- ja väikelaste istmetega ning ümber tõstetakse ka olemasolevad vedrukiiged. 

Uue mängulinnaku paigaldab ettevõte Eleri Finants OÜ. Projekti kogumaksus on 19 806 eurot. 

Lisainfo: 
Sten Saarekivi, heakorraspetsialist 
sten.saarekivi@elva.ee, tel 5886 1600 

 

KULTUUR, HARIDUSNOORSOOTÖÖ

Üliõpilased tõttavad koolidele ja lasteaedadele koroonakriisis appi

Koolidele ja lasteaedadele on avatud taotlusvorm, et kutsuda viiruskriisi ajal õpetajakoolituse üliõpilasi vabatahtlikena haridusasutustesse appi. Tänaseks on üle 150 tudengi Tallinna kui ka Tartu ülikoolist endast abipakkujana teada andnud.

Suur osa vabatahtlikest üliõpilastest on tegevõpetaja kogemusega või töötavad õpetajana ka praegu. Tudengid saavad abivajavaid õpetajad toetada mitmel moel: näiteks õpetada tervet klassi, toetada ühte õpilast, viia läbi füüsilisi tunde või olla abiks virtuaalse korraldamisel.

„Distantsõppes on tekkinud muresid nii õpetajatel kui ka õpilastel – mõned neist on ree pealt maha jäänud. Nende tagasi aitamisega on vabatahtlikud üliõpilased väga hästi hakkama saanud," rääkis programmi tutvustavas videoklipis Tallinna Arte gümnaasiumi õppealajuhataja Heli Mänd. Ta lisas, et ka tagasiside üliõpilastele on olnud positiivne nii õpetajate kui ka lapsevanemate poolt.

Koolidele ja lasteaedadele mõeldud abi küsimise taotlusvormi võib täita nii aine- või alushariduse õpetaja, kuid ka näiteks õppejuht. Tallinna ja Tartu ülikoolis vaatavad programmi koordinaatorid iga päev esitatud taotlused üle ning püüavad leida üliõpilaste seast sobiva abilise. Seejärel vahendavad koordinaatorid abi küsinud kooliesindajale üliõpilase kontaktid, et nad omavahel täpsema koostöö kokku saaksid leppida.

Vabatahtlikel üliõpilastel on võimalus programmi käigus koguda ainepunkte, teenida stipendiumit ning lisaks saavad nad sõidukulude kompensatsiooni. Koolidele ja lasteaedadele on programmis osalemine tasuta.

Tallinna ja Tartu ülikooli õpetajahariduse üliõpilased pakuvad Eesti koolidele ja lasteaedadele tuge alates tänavu märtsist. Programm kestab kuni selle aasta 31. detsembrini.

 

VARIA

Eesti Vee-ettevõtete liit: Aeg majapidamistes veesüsteemid üle vaadata ja seada valmis saabuvateks külmakraadideks

Jälle on kätte jõudnud aeg, kui majapidamistes tuleb veesüsteemid üle vaadata ja seada valmis saabuvateks külmakraadideks.

Veesüsteemide kontrollil pidage meeles, et soojustust vajab torustik kütmata keldris ning vundamendist läbiminekul. Ei tohi ära unustada ka koridoris asuvate vee- ja kanalisatsioonitorude soojustamist.

Eesti Vee-ettevõtete liit on koondanud rea soovitusi, mida majapidamistes tuleks järgida vältimaks veesüsteemide külmakahjustusi:

 • Hoones, mida igapäevaselt ei köeta, tuleb vee liikumine hoonesse peatada (sulgeda maakraan või pump kaevus) ning tühjendada torustik, veeboiler, WC-poti loputuskast ja äravool, kraanikausi äravool ja muud veesõlmed.
 • Kasutuses olevates hoonetes vaata üle kogu veevärk veendumaks, et liigne külm ei pääseks ligi. Soojusta torustik, mis võib enim olla mõjutatud välistemperatuurist.
 • Selgita välja, milline on sobilik isolatsioonimaterjal. Vana kasukas ja kaltsud ei anna piisavat kaitset. Torude hea külmakindluse tagab õigest valitud isolatsioon. Küsi nõu ehituskaupade kauplusest või santehnikult.
 • Arvesta ka niiskuse ja tõmbetuulega. Niiskus vähendab soojapidavust ja tõmbetuul kiirendab külmumist. Seepärast vaata üle keldrite aknad ja uksed ning vajadusel tihenda soojakindlamaks.
 • Veearvesti töökindluse tagamiseks kaitse see külma eest. Veearvestit ümbritsev temperatuur ei tohi langeda alla kahe soojakraadi.
 • Lühiajaliseks abinõuks, kui torustikus olev vesi hakkab külmuma, on veekraani nirisema jätmine. Vee liikumine torustikus takistab selle külmumist.
 • Kui siiski juhtub, et veetorustik külmub ära, siis esmalt tee kindlaks koht, kust on külm torustikule ligi pääsenud. Kasuta ülesulatamiseks ohutuid vahenditeid ja varu aega, sest soojendada tuleb aeglaselt, et vältida torustike kahjustusi (sobiv vahend on nt soojapuhur).
 • Kui torustiku külmumine on ulatuslikum, siis pöördu abi saamiseks torutöid teostavate ettevõtete poole.

 

Swedbank hoiatab: Helistamispettuste tegijad on leiutanud uue taktika

Petukõnede tegijad on võtnud kasutusele uue meetodi veenmaks ohvreid, et tegemist on kõnega pangast. Kõne alguses mängitakse ohvrile eestikeelne lindistatud teavitus sisuga: „Tere, Teile helistatakse Swedbankist, hetkel on kõik eestikeelsed teenindajad hõivatud, sellepärast Teiega võtab ühendust venekeelne töötaja." Seejärel asub ohvriga rääkima vene keelt kõnelev kurjategija.

„Swedbank ei kasuta sellist lindistatud teavitust. Swedbanki töötajad räägivad kliendiga tema emakeeles. Saades sellise kõne, katkestage kõne ja ärge astuge petturitega dialoogi, nad on väga osavad manipuleerijad. Petukõnedes ei ole näha vaibumise märke ja valvsust ei tohi kaotada," rõhutas Swedbanki klienditeenuste juht Ede Raagmets.

Pangatöötaja ei vaja pangakaardi blokeerimiseks või väidetavate kontol toimuvate kahtlaste tehingute peatamiseks kliendi PIN-koode. Samuti ei helista pangatöötajad klientidele, et panna peale „pettustevastast kaitseprogrammi" vms. Tasub ka meeles pidada, et Swedbanki töötajad ei kontakteeru kliendiga suhtlusrakendustes nagu WhatsApp, Viber.

„Petturid tegutsevad väga professionaalselt, kasutavad ootemuusikat, suunamist jne, muutes sellega pettuse äratundmise raskeks. Pidevalt leiutavad kurjategijad uusi viise, kuidas ennast kliendile usaldusväärseks muuta. Nad on võtnud kasutusele SMS-i saatmise, mis justkui „kinnitab", et nad on pangatöötajad. Nüüd on nad kasutusele võtnud eestikeelse lindistatud teate, mille eesmärk on juhtida ära kahtlust sellelt, et pangatöötaja ei räägi kliendiga tema emakeeles," lisas Raagmets.

 

 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 
 

Elva Vallavalitsus

elva@elva.ee
www.elva.ee

 

 

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 25.10.-31.10.2021

Elva Vallavalitsuse nädalakiri 25.10.-31.10.2021

Ole kursis, mis toimub Elva vallas ja vallavalitsuses!

HARIDUS, KULTUUR & NOORSOOTÖÖ

Kolmapäeval, 27. oktoobril toimus Terviseameti Lõuna regionaalosakonna esindajate veebikohtumine Elva valla kultuurijuhtide, noorsootöötajate, raamatukogutöötajate ja haridusjuhtidega. Tiia Luht Terviseametist andis ülevaate hetkeseisust koroonaviiruse leviku osas ja vastas küsimustele. Kultuurisündmuste ja ringitegevuse osas on Terviseameti soovitus väga kaaluda sündmuse kasutegurit ja igal võimalusel inimeste vahelisi kontakte vähendada. Aktiivsetes tegevustes on viiruse leviku tõenäosus äärmiselt suur. Haridusvaldkonnas olid küsimused peamiselt seotud töötajate ja laste nakkusohutuse tagamise ja eneseisolatsiooniga. 

 

Elva valla koolid jätkavad üldjuhul tavapärase õppega 

Elva valla koolid jätkavad üldjuhul tavapärase kontaktõppega mõningate eranditega, mis tulenevad konkreetsetest COVID-19 juhtumitest ning on kooskõlastatud Terviseametiga.   

Puhja koolis, Rannu koolis, Palupera põhikoolis, Aakre lasteaed-algkoolis, Valguta lasteaed-algkoolis ja TERA Peedu koolis jätkub õpe tavapäraselt ning lapsed lähevad esmaspäeval kooli.   

Konguta koolis on esmaspäeval juba varasemalt planeeritud digiõppepäev ning ülejäänud nädala on lapsed koolis.   

Rõngu keskkoolis jäävad distantsõppele 3. novembrini (kaasa arvatud) 6., 7. ja 8.klasside õpilased.   

Elva gümnaasiumis jäävad distantsõppele üheks nädalaks 1.-5. klasside õpilased.   

Esmaspäevast, 1. novembrist hakkavad kehtima uued reeglid koolides:   

 • Alates 1. novembrist toimub kolm korda nädalas 1.-12. klassi õpilaste, õpetajate ja teiste koolitöötajate kiirtestimine. Esimesel kahel nädalal testivad end kõik (sh vaktsineeritud ja läbipõdenud), edaspidine testimiskorraldus vaadatakse vastavalt olukorrale üle. Kuna ka vaktsineeritud võivad olla nakkuskandjad, siis on  oluline esialgu kõiki testida ning nakatunud peale koolivaheaega kiirelt avastada.  
 • Koolidele tuleb otse teada anda, kui lapsevanem EI SOOVI, et laps koolis kiirtesti teeks.  
 • Kiirtestimise kõrval hakkab 1. novembrist kehtima uus lihtsustatud karantiini kord. Vaktsineerimata ja Covid-19 haigust 180 päeva jooksul põdemata koolis, huvitegevuses või noorsootööasutuses lähikontaktseks saanud õpilased peavad jääma koju ja tegema PCR-testi. Test tuleb teha alates 4. päevast pärast COVID-19 positiivse testitulemuse saanud inimesega toimunud lähikontakti. Õpilane peab olema kodus kuni testi vastuse saamiseni. Vaktsineeritud või koroona läbipõdenud haigustunnusteta õpilased ei pea PCR-testi tegema ega jääma lähikontaktsena karantiini.  

Täiendava info saamiseks pöörduge oma kooli juhtkonna või vajadusel Elva vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Liis Lehiste (liis.lehiste@elva.ee, telefon 5464 0550) poole. 

 

Värskelt remonditud Rannu kool avab uksed  

29. oktoobril avati piduliku tänusündmusega renoveeritud Rannu koolimaja, mille ehitustööd algasid märtsis ning läksid maksma ca 1,4 miljonit eurot.  

Elva abivallavanem Mikk Järv ütles, et hoone rekonstrueerimisel oli põhirõhk selle soojustamisel ja energiatõhususe saavutamisel. „Peale selle sai kogu hoone soojustagastusega ventilatsiooni ning katusele paigaldati päikesepaneelid,” lisas ta.  

Samuti tehti korda koolimaja kommunikatsioonid ning alates sellest sügisest köetakse maja Rannu aleviku kaugkütte kaudu. Varasemalt köeti kooli õlikatla abil.  

Tööde käigus vahetati välja koolimaja aknad, soojustati fassaad ja põrandad ning paigaldati päikesepaneelid. „Samuti tehti täielikult korda endise söökla osa, kus paiknevad nüüd arvutiklassid ning söögisaal rajati hoone esimesele korrusele,” kirjeldas Järv. Koolimaja sai ka uue avara fuajee ja  saali kõrvalruumidesse projekteeriti tänapäevased olmeruumid ning sanitaarruumid. Majale paigaldati uued välisuksed ja rajati uued välistrepid, mis arvestavad ka liikumispuudega inimeste vajadusi.  

Elva vallavalitsuse vallamajandusosakonna juhataja Hegri Naruski sõnul ilmnes ehitustööde käigus ka mitmeid ootamatusi. „Hoone vundamendi soojustamise käigus selgus, et sademevesi oli pika aja jooksul uuristanud mitmes kohas vundamendi alla suuri tühimikke ning hoone aknad olid paigaldatud sisuliselt lahtise tellisseina külge,” kirjeldas ta ja lisas, et uue soojustuse kinnitamiseks tuli hoonele ehitada sisuliselt uued seinad.   

Rannu koolipere saab renoveeritud hoones alustada õppetegevusega pärast sügisest koolivaheaega, kui hoone on ka vajaliku mööbliga sisustatud.  

Rannu koolihoone rekonstrueerimine oli Elva valla ühinemislepingus kokku lepitud investeering, milleks sai Elva vald toetust energiatõhususe meetmest 591 000 eurot. Kokku maksid ehitustööd ca 1,4 miljonit eurot. Töid teostas OÜ Energia ja Ehitus. 

Galerii SIIN. Fotod: Kayvo Kroon 

Lisainfo:  
Mikk Järv, abivallavanem  
mikk.jarv@elva.ee  või 517 0306 

 

SOTSIAAL JA TERVIS

Neljapäeval, 28. oktoobril osales osakonnajuhataja Milvi Sepp Sotisaalkindlustusameti poolt korraldatud Euroopa Sotsiaalfondi projekti „Puudega laste tugiteenuste arendamine ja pakkumine ning töö- ja pereelu ühildamise soodustamine“ virtuaalsel koostöökohtumisel. Marge Hindriks Sotsiaalministeeriumist ja Piret Liba Haridus- ja Teadusministeeriumist tutvustasid uusi suundi haridus- ja sotsiaalvaldkonna koostöös,  Mereli Mändmets Haridus- ja Noorteametist Rajaleidja keskuse rolli täna ja tulevikus. Martha Rohtla Sotsiaalkindlustusametist andis koos teiste projekti koordinaatoritega ülevaate puudega laste tugiteenuste projekti tänasest seisust. Projekt kestab 2022.a  lõpuni ning selle jätkumist edasi ei ole ette näha. Häid praktikaid projekti rakendamisel tutvustasid Jõõpre Kooli, Rakvere linnavalitsuse, Saaremaa ja Jõgeva vallavalitsuse esindajad. 

 

27.oktoobri õhtupoolikul toimus uuenenud Ulila Keskuse sisseõnnistamine läbi Iidsete venituste ja helirännaku. Õhtu jooksul tehti venitus- ja lõdvestusharjutusi, mis olid inspireeritud shindost, vinyasa ja kundalini joogastiilidest, mida viis läbi Elva valla spordijuht Madis Šumanov.  Mõnusa atmosfääri loomist toetas jooksvalt heliterapeut ja gongimeister Tiina Karjatse, kes lõpetuseks viis läbi ka helirännaku. Kokku osales sündmusel 26 huvilist, kes jagasid sündmuse kohta vaid positiivseid sõnu. 

 

28.oktoobril osales lastekaitsespetsialist Eve Jõgi alkoholi liigtarvitamise häire teemalisel veebikoolitusel. Viljandi Haigla Alkoholitarvitamise häirete osakonna juhataja Jaan Saar selgitas, et alkoholi liigtarvitamise põhjustest tulenevalt vajavad inimesed ravi erinevalt moel, iga inimese puhul algprobleemidele keskendudes; samuti räägiti lahti müüdid, nt “alkohoolik peab ravi saamiseks tunnistama, et on alkohoolik”, “Muul ajal on tarvitajal kõik hästi”, “See jääb tal terveks eluks” ja “Alkohoolik peab tahtma joomist lõpetada”. Viimane on müüt näiteks seetõttu, et alkoholi tarvitamine võib olla nii tugev sundmõte, et soov tarvitamist lõpetada jääb sellele alla, kuigi inimene vajab abi. Jaan Saar tõi välja ka erinevad mudelid, kuidas ühiskonnas alkoholi tarvitamist nähakse, nt moraalne, farmakoloogiline, sümptomaatiline, ajuhaiguse mudel, saatuse mudel jne. Kõige paremaid ravitulemusi annab funktsionaalsest mudelist lähtumine ehk siis lähenemine põhimõttega Loodus ei salli tühja kohta, st. liigjoomine täidab mingit funktsiooni, mida inimene ise pole suutnud täita; vajalik on sisuline töö selle tühja koha täitmisega või vastupidi, liigtäidetud koha leevendamisega.  

Toetavat ja mõtlemapanevat infot leiad ka https://alkoinfo.ee/.
 

NB! Alkoholi liigtarvitava inimesega seoses saavad ka pereliikmed ja lähedased küsida nõu Viljandi haiglast aadressil alko@vmh.ee; Lisaks ka veebis Kuhu pöörduda? – Alkoinfo.ee haiglaosakondade kontaktid üle Eesti. 

NB!! Ravile saab pöörduda ka ilma ravikindlustuseta! 

 

 

VALLAMAJANDUS

Rannu rahvamajas antakse enampakkumise korras üürile ruum 

Elva vallavalitsus annab üürile avalikul enampakkumisel Rannu alevikus, Rannu rahvamaja hoone keldrikorrusel 29,3m² suuruse ruumi nr 44. 

Enampakkumise tingimused ja pakkumuse vorm on leitav SIIT

Üüri alghinnaks on 1 euro/m² kohta kuus. Lisanduvad kõrvalkulud. Vormikohased pakkumused esitada hiljemalt 23.11.2021 kell 10 (s.t mitte postitemplit, vaid laekumist) paberkandjal aadressil Kesk 32, Elva vald 61507. Kinnine ümbrik märgistada märkega „Rannu rahvamaja äriruumi kirjalik enampakkumine". 

Avalik pakkumuste avamine toimub Elva vallamajas 23.11.2021 kell 10.15. 

Lisainfo: 
Terje Korss, vallavaraspetsialist 
terje.korss@elva.ee, 530 20 888 

KESKKOND JA HEAKORD

Elvas toimub suur raudteeõppus „Elva ehmatus“

17. novembril korraldatakse Eesti Raudtee, Lõuna Päästekeskuse, Lõuna Prefektuuri, Tartu Kiirabi, Elva Vallavalitsuse, Operaili ja paljude teiste ametiasutuste poolt Elva Side tänava raudteeülesõidu piirkonnas õppus, et harjutada tegutsemist raudteel toimunud õnnetuse korral. Sealne raudtee ülesõit on selle tõttu suletud kell 08.00 – 14.30 ning ümbersõit korraldatakse Elva linna Kalme raudteeülesõidu kaudu. 

Õppuse päeva jooksul mängitakse läbi päästemeeskondade tegutsemine kaubarongi ja kahe sõiduauto kokkupõrke puhul raudtee ülesõidukohal. „Eelkõige on oluline harjutada erinevate ametkondade koostööd ning tegevusi kaubavagunitest lekete peatamisteks, samuti paljude traumahaigete käsitlemist raudteeõnnetuse puhul ning vajadusel kohalik elanike evakueerimist.  Selleks, et olukord oleks võimalikult reaalne, kaasatakse sündmuste läbimängimiseks Operaili kaubavedur ja meeskond,“ kommenteeris Eesti Raudtee turvajuht Marius Kupper. Lisaks osalevad sündmusel Eesti Raudtee tuletõrjerongi vagunid ning Keskkonnaamet, kes harjutab keskkonnareostuse vältimist.  

Juba õppuse ettevalmistuse käigus viiakse Eesti Raudtee poolt läbi Tartu päästepiirkonna kõigile neljale vahetusele, sh ka Elva komandole, tsisternvagunite lekete sulgemise õppepäevad. Samuti viiakse raudteeõnnetustele reageerimiseks vajalikud õppepäevad läbi ka kiirabile ja politseile. 

„Selliste õppuste läbiviimine erinevates Eesti paikades on olnud pikk traditsioon ning tõestanud oma vajalikkust – eelkõige tehakse erinevate osapoolte poolt kõik, et õnnetusi raudteel ei juhtuks, aga kui peaks juhtuma, siis oleme ühiselt valmis kiiresti olukordi lahendama,“ lisas Kupper.  

Kohalikel elanikel palutakse arvestada õppusest tingitud ümberkorraldustega ning kasutada 17. novembri päeva esimeses pooles Kalme tänaval asuvat raudteeülesõitu. 

SPORT

Elva miljoni 72 tundi kestnud väljakutse kogus 34 271 kilomeetrit 

Eelmise nädala reede lõunal alanud ning täna kell 12 lõppenud 72-tunnine Elva miljoni liikumisaktsioon kogus koos tempomeistrite ja nädalavahetusel liikunud inimestega kokku 34 271 kilomeetrit. 

Teatevõistluse põhimõttele tuginevas pidevas liikumisaktsioonis osales üle 100 inimese, kes läbisid 72 tundi järjest 101 kilomeetri pikkust Elva vallas kulgevat distantsi. Kõikidel soovijatel oli võimalik tempomeistritega liituda. Kokku tehti Elva vallas kulgevale distantsile peale kaheksa ringi. 

Elva valla spordijuht Madis Šumanov ütles, et üritus täitis oma eesmärgi 200 protsenti. „Meie peamine eesmärk oli juhtida inimeste tähelepanu taaskord sellele, et üheskoos liikumine värskendab vaimu ja annab hea tervise," rääkis ta. Ürituse teine eesmärk oli anda Elva miljonile hoogu juurde, et kogukonna aktiivsust taas tõsta.  

„Suvel suure kuumalaine ajal vähenes inimeste liikumisaktiivsus järk-järgult ning seetõttu soovisime taaskord nende inimesteni jõuda. Muidugi tahtsime jõuda ka uute inimesteni, kes meid seni veel märganud ei olnud."  

Spordijuht lisas, et kogu meeskond saab kaasa võtta ka väga hea kogemuse seesuguse ürituse korraldamisest. „Meie meeskonnaliikmete arv kasvas ürituse ajal jõudsalt ja selle ürituse õnnestumise saab kirjutada väga mitme inimese nimele. Keset üritust leiti lahendusi rasketes olukordades ja vabatahtlikke abistajaid oli palju." Šumanovi sõnul liiguvad mõtted juba järgmise sarnase ürituse suunas, aga kuidas täpsemalt, selgub aja jooksul. 

Väljakutsest osa võtnud inimeste emotsioonid olid väga positiivsed ning kõik olid väljakutsest vaimustunud. „Ka öised liikujad said väga vinge kogemuse, kuidas on keset ööd tähistaeva all rattaga sõita või joosta ning missugune on eduelamus, kui saab teatepulga järgmisele entusiastile üle anda," kirjeldas Šumanov. 

Elva miljoni üks silmapaistvamaid liikujaid, Piia Riim, kes kõnnib päevas mitu korda, osales samuti väljakutses ning sel nädalavahetusel kokku kolm korda. „Peale Piia võttis väljakutsest veel osa kuus üliaktiivset inimest, kes käisid rajal mitu korda," lisas spordijuht. 

Tempomeistrid ja nende kaaslased kogusid kilomeetreid nii kõndides, joostes kui ka rattal. Liikumisaktsioonist võtsid osa ka Elva kuulsamad sportlased nagu näiteks jalgrattur Caspar Austa, triatleet Johannes Sikk, endine laskesuusataja Priit Viks, autoralli maailmameister Martin Järveoja jt. 

Elva miljon on Euroopa parima spordilinna, Elva, kogukondlik liikumisaktsioon, mille eesmärk on koguda 2021. aasta jooksul kokku 1 000 000  liikumiskilomeetrit. Tänaseks on kokku kogutud 773 869 kilomeetrit. Aktsiooni veab eest SA Elva Kultuur ja Sport.    

Rohkem infot leiab: www.elvamiljon.ee

Galerii finišist leiate SIIT
 

Lisainfo:   
Madis Šumanov, Elva valla spordijuht    
madis.sumanov@elva.ee või tel 513 8677 

 

 

ARENG JA PLANEERING

Vallavalitsus kutsub osalema raudteeliikluse mõjude teemalisel arutelul 

Elva vallavalitsus korraldab raudteeliikluse mõjude teemalise arutelu, mis toimub 15. novembril kell 18 virtuaalselt ZOOM-keskkonnas. Kohtumise eesmärk on kaardistada ja leida lahendused  kohalike elanike muredele ja probleemidele seoses raudteeliikluse mõjudega Elva linnas.  

Valla esindajad tutvustavad kohtumisel sel aastal tehtud müramõõtmiste tulemusi, seadustest tulenevaid kohustusi ja võimalusi probleemidega tegelemisel ning esialgset koostööplaani Eesti raudteega. Arutelul on kõigil osalejatel, kelle igapäevaelu müra ja vibratsioon halvendavad, võimalus rääkida oma konkreetsest murest ning teha ettepanekuid asukohale sobivate leevendusmeetmete osas. Arutelu tulemused edastatakse Eesti raudteele, kes kasutab neid omapoolsete lahenduste välja pakkumisel.  

Osalemiseks palume registreeruda hiljemalt 14.11.2021, lingi registreerimisvormile leiab valla kodulehelt (esilehel „Pane tähele!“ kastis). Kõikidele registreerunutele edastatakse link aruteluga liitumiseks. 

Lisainfo: 
Maarika Uprus, planeeringuspetsialist 
maarika.uprus@elva.ee / 527 1860 

 

Elva Vallavalitsus ootab hinnapakkumisi Käärdi mänguväljaku edasiarenduse ehitamiseks ja projekteerimiseks 

Vallavalitsus soovib mänguväljaku atraktsiooni rajamiseks ehitusprojekti ning selle elluviimise hinnapakkumist asukohas Elva vald, Käärdi alevik, Spordiväljaku (69401:001:0145).  

Pakkumuses tuleb kajastada: 

uue mänguväljaku atraktsiooni mängulinnak kiigega (valitud toode: PAUL, Tip-Tip-Tap või samaväärne) nõuetekohane paigaldus; 

ehitusprojekti koostamine (põhiprojekti staadiumis) ja ehitusloa taotlus www.ehr.ee keskkonnas; 

ehitustööd, sh ettevalmistus, paigaldus, turvaala rajamine (geotekstiil ja multš koos ääristega) ning ehitustöödega kahjustatud pinnase tasandamine, betoonvundamendi rajamine ja muud nõuetekohased mänguväljaku rajamiseks vajalikud tööd; 

teostusmõõdistuse koostamine; 

kasutusloa taotlus ehr.ee keskkonnas; 

mänguväljaku kasutustingimuste (infotahvli) paigaldus, selle kujunduse eelnev kooskõlastamine Elva vallavalitsusega ja kasutus- ja hooldusjuhendite esitamine.  

Pakkumus tuleb esitada elektrooniliselt e-aadressile sirli.pippar@elva.ee hiljemalt 5.11.2021 kell 12.

Lisainfo korral võib pöörduda Elva vallavalitsuse arendusspetsialisti Sirli Pippar (sirli.pippar@elva.ee , 58377930) poole. 

Täiendav informatsioon: 

Tehniline kirjeldus

Eelprojekt

KOOSTÖÖ JA KOGUKOND

Elva valla kaasava eelarve hääletusel oli edukas idee rajada Puhja rulapark 

Elva valla kaasava eelarve rahvahääletuse võitis 167 häälega idee rajada Puhja rulapark, mille eeldatav maksumus on 15 000 eurot. 

Rahastuse saavad veel ka ettepanek taastada Rannu kalmistu kivimüür (147 häält) ja Annikoru kettapargi uuendamine (135 häält).  

25.–31. oktoobril toimunud Elva valla kaasava eelarve rahvahääletusel osales 703  hääletajat, kes andsid kokku 904 häält. 

Vastavalt Elva valla kaasava eelarve saavad rahastuse kolm rahvahääletusel kõige rohkem hääli saanud ettepaneku vahel, tingimusel, et kaasava eelarve objektid peavad asuma valla erinevates piirkondades. Ühe objekti maksimaalne rahastussumma on 15 000 eurot. Kaasava eelarve kogusumma Elva valla eelarves on 45 000 eurot. 

Septembri alguses toimunud ideekorje järel laekus Elva valla kaasava eelarve jaoks 16 ettepanekut. Ideede sõelumiskomisjoni läbis 13 ideed, mis pääsesid rahvahääletusele. Hääletamine toimus VOLIS-keskkonnas, teenuskeskustes, valla raamatukogudes ja harukogudes. Iga hääletusel osaleja sai hääletada kuni kolme endale meelepärase idee poolt. 

Kaasava eelarve menetlus on paljudes maailma riikides, sh Eestis, kasutatav menetlus eelarve koostamisel, kus kohalikule kogukonnale on antud võimalus kohaliku omavalitsuse eelarve koostamisel teatud summa osas kaasa rääkida.   

Rohkem teavet kaasava eelarve kohta: http://www.elva.ee/kaasaveelarve

Häälte jagunemist saab vaadata SIIT

Aitäh kõigile, kes hääletusel osalesid! 
Järgmine Elva valla kaasava eelarve ideekorje toimub 1.–15. september 2022. 

VARIA

Kõik Eesti perearstid ja -õed kutsuvad nõustamisele ja vaktsineerima 

Eesti perearstid ja -õed kutsuvad 27. oktoobrist kuni 5. novembrini inimesi nõustamisele ja vaktsineerima. Perearstikeskuses saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga ning üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin. 

Vaktsineerimiseks võta ühendust oma perearstikeskusega. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.  

Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest. 

Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247. 

Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu. 

Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem. 

"Oleme jõudnud olukorda, kus kõrge nakatumine koroonaviirusega hakkab piirama kõikide Eesti elanike vabadust ja ohustama tervist. Iga päev toob kõrgemad nakatumisnumbrid igas vanuserühmas  ja COVID-19 surmade arv saab olema kasvavas trendis," kirjeldas perearstide seltsi juht dr Le Vallikivi. "Kui teil on kõhklusi, pidage oma perearstikeskusega nõu ja tulge vaktsineerima."  

Perioodil 27. oktoobrist kuni 5. novembrini keskenduvad perearstikeskused vaktsineerimisele ja sellega seotud nõustamisele, samuti tagatakse erakorraline arstiabi. Samal perioodil võidakse lükata edasi kergemate tervisehädadega tegelemine, sõeluuringud, plaanilised krooniliste haigete tervisekontrollid ning selliste tervisetõendite tegemine, millega ei ole kiire. 

Dr Vallikivi rõhutas, et ainult vaktsineerides saab vältida olukorra kiiret halvenemist. "Ainus tee olukorrast välja on langetada õige otsus, võtta ühendust oma perearstikeskusega ja minna vaktsineerima. Seepärast on perearstid üle Eesti otsustanud 27. oktoobrist 5. novembrini keskenduda põhitööna inimeste nõustamisele ja vaktsineerimisele. Arstidena on meie eesmärk teha omalt poolt kõik, et pakkuda inimestele võimalust teha kaitsesüst perearstikeskuses," rääkis dr Le Vallikivi. 

Tervise- ja tööminister Tanel Kiige sõnul on perearstide ja -õdede roll väga oluline, et kaitsesüsti võimalus jõuaks kõigi Eesti inimesteni. „Perearstid ja -õed on olnud Eesti elanike, eeskätt riskirühmade, vaktsineerimisel asendamatud. Vaktsineerimine on paljude inimeste jaoks erinevatel põhjustel otsus, milleni jõudmine pole kerge. Informatsiooni üleküllus on inimestele hirmutav ja seepärast ongi hea, kui on võimalus oma perearsti või -õega murekohad ja vaktsineerimise olulisus rahulikult üle rääkida," ütles minister Kiik. 

Perearstid vaktsineerivad peamiselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga. Perearsti või -õega saab ka arutada, milline vaktsiinidest on inimesele sobivaim ja leida talle parim lahendus. 

Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest. Soovi korral võivad ka teised vaktsineeritud täisealised tõhustusdoosi saada, kuid esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest peab olema möödas vähemalt kaheksa kuud. 

Usaldusväärset infot vaktsiinide kohta leiab veebilehelt: www.vaktsineeri.ee

 

 

Korstnad kärssavad: suur kütmine pole veel alanudki, aga juba on metsikult õnnetusi 

Kütteperiood alles võtab tuure üles, kuid päästjad on pidanud korstnas süttinud tahma või vigase küttesüsteemi pärast juba  paarsada korda välja sõitma. Ometi pole tuleõnnetuste ennetamine sugugi nii kulukas ja tülikas kui tihtipeale arvatakse. 

Hooldamata või valesti hooldatud korstnad ning valed kütmisharjumused põhjustavad igal aastal arvukalt õnnetusi. Mullu registreeriti korstnas süttinud tahma või rikkis kütteseadmete pärast 260 õnnetust, osutas päästeameti kommunikatsiooninõunik Sandra Nahkur.  

Selle aasta oktoobri keskpaiga seisuga on selliseid õnnetusi olnud juba 205, kuigi kütteperiood alles algas. Musta statistikat täiendavad õnnetused, mis saavad alguse vigastest ja hooldamata küttesüsteemidest - mullu oli neid 41, tänavu juba 38. 

Samas on tuleohutuse seaduses kirjas, et isik peab järgima tuleohutusnõudeid ja 

kontrollima tema valduses oleva ehitise, ruumi ja nende kasutamise ohutust ja nõuetekohasust ning tagama küttesüsteemi kasutamisel ohutuse inimese elule, varale ja keskkonnale.  

Selleks, et küttekolde kasutamine tooks soojust mitte õnnetusi, tuleb järgida lihtsaid reegleid. Kui head ka ei oleks koduomaniku teadmised ahjudest ja korstnatest, peab kütteseadmete ehitamise jätma professionaalse pottsepa hooleks ning ahju tuleb kütta mõõdukalt. 

  

Kui tihti peab kontrollima ja puhastama?

Üks levinumaid hoonete süttimise põhjuseid on liigkütmine. Õnnetuste vältimiseks on tähtis aastaringselt kasutatavaid kütteseadmeid kaks korda aastas puhastada ning hooajaliselt kasutatavaid seadmeid üks kord aastas. 

Eramajades võib korstent pühkida ka ise, kuid korra viie aasta jooksul peab küttesüsteemid siiski üle vaatama kutseline korstnapühkija. “Aga kortermajade ja ridaelamute küttesüsteeme peab kutseline korstnapühkija puhastama korra aastas,” rõhutas Nahkur. 

  

Päästeameti meelespea kütteperioodiks:

 • Sinu kohustus on hoida hoone korsten ja tahmalõõrid pragudeta ja puhtad. 
 • Sina vastutad, et su kodu elektrijuhtmestik ja elektriline kodutehnika oleks terved ja korras. 
 • Suitsuandur aitab sul avastada tulekahju selle alguses. Paigalda ka vingugaasiandur. 
 • Sa ei tohi jätta kütte- ja soojendusseadmeid (pliite, ahje, katlaid, soojapuhureid) järelevalveta. 
 • Ära sulata külmunud torustikku lahtise tulega. 

  

Väike andur päästab elu

Kuu aega tagasi hukkus korteripõlengus Tartus Kalda teel kaks inimest. Põlengu avastaja nägi paksu musta suitsu ja seda, kuidas korteri aknad kuumusest purunesid ning leegid majast  välja paiskusid. Päästjad leidsid ruumidest kaks hukkunud meest. Nende kolmas kaaslane toodi küll põlevast majast välja, kuid viidi raskes seisundis haiglasse. Korteris polnud töökorras suitsuandurit, mis oleks põlengust varakult teada andnud ja ohvriterohke õnnetuse ehk ära hoidnud. Kalda tee tragöödia näitab ilmekalt, kui oluline roll on täita töökorras suitsu- ja vingugaasianduril. Veelgi parem, kui häire jõuab automaatselt ka kolmanda osapooleni. Näiteks on G4Si seadmed ühendatud juhtimiskeskusega, mis saab kohe signaali, kui sinu kodus peaks levima suits või vingugaas. Juhtimiskeskusest võetakse sinuga ühendust ja vajadusel saadetakse välja patrullekipaaži või tuletõrje. 

“Vingugaasi, mis on eluohtlik, nähtamatu ja lõhnatu – suudab tuvastada ainult andur, seega on ta äärmiselt oluline ka siis, kui inimene viibib kodus. Suuremates majades soovitame võimalusel paigaldada isegi mitu andurit erinevatesse tubadesse, et need oleks ohukoldele võimalikult lähedal, et suuremad kahjud ära hoida. Materiaalne kahju põlengute puhul on suur, kuid emotsionaalne kahju, kui teie kodu või mälestusesemed ära põlevad, on korvamatu,” selgitas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala. 

Käesoleva aasta 1. märtsist on vingumürgituse ja sellest põhjustatud surmade vähendamiseks vingugaasiandur kohustuslik puuküttel ahju, pliidi või kaminaga hoonetes, kuhu andurid tuleb paigaldada esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui 2022. aasta 1. jaanuariks. 

 

Politsei tuletab meelde: kontrolli, kas tead oma dokumendi PIN-koode 

Alates uuest aastast ei väljasta Politsei- ja piirivalveamet enam uusi PIN-koode neile dokumendi kasutajatele, kelle ID-kaart, elamisloakaart või digi-ID on välja antud enne 30.11.2018. 

PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau rõhutab, et muudatus ei puuduta neid inimesi, kellel on dokumendi PIN-koodid teada või koodiümbrik kindlas kohas, et vajaduse korral PIN-koodid meelde tuletada. Koodiümbrik väljastatakse alati koos dokumendiga ning seda tuleb hoida turvaliselt. Nii saab oma dokumenti digitaalselt kasutada kuni dokumendi kehtivusaja lõpuni. 

„Inimesed, kelle dokument on välja antud enne 30.11.2018, saavad e-teenuste kasutamiseks uued PIN-koodid taotleda kuni aasta lõpuni Politsei- ja Piirivalveameti teenindusest või Eesti Vabariigi välisesindusest. Uuest aastast tuleb aga PIN-koodide unustamisel või koodiümbriku kadumisel taotleda uus dokument," rääkis Sau. Kui PIN-koodid pole meeles, kehtib dokument kuni kehtivusaja lõpuni üksnes füüsiliseks isikutuvastamiseks. 

Uue koodiümbriku taotlemisel tuleb tasuda riigilõiv PPA teeninduses 5 eurot ja välisesinduses 20 eurot. 

Alates 01.01.2022 ei väljastata uut koodiümbrikut enne 30.11.2018 välja antud dokumentidele, kuna seni kasutusel olnud tehniline lahendus on aegunud ning teenuse pakkumisega ei ole võimalik jätkata. 

Politsei saadab samasisulise teavituse e-posti teel kõigile neile dokumendi kasutajatele, keda muudatus puudutab. 

Pea meeles, et PIN1 on Sinu tuvastamiseks digitaalses keskkonnas ja PIN2 on Sinu allkiri. 

 

Leia Elva vald ka sotsiaalmeediast! 

Facebook

Instagram

YouTube

 

 

Elva Vallavalitsus

elva@elva.ee
www.elva.ee

 
 
 
 

 

Showing 1 - 5 of 188 results.
Items per Page 5
of 38
Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides, kontaktid leiate:   www.elva.ee/kontaktid   Esmaspäev, 29. november 2021 Kell 10 kantselei
 
  Ametnikega on võimalik kohtuda vaid ette registreerides, kontaktid leiate:   www.elva.ee/kontaktid   Esmaspäev, 22. november 2021 Kogu päev Laura
 
RSS (Opens New Window)
Showing 1 - 5 of 20 results.
of 4